خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز چهارشنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۷, 15th of August 2020      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۷/۱۱/۱۰ ساعت ۱۳:۵۹:۵۷

    خانه  > سایر گروهها  >  مرگ و مصدومیت سه کولبر در مناطق مرزی سلماس و بانه

مرگ و مصدومیت سه کولبر در مناطق مرزی سلماس و بانه

خبرگزاری هرانا – یک کولبر در مناطق مرزی سلماس در پی سقوط از ارتفاع دچار مصدومیت شدید شد. همچنین دو کولبر در مناطق مرزی بانه به دلیل سرمازدگی جان خود را از دست دادند و همزمان یک کولبر نیز در این منطقه مفقود شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، روز سه‌شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۷، یک کولبر به نام «سامی رشیدی» در ارتفاعات هراویل شهرستان سلماس از صخره‌ها سقوط کرده و از ناحیه‌ی کمر و پا به شدت زخمی شد.

پیش از آن روز دوشنبه ۸ بهمن‌ماه، گروهی از کولبران در ارتفاعات برویشکانی از توابع بخش ننور در مناطق مرزی شهرستان بانه در جریان تعقیب و گریز نیروهای مرزبانی گرفتار کولاک شدند که در نتیجه «سامان صالحی» ٢۴ ساله از اهالی سقز و «محمد کریمی» از اهالی روستای «شوی» بانه جان خود را از دست دادند.

سامی رشیدی ۲۸ ساله فرزند محمد از اهالی بخش کوهسار، اخیرا تشکیل خانواده داده و جهت امرار معاش به کولبری روی آورده بود.

همزمان یک کولبر دیگر به نام «عباس قادر زاده» در این حادثه مفقود شده است.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت‌بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت‌های شغلی به آن روی می‌آورند و سالانه ده‌ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می‌شوند.

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، به تازگی با انتشار یک گزارش مشترک به بررسی عملکرد نیروهای نظامی و تلفات وارده به شهروندان به خصوص در نقاط مرزی کشور در محدوده زمانی سال ۲۰۱۸ پرداخته است.

بر اساس این گزارش به غیر خسارت های مادی، قتل حیوانات بارکش و حوادث روی داده از جمله سرمازدگی و بهمن، قتل ۴۸ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۱۰۴ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی در محدوده غرب و شمال غربی کشور مستند شده است.

بر اساس این آمار، در کنار افرادی که هویت آنان به عنوان کولبر روشن شده، ۳۰۰ شهروند در ۱۱ استان کشور به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به واسطه عمل قوای نظامی دچار حادثه شدند.

متن کامل این گزارش در رابطه با نقض قوانین به کارگیری سلاح و عملکرد قوای نظامی (ویژه سال ۲۰۱۸ میلادی) را مطالعه کنید.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید