خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اقلیت های ملی, اندیشه و بیان  >  سعید صادقی فر، فعال ترک بازداشت شد

سعید صادقی فر، فعال ترک بازداشت شد

خبرگزاری هرانا – امروز سه‌شنبه سعید صادقی فر، فعال ترک (آذربایجانی) در محل کار خود در شهر اردبیل توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز سه‌شنبه ۹ بهمن‌ماه ۱۳۹۷ سعید صادقی‌فر شاعر و فعال ترک توسط نیروهای امنیتی بازدشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

یک منبع مطلع در این خصوص به گزارشگر هرانا گفت: “امروز شماری از مامورین اداره اطلاعات اردبیل با مراجعه به محل کار آقای صادقی‌فر، وی را بازداشت کردند”.

تا لحظه تنظیم این خبر هیچ اطلاع دقیقی در خصوص دلیل بازداشت، محل نگهداری و سرنوشت این شهروند در دست نیست.

لازم به یادآوری است که سعید صادقی‌فر روز دوشنبه ۲۴ دی‌ماه سال جاری، طی ابلاغیه‌ای به شعبه دوم دادگاه انقلاب اردبیل احضار شده بود. جلسه دادگاه وی در روز چهارشنبه ۳ بهمن‌ماه به همراه چهار فعال ترک دیگر در شعبه دوم دادگاه انقلاب اردبیل برگزار و اتهام “تشکیل دسته غیرقانونی جهت برهم زدن امنیت کشور” علیه آنها مطرح شده بود.

این شهروند اهل اردبیل در تاریخ ۱۱ تیرماه به همراه چند شهروند دیگر توسط ماموران اداره اطلاعات این شهرستان در رابطه با مراسم قلعه بابک بازداشت و پس از صدور قرار وثیقه ۵۰ میلیون تومانی در تاریخ ۱۹ تیرماه آزاد شده بود.

از سعید صادقی‌فر یک کتاب شعر به نام “قورخو بله یینه بوکولن ایمگه” به زبان ترکی (آذری) توسط انتشارات “یایلیق” به چاپ رسیده است.

ترک (آذربایجانی) های ایران مانند سایر جمعیت‌های اتنیکی کشور در معرض تضییع نظام‌مند حقوق پایه‌ای قرار دارند، هر چند این تبعیض در مورد آنها کمتر شکل مذهبی دارد و عمدتا بر مباحث فرهنگی و هویتی استوار است.

هرانا پیشتر در گزارشی تفضیلی به بررسی برخوردهای امنیتی با فعالان ترک و افزایش فشار بر روی این شهروندان از ابتدای سال جاری تا تاریخ ۸ آذرماه ۹۷ پرداخته بود.

کتاب شعر “قورخو بله یینه بوکولن ایمگه”

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید