خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > کارگران  >  معوقات مزدی و تعدیل کارگران در ۲ واحد صنفی

معوقات مزدی و تعدیل کارگران در ۲ واحد صنفی

خبرگزاری هرانا – کارگران کارخانه سامان کاشی بروجرد در استان لرستان از سال ۹۴ تاکنون مطالبات مزدی پرداخت نشده دارند. رئیس اداره کار شهرستان بروجرد در این خصوص گفت که کارگران این واحد تولیدی مجموعاً ۱۰ میلیارد تومان مطالبه دارند که طی بررسی های اداره کار به دادگستری ارجاع داده شده است. بنا بر خبری دیگر کارگران شاغل در مجتمع متالوژی پودر ایران از مطالبات مزدی پرداخت نشده خود خبر دادند و گفتند که “تقریبا یک ماه پیش کارفرما ۱۲ نفر از همکارانشان را با سوابق کاری ۱۸ تا ۲۰ سال به دلیل عدم نیاز از کار تعدیل کرد”.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، کارگران کارخانه «سامان کاشی بروجرد» در لرستان به‌رغم وعده‌های داده شده در خصوص پرداخت مطالبات مزدی، هنوز در بلاتکلیفی به سر می‌برند.

منابع کارگری در کارخانه سامان کاشی بروجرد گزارش داده‌اند که بلاتکلیفی کارگران این واحد تولیدی علیرغم طی کردن مراحل حقوقی و طرح شکایت به اداره کار بروجرد هنوز ادامه دارد. این درحالی‌ست که مطالبات مزدی برخی از کارگران از مرز ۴۴ ماه نیز گذشته است و برخی کارگران تا سقف ۲۰ سال سنوات مطالبات دارند که از فروردین سال ۹۴ که اعلام ورشکستگی شده، هنوز مطالبات آنها محقق نشده است.

از قرار معلوم کارفرمای این کارخانه تولیدکننده انواع کاشی در بروجرد از ۲۵ اسفند ماه سال ۹۳ کلیه خطوط تولید کارخانه را به دلیل نداشتن منابع مالی کافی برای تهیه مواد اولیه تولید، غیرفعال و تعطیل کرده است.

یکی از کارگران در تشریح جزئیات این خبر گفت: “حدود ۲۰۰ نفر از کارگران علیرغم طلبی که از شرکت دارند، مشمول بیمه بیکاری شده‌اند با این حال عدم دریافت مطالبات مزدی و سنوات آن‌ها مشکلات فراوانی در زندگی‌شان به وجود آورده است”.

طبق اظهارات آنان؛ کارگران سامان کاشی بروجرد که تعداد آن‌ها به ۳۲۰ نفر می‌رسد، هر کدام بین حدود ۵ تا ۲۰۰ میلیون طلب از کارفرما دارند که امیدوارند با طی شدن مراحل قانونی به حق و حقوق خود برسند.

عبدالعلی گیوکی (رئیس اداره کار شهرستان بروجرد) در ارتباط با وضعیت پرونده کارگران سامان کاشی بروجرد گفت: “کارگران این واحد تولیدی مجموعاً ۱۰ میلیارد تومان مطالبه دارند که طی بررسی‌های اداره کار به دادگستری ارجاع داده شده است.

معوقات مزدی کارگرانِ «متالوژی پودر ایران»

به گزارش ایلنا، جمعی از کارگران مجتمع متالوژی پودر ایران از مطالبات مزدی پرداخت نشده خود خبر دادند.

به گفته این کارگران، علیرغم اینکه از آغاز سال ۹۷ تاکنون حدود ۱۱ ماه گذشته است اما تا این لحظه در خصوص پرداخت ۳ ماهه مطالبات مزدی دی، بهمن، اسفند و عیدی سال ۹۶ و دستمزد آذر و دی ماه سال جاری (۹۷) حدود ۱۴۰ کارگر باقیمانده در این واحد صنعتی اقدامی صورت نگرفته است. براین اساس ۳ ماه از مطالبات معوقه کارگران مجتمع متالوژی پودر ایران مربوط به ماه‌های دی، بهمن و اسفند ۹۶ و ۹۴ می‌شود که کارخانه برای مدت ۱۸ ماه تعطیل اعلام شده بود.

این کارگران که در شرکت متالوژی پودر ایران واقع در شهر صنعتی قزوین به صورت رسمی و قراردادی مشغول به کار هستند، از این دیرکرد ناراضی هستند در بخش دیگری از مطالبات خود می‌گویند: “تقریبا یک ماه پیش کارفرما ۱۲ نفر از همکارانشان را با سوابق کاری ۱۸ تا ۲۰ سال به دلیل عدم نیاز از کار بیکار کرد”.

طبق اظهارات کارگران این کارخانه در حال حاضر وضعیت تولید و فروش محصولات این کارخانه خوب است ولی کارگران با چندین ماه مزد معوقه هیچ سهمی از محل درآمد کارخانه ندارند.

از سوی دیگر به نقل از کارگران این واحد نقل می‌شود که پرداخت دو ماه (آذر و دی) حق بیمه کارگران این کارخانه با مشکل پرداخت مواجه شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید