خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  صدور و اجرای دو حکم اعدام همزمان با رهایی یک زندانی از مرگ

صدور و اجرای دو حکم اعدام همزمان با رهایی یک زندانی از مرگ

خبرگزاری هرانا – یک زندانی متهم به “قتل” در شهرستان بیرجند به اعدام محکوم شد. همچنین یک زندانی متهم به “قتل” در شهرستان کارون پس از ۱۲ سال با رضایت اولیای دم از اعدام رهایی یافت. بنا بر خبری دیگر سحرگاه روز چهارشنبه، یک زندانی زن متهم به “قتل” در زندان نوشهر اعدام شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از رکنا، مرداد ماه امسال در خیابان معلم بیرجند بین دو جوان بر سر موضوعی بحث شد که در پی آن بین ۹ نفر درگیری فیزیکی رخ داد که در این درگیری چاقوی یکی از متهمان در سینه جوان ۱۸ ساله فرو رفت و این نزاع رنگ خون و قتل گرفت.

متهم ۲۷ ساله پرونده که به اتهام شرکت در نزاع دسته جمعی منجر به جرح و قتل، پشت میز محاکمه قرار گرفته بود در دفاع از خود گفت: “موضوع بسیار کوچک بود که برای حل آن با هم در محل کسب من در خیابان معلم قرار گذاشتیم. قرار بود صحبت کنیم اما او (متهم ردیف اول) با چاقو مرا تهدید کرد که با استفاده از یک قمه برای دفاع از خود به دست او زدم که درگیری شدت گرفت و وقتی دوستان متهم آمدند من و برادرم فرار کردیم اما مقتول در میان اینها مانده بود و پس از این که در این درگیری چاقو خورد به سمت ابتدای کوچه رفت که روی زمین افتاد و فکر کنم همان لحظه فوت کرد”.

متهم ردیف اول که ۲۴ سال دارد نیز در دفاع از خود گفت: “وقتی دیگر متهم به من فحاشی کرد قرار بر این بود که نزد او بروم و صحبت کنم اما وقتی وارد کوچه … خیابان معلم شدم قمه‌ای در پارچه داشت و برادرش نایلونی پر از شیشه و مقتول هم در دستش شیشه بود. وقتی نزد متهم رفتم با قمه دست چپ مرا مجروح کرد که خودم را به کوچه اصلی رساندم و روی کاپوت خودرویی افتادم که دوستانم در آن نشسته بودند. در همان حال شیشه‌ای به شیشه خودرو اصابت کرد که صاحب آن پیاده شد و مقتول با شیشه‌ای که در دست داشت او را زخمی کرد و سپس به سمت من آمد. تا آن لحظه از چاقو استفاده نکرده بودم و فقط برای دفاع از خود قصد داشتم چاقو را به کتف او بزنم که به سینه مقتول خورد و سپس فرار کرد و من هم به بیمارستان رفتم که آن جا متوجه شدم فردی که چاقو خورده، فوت کرده است”.

قاضی این پرونده گفت: “متهم ۲۴ ساله که با استفاده از چاقو فرد را به قتل رسانده است به اعدام محکوم شد و دیگر متهمان این پرونده به ترتیب به سه و دو سال حبس محکوم شدند”.

«رمضانی» یادآور شد: “رای صادره از سوی شاکیان قابل فرجام خواهی است”.

رهایی از اعدام یک زندانی پس از ۱۲ سال در شهرستان کارون

به گزارش میزان، عبدالعباس زبیدی نیا معاون قضایی و رئیس شوراهای حل اختلاف خوزستان، گفت: “با تلاش اعضای شورای حل اختلاف شهرستان کارون اهواز متهم به قتل پس از ۱۲ سال با رضایت خانواده مقتول از چوبه دار رهایی یافت”.

وی افزود: “در مرداد ماه ۱۳۸۵ دو طایفه در شهرستان کارون بر سر ملکی با هم درگیر، که در این درگیری یک نفر کشته و دو نفر مجروح می‌شوند”.

رئیس شوراهای حل اختلاف خوزستان ادامه داد: “طی این ۱۲ سال، اختلافات بین این دو طایفه گسترش پیدا کرد که با وساطت و تلاش‌های رئیس و اعضاء شورای حل اختلاف کارون و با تشکیل چندین جلسه با حضور بزرگان، معتمدین، خیرین و ریش سفیدان طرفین و دعوت آنان به آرامش این اختلاف تبدیل به دوستی و برادری شد”.

زبیدی نیا در ادامه از خانواده مقتول بابت بخشش قاتل جهت ایجاد صلح و سازش بین این دو طایفه تقدیر و تشکر کرد و اظهار داشت: “خوشبختانه تلاش‌ها و زحمات رئیس و اعضاء شورای حل اختلاف کارون جهت جلب رضایت خانواده مقتول نتیجه داد و اولیاء دم با بخشش متهم به قتل زمینه را برای صلح و سازش بین این دو طایفه مهیا نمودند و در نشستی این دو طایفه پس از ۱۲ سال اختلاف با یکدیگر آشتی کردند و این پرونده با صلح و سازش مختومه شد”.

اعدام یک زن در نوشهر

بنا بر گزارش سازمان حقوق بشر ایران، صبح روز چهارشنبه ۱۰ بهمن ماه، حکم اعدام یک زن در زندان نوشهر به اجرا درآمد.

هویت این زن که به اتهام قتل همسر خود به اعدام محکوم شده بود «م. الف» احراز شده است.

زن اعدام شده از شش سال پیش به اتهام قتل بازداشت و در زندان بسر برده بود.

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۱۸ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۱۸) دست‌کم ۲۳۶ شهروند اعدام شدند و ۱۹۵ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۶ کودک-مجرم اشاره کرد و همین‌طور به محل اجرای ۱۳ حکم اعدام که در ملأعام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۲ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

برای اطلاعات بیشتر به گزارش سالانه میلادی هرانا (ویژه ۲۰۱۸) مراجعه کنید.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید