خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > کارگران  >  فقدان ایمنی کار؛ مصدومیت یک کارگر در ایلام/ ۵۰ درصد از حوادث منجر به فوت در بخش ساختمان است

فقدان ایمنی کار؛ مصدومیت یک کارگر در ایلام/ ۵۰ درصد از حوادث منجر به فوت در بخش ساختمان است

خبرگزاری هرانا – روز گذشته، در سایه فقدان ایمنی محیط کار، یک کارگر در استان ایلام بر اثر ریزش کانال فاضلاب شهر سرابله دچار مصدومیت شد. ایران در زمینه رعایت مسائل ایمنی کار در میان کشورهای جهان رتبه ۱۰۲ را به خود اختصاص داده ‌که رتبه بسیار پایینی است. بنا بر خبری دیگر بازرس کانون کارگران ساختمانی سراسر کشور با اشاره به اینکه در بسیاری از کارگاه‌های ساختمانی مقررات ایمنی محدود به همان نصب تابلو شعاری (اول ایمنی، بعد کار) در سر در کارگاه شده است و در عمل چیزی که به آن بها داده نمی‌شود همان ایمنی و آئین‌نامه‌های آن است گفت که ۵۰ درصد از حوادث منجر به فوت کارگران در بخش ساختمان است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایرنا، مسئول روابط عمومی جمعیت هلال احمر ایلام گفت: “کارگری که بر اثر ریزش کانال فاضلاب شهر سرابله (شهرک کارخانه سیمان) در عمق چهار متری گرفتار و دچار مصدومیت شده بود توسط نیروهای این جمعیت نجات یافت.

یونس میرزایی در این خصوص گفت: “روز شنبه ۶ بهمن‌ماه در پی تماس تلفنی با مرکز کنترل و هماهنگی عملیات جمعیت هلال احمر ایلام (eoc) مبنی بر گرفتار شدن یک کارگر در داخل کانال فاضلاب شهری ۲ تیم آوار برداری از شهرستان چرداول به محل اعزام شدند”.

وی ادامه داد: “خوشبختانه در این حادثه کارگر گرفتار شده در درون کانال با حضور سریع و به موقع تیم آوار جمعیت هلال احمر شهرستان چرداول با استفاده از ست سبک نجات (sos) جان او را نجات و تحویل نیروهای اورژانس داده شد”.

شهر سرابله مرکز شهرستان ۶۵ هزار نفری چرداول در استان ایلام است.

۵۰ درصد از حوادث منجر به فوت در بخش ساختمان است

به گزارش ایلنا، عباس شیری (بازرس کانون کارگران ساختمانی سراسر کشور) گفت: “۵۰ درصد از حوادث منجر به فوت در بخش ساختمان است”.

وی افزود: “رعایت مدل خود بازرسی کارگاه‌ها الزامی است. در بخش ساختمان کشور به علت خلاء ارتباطی کارفرما با حوزه ایمنی همچنان آمار تلفات ناشی از محیط کار بالاست که این خلاء نظارتی در کارگاه‌های ساختمانی با استقرار کمیته‌های نظارت فنی از بین می‌رود”.

شیری گفت: “ساختمان یکی از بخش‌های مهم اقتصادی است که نقش برجسته‌ای در توسعه کشور دارد و نظارت بر رعایت ایمنی در کارگاه‌های ساختمانی و پروژه‌های عمرانی که دارای بیشترین حوادث کارگاهی هستند، ضروری است. براساس استانداردهای بین‌المللی هر حادثه منجر به فوت باعث از بین رفتن ۷۵۰۰ روز کاری می‌شود و طبق آمارهای بین‌المللی هر ساله ۶۰ هزار حادثه منجر به فوت در کارگاه‌های ساختمان‌سازی کشورهای مختلف رخ می‌دهد. و در کشور ما نیز این آمار بالا و نزدیک به ۵۰ درصد آمار حوادث کاری را حوادث کارگاه‌های ساختمانی به خود اختصاص داده است”.

او با اشاره به اینکه بر اساس مصوبه سال ۹۲ شورای فنی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، کارگاه‌های با بیش از ۲۵ نفر کارگر مشمول استقرار کمیته‌های نظارت فنی هستند، گفت: “با مصوبه جدید شورای فنی وزارت کار همه کارگاه‌ها افزون بر آموزش‌های فنی باید نسبت به استقرار ناظر فنی در کارگاه اقدام کنند”.

بازرس کانون کارگران ساختمانی سراسر کشور با اشاره به اینکه متاسفانه در خیلی از کارگاه‌های ساختمانی مقررات ایمنی محدود به همان نصب تابلو شعاری (اول ایمنی، بعد کار) در سر در کارگاه شده است و در عمل چیزی که به آن بها داده نمی‌شود همان ایمنی و آئین‌نامه‌های آن است. افزود: “علیرغم آئین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های فراوان تدوین شده، عدم وجود ضمانت اجرایی کافی، ضعف دولت در انجام بازرسی و کنترل‌های لازم و همچنین تمایل کارفرمایان به کسب بالاترین سود در کارگاه‌های ساختمانی و حذف هزینه‌های حیاتی ارتقای ایمنی در این کارگاه‌ها باعث وقوع حوادث مرگبار برای نیروهای شاغل در این بخش‌ها می‌شود”.

شیری گفت: “بکارگیری مسئولان ایمنی متخصص و توانمند، اجرای قانون مجریان ذیصلاح در امر ساخت و ساز، افزایش آموزش‌های ایمنی و فرهنگ‌سازی آن در همه سطوح کارفرمایان، کارگران و سرپرستان کارگاه‌های ساختمانی و ورود بیشتر و جدی‌تر مهندسین ناظر در امر نظارت بر رعایت آئین‌نامه‌های حفاظت فنی ساختمان و مبحث ۱۲ مقررات ملی ساختمان و نیز اجرای قاطع ماده ۱۰۵ قانون کار توسط ضابطین و بازرسین اداره کار می‌تواند به کاهش آمار حوادث در پروژه‌های ساختمانی شود”.

به گفته این فعال کارگری، سقوط از ارتفاع، برخورد مصالح ساختمانی با سرو کمر، سقوط از چاه، سقوط از سقف، سقوط از جرثقیل، سقوط از چاهک آسانسور و رعایت نکردن نکات ایمنی هنگام کار از نمونه عوامل اصلی وقوع حوادث کار منجر به فوت در بخش ساختمانی است.

وی گفت: “بازرسی فنی از کارگاه‌های ساختمانی به علت وقوع بیشترین حوادث کارگاهی باید در اولویت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی باشد”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید