خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اعدام  >  اظهارات ضد و نقیض از تغییر حکم اعدام ارسلان خودکام

اظهارات ضد و نقیض از تغییر حکم اعدام ارسلان خودکام

خبرگزاری هرانا – به خانواده خودکام بصورت شفاهی اطلاع داده شد حکم اعدام ارسلان خودکام، عضو سابق سپاه پاسداران و زندانی محبوس در زندان ارومیه،پس از تایید درخواست اعاده دادرسی در شعبه ٢ دیوان عالی کشور و ارجاع پرونده به شعبه یک دادسرای نظامی تهران نقض و به ده سال حبس تعزیری تقلیل یافته است. وی پیشتر توسط شعبه ۱ دادسرای نظامی ارومیه به اتهام “اقدام علیه امنیت ملی از طریق جاسوسی برای یکی از احزاب اپوزیسیون کرد” به اعدام محکوم شد و پس از اعتراض به رأی صادره این حکم توسط شعبه ۳۲ دیوان عالی کشور نیز تائید شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز یکشنبه ۱۴ بهمن‌ماه ۹۷، نقض حکم اعدام ارسلان خودکام، زندانی محبوس در زندان ارومیه و تقلیل محکومیت وی به ۱۰ سال حبس تعزیری به صورت شفاهی به پدر وی اعلام شده ولی تاکنون به خود زندانی ابلاغ نشده است.

پس از تائید حکم اعدام این زندانی توسط شعبه ۳۲ دیوان عالی کشور، و قبول درخواست اعاده دادرسی مجدد وی، توسط شعبه ٢ دیوان عالی کشور، پرونده این زندانی به دادسرای نظامی تهران ارجاع داده شد و به تازگی مسئولین دادسرا بصورت شفاهی به پدر این زندانی اعلام کردند پس از نقض حکم اعدام، محکومیت وی به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری تبدیل شده است.

یک منبع مطلع از وضعیت پرونده این زندانی به گزارشگر هرانا گفت: “به پدر آقای خودکام گفته شده حکم اعدام آقای خودکام پیشتر صرفا به دلیل نامه و درخواستی که توسط سازمان اطلاعات سپاه ارومیه ضمیمه پرونده وی بوده صادر شده و شعبه یک دادگاه نظامی تهران به دلیل کافی نبودن اسناد و مدارک لازم این حکم را نقض کرده است. پدر آقای خودکام تصویر این حکم را دیده ولی هنوز به خود ارسلان چنین حکمی ابلاغ نشده است”.

ارسلان خودکام پیش‌تر به اتهام اقدام علیه امنیت ملی از طریق جاسوسی برای یکی از احزاب اپوزیسیون کرد، توسط شعبه ۱ دادسرای نظامی ارومیه به اعدام محکوم و این حکم در مهرماه سال جاری، به تائید شعبه ۳۲ دیوان عالی کشور رسیده و به وکیل تسخیری این زندانی ابلاغ شده بود.

این زندانی از تاریخ ۱ مهرماه سال جاری از بند عمومی به بند ۱۲ زندانیان سیاسی زندان ارومیه منتقل شده است.

گفتنی است که وی در فروردین‌ماه سال جاری توسط اطلاعات سپاه بازداشت و پس از ۲۶ روز از سلول‌های انفرادی اطلاعات سپاه به بند عمومی زندان ارومیه منتقل شده بود. این زندانی مدعی است در زمان بازجویی تحت شکنجه قرار گرفته است.

ارسلان خودکام، ساکن شهر مهاباد، متأهل، ۵۰ ساله و از نیروهای تسلیمی حزب دمکرات کردستان است که در دهه ۷۰ شمسی به عضویت سپاه درآمد. وی پس از ۱۶ سال عضویت در سپاه به دلیل ارتباط با حزب دمکرات کردستان بازداشت شد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید