خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  یک زندانی در زندان نور اعدام شد/ رهایی از اعدام ۲ زندانی در بندرعباس

یک زندانی در زندان نور اعدام شد/ رهایی از اعدام ۲ زندانی در بندرعباس

خبرگزاری هرانا – سحرگاه روز سه‌شنبه، یک زندانی متهم به “قتل” در زندان نور اعدام شد. همچنین روز دوشنبه، دو زندانی متهم به “قتل” در بندرعباس با رضایت اولیای دم از اعدام رهایی یافتند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مازن آنلاین، سحرگاه روز سه‌شنبه، یک زندانی متهم به “قتل” در زندان نور اعدام شد.

سید یونس حسینی عالمی، دادستان استان مازندران گفت: “زندانی متهم به قتل مرد ۶۶ ساله بود که چهار سال پیش به خاطر قتل یک خانم محاکمه و به اعدام محکوم شده بود”.

وی افزود: “حکم اعدام محکوم علیه پس از صدور از سوی دادگاه کیفری استان و تایید دیوان عالی کشور و استیذان از رئیس قوه قضاییه با حضور مسئولان اجرای احکام، اولیای دم و پزشک قانونی در محوطه زندان نور به اجرا درآمد”.

شهرستان نور با جمعیتی دست کم ۱۱۰ هزار نفر در غرب مازندران واقع است.

همچنین بر اساس گزارش سازمان حقوق بشر ایران، روز دوشنبه ۸ بهمن ماه، دو زندانی در زندان مرکزی بندرعباس از مرگ نجات پیدا کردند.

این دو زندانی که در یک پرونده مشترک به اتهام قتل به اعدام محکوم شده بودند، هاشم بدرخانی و هوشنگ حسینی نام داشتند.

یک منبع مطلع در این خصوص گفت: “مادر مقتول بدون قید و شرط به هر دو ایشان رضایت داد و گفت تنها برای خدا رضایت می‌دهم. هاشم یک پسر معلول (دارای معلولیت) دارد و مادر مقتول به همین علت به وی رضایت داد و هوشنگ هم خانواده‌اش توانستند رضایت بگیرند”.

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۱۸ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۱۸) دست‌کم ۲۳۶ شهروند اعدام شدند و ۱۹۵ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۶ کودک-مجرم اشاره کرد و همین‌طور به محل اجرای ۱۳ حکم اعدام که در ملأعام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۲ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

برای اطلاعات بیشتر به گزارش سالانه میلادی هرانا (ویژه ۲۰۱۸) مراجعه کنید.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید