خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز شنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۷, 2nd of August 2021      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۷/۱۱/۱۳ ساعت ۰:۲۶:۰۸

    خانه  > سایر گروهها  >  زخمی شدن یک کولبر در مناطق مرزی ماکو

زخمی شدن یک کولبر در مناطق مرزی ماکو

خبرگزاری هرانا – یک کولبر در مناطق مرزی شهرستان ماکو در پی شلیک مستقیم نیروهای مرزبانی زخمی شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، در پی شلیک مستقیم نیروهای مرزبانی به سوی کولبران در مناطق مرزی شهرستان ماکو، یک کولبر به نام «اکبر‌ محمدلو» ۳۴ ساله فرزند جمشید از ناحیه‌ی پا مورد اصابت گلوله قرار گرفته و زخمی شد.

بر اساس این گزارش اکبر محمدلو در ارتفاعات آواجیق منتهی به نقطه‌ی صفر مرزی شهرستان ماکو در میان جمعی از کولبران و بدون هشدار قبلی مورد شلیک مستقیم قرار گرفته است.

ماکو یکی از شهرستانهای استان آذربایجان غربی است.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت‌بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت‌های شغلی به آن روی می‌آورند و سالانه ده‌ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می‌شوند.

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، طی ماه گذشته با انتشار یک گزارش مشترک به بررسی عملکرد نیروهای نظامی و تلفات وارده به شهروندان به خصوص در نقاط مرزی کشور در محدوده زمانی سال ۲۰۱۸ پرداخته است.

بر اساس این گزارش به غیر خسارت های مادی، قتل حیوانات بارکش و حوادث روی داده از جمله سرمازدگی و بهمن، قتل ۴۸ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۱۰۴ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی در محدوده غرب و شمال غربی کشور مستند شده است.

بر اساس این آمار، در کنار افرادی که هویت آنان به عنوان کولبر روشن شده، ۳۰۰ شهروند در ۱۱ استان کشور به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به واسطه عمل قوای نظامی دچار حادثه شدند.

متن کامل این گزارش در رابطه با نقض قوانین به کارگیری سلاح و عملکرد قوای نظامی (ویژه سال ۲۰۱۸ میلادی) را مطالعه کنید.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید