خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز چهارشنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۷, 15th of August 2020      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۷/۱۱/۱۰ ساعت ۲۲:۲۸:۵۱

    خانه  > کارگران  >  معوقات مزدی کارگران شهرداری سی سخت/ حدود نیم میلیون کارگر ساختمانی بیمه ندارند

معوقات مزدی کارگران شهرداری سی سخت/ حدود نیم میلیون کارگر ساختمانی بیمه ندارند

خبرگزاری هرانا – کارگران شاغل در شهرداری سی سخت در استان کهکیلویه و بویراحمد، از معوقات مزدی ۲ ماهه خود خبر دادند و گفتند که علاوه بر این از دریافت بسته حمایتی دولت محروم مانده‌ایم. بنا بر خبری دیگر مدیرکل نام نویسی و حساب های انفرادی سازمان تامین اجتماعی گفت که حدود ۵۰۰ هزار کارگر ساختمانی بیمه ندارند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، ۱۱۰ کارگر شاغل در شهرداری سی سخت در استان کهکیلویه و بویراحمد، معوقات مزدی ۲ ماهه دارند.

یکی از کارگران با بیان اینکه هیچ کدام از کارگران مجموعه شهرداری سی سخت مشمول بسته ‌حمایتی دولت نشده‌اند، افزود: “بر اساس مصوبه هیات دولت، قرار بود تمامی افرادی که زیر ۳ میلیون تومان حقوق می‌‌گیرند، مشمول دریافت این بسته شوند، این در حالی است که ما کارگران شاغل در مجموعه شهرداری سی سخت که حداقل مزد را دریافت می‌کنیم، از این بسته حمایتی محروم مانده‌ایم”.

وی افزود: امیدواریم با پیگیری مسئولان شاهد بهبودی کامل وضعیت معیشتی کارگران و پرداخت مطالبات معوقه آنها باشیم.

این کارگر با بیان اینکه شهرداری سی سخت به دلیل مشکلات و نداشتن منابع مالی کافی حدودا هفت ماه از دستمزد کارگران و کارکنان شاغل خود را به تاخیر انداخته بود، افزود: “از اواخر شهریور ماه شهردار سی سخت حدودا شش ماه از مطالبات مزدی کارگران را طی چند هفته پرداخت کرد و در حال حاضر دو ماه مطالبات مزدی معوقه طلبکار هستیم”.

۵۰۰ هزار کارگر ساختمانی بیمه ندارند

به گزارش ایلنا، بهروز کریمی مدیرکل نام‌نویسی و حساب های انفرادی سازمان تامین اجتماعی، گفت: “با تغییر و اصلاح قانون بیمه کارگران ساختمانی حدود ۵۰۰ هزار کارگر ساختمانی بیمه ندارند و در نوبت بیمه هستند”.

وی ادامه داد: “در سال ۹۶ مبلغ ۲ هزار و ۴۱ میلیارد تومان برای بیمه کل کارگران ساختمانی بایستی وصول می‌شد. حق بیمه کارگران ۳۰ درصد است که ۳ درصد سهم دولت و ۲۰ درصد سهم کارفرماست”.

مدیرکل نام‌نویسی و حساب‌های انفرادی سازمان تامین اجتماعی حق بیمه کارگران ماهر، نیمه ماهر و ساده را متفاوت دانست و افزود: “کارگران ماهر یا استادکاران حق بیمه ۷ درصدی خود را به مبلغ ۱۰۹ هزار تومان، کارگران نیمه ماهر ۱۰۱ هزار تومان و کارگران ساده با ۹۳ هزار تومان حق بیمه در ماه بیمه می‌شوند”.

بهروز کریمی با اشاره به اینکه طرح در دست اصلاح مجلس، ماده ۵ قانون بیمه کار بازنشستگی کارگران ساختمانی است، گفت: “کارگران ساختمانی به دو شرط سن ۶۰ سالگی و یا پرداخت ۳۵ سال حق بیمه بازنشسته می‌شوند و این موضوع با سایر کارگران متفاوت است”.

مدیرکل نام‌نویسی و حساب‌های انفرادی سازمان تامین اجتماعی افزود: “کمک هزینه ازدواج و غرامت دستمزد به کارگران ساختمانی تاکنون پرداخت نشده است”.

او افزود: “کارگران ساختمانی که تمایل به بیمه دارند در سامانه مربوط به وزارت کار و رفاه اجتماعی ثبت نام کنند”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید