خبرگزاری هرانا
امروز یکشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۷, 25th of May 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۷/۱۱/۰۷ ساعت ۱۷:۱۲:۳۵

    خانه  > بهداشت و محیط زیست  >  پرونده متهمان حوزه کنترل جمعیت؛ میمنت حسینی چاوشی، شهروند دو تابعیتی آزاد شد

پرونده متهمان حوزه کنترل جمعیت؛ میمنت حسینی چاوشی، شهروند دو تابعیتی آزاد شد

خبرگزاری هرانا – میمنت حسینی چاوشی، استاد جمعیت شناسی و شهروند دو تابعیتی که پیشتر توسط نهادهای امنیتی بازداشت شده بود، از زندان آزاد شد. در آذرماه امسال تعدادی از شهروندان از جمله یک شهروند دو تابعیتی که در حوزه کنترل جمعیت فعالیت داشتند توسط نهادهای امنیتی احضار و بازداشت شدند. دلیل بازداشت این افراد مغایر بودن فعالیت آنها با اجرای سیاست‌های حکومت ایران در زمینه افزایش جمعیت عنوان شده بود. رهبر ایران خواستار افزایش جمعیت است و سیاست‌های تنظیم جمعیت و کنترل بارداری را توطئه‌ای از سوی “غربی”ها می‌داند.

به گزارش خبرگزاری هرانا محمود بهزادی، وکیل دادگستری امروز یک‌شنبه ۷ بهمن‌ماه ۱۳۹۷، در گفت‌وگو با ایرنا با اعلام این خبر گفت:‌ من امروز صبح به دادسرا مراجعه کردم که دادیار زندان اعلام کرد خانم چاوشی چند روز است که آزاد شده‌اند.

محمود بهزادی پیش از این درباره آخرین وضعیت میمنت حسینی چاوشی گفته بود: “برای اعلام وکالت ایشان به دادسرا مراجعه کردم اما نام ایشان هنوز در سیستم ثبت نشده است تا مشخص شود کجا هستند بنابراین ما باید منتظر باشیم. البته آقای اژه‌ای گفتند که پرونده خانم حسینی در مرحله تحقیقات است، ولی من که همان روز به دادسرا مراجعه کردم تا وکالت‌نامه‌ای برای خانم حسینی بفرستم تا آن را امضا کنند، گفتند نام ایشان هنوز در سیستم ثبت نشده است. احتمالا ایشان در بندی است که نامش در سیستم ثبت نمی‌شود. باید منتظر باشیم تا نام خانم حسینی در سیستم ثبت شود تا بتوانیم اعلام وکالت کنیم”.

ششم آذرماه خبرگزاری فارس اعلام کرد یکی از نهادهای امنیتی کشور با همکاری دستگاه قضائی تعدادی از فعالین در حوزه کنترل جمعیت را بازداشت و احضار کرده است. بعد از این خبر، بهزادی اعلام کرد که فرد بازداشت شده میمنت حسینی‌چاوشی است.

میمنت حسینی چاوشی جمعیت‌شناس و محقق ایرانی در دانشگاه ملبورن استرالیاست. او کارشناس بازنشسته وزارت بهداشت است و در اداره جمعیت و سلامت سالها در تحقیقات و تحلیل کارشناسی آمارهای جمعیت و بهداشت آن وزارتخانه نقش داشته است. حسینی کارشناسی ارشد و دکتری خود را با بورسیه وزارت بهداشت در رشته جمعیت‌شناسی در دانشگاه ملی استرالیا به پایان رسانده است. در سال ۸۳ کتاب وی با عنوان «تحولات باروری در ایران» (با همکاری پیتر مک دونالد و محمدجلال عباسی شوازی) توسط انتشارات وزارت‌ ب‍ه‍داش‍ت‌، درم‍ان‌ و آم‍وزش‌ پ‍زش‍ک‍ی‌ به چاپ رسید. این کتاب در سال ۸۹ به‌عنوان برنده جایزه جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران معرفی شد.

بنا بر این گزارش، میمنت حسینی در سال‌های اخیر در دانشگاه ملبورن استرالیا در حوزه سالمندی جمعیت به فعالیت‌های پژوهشی مشغول بود. او در آبان ماه سال جاری توسط وزارت کار، تعاون، و رفاه اجتماعی و سازمان بهزیستی کشور و شورای ملی سالمندان برای شرکت و ارائه سخنرانی در کنفرانس منطقه‌ای سالمندی در ایران دعوت می‌شود که پس از کنفرانس و دیدار خانواده، به هنگام خروج از کشور بازداشت می‌شود.

پایان‌نامه دکتری او الگوهای تنظیم باروری در ایران است که بر مبنای آن مقالاتی به زبان فارسی و انگلیسی منتشر شده است. حسینی تحقیق پسادکتری خود را در مورد پیامدهای روانی اجتماعی سقط جنین به انجام رساند. او پس از اتمام تحصیلات به کشور بازگشت و به خدمات خود در وزارت بهداشت در دفتر سلامت و جمعیت دنبال نمود و پس از مدتی از وزارت بهداشت بازنشسته شد و سپس در دانشگاه ملی استرالیا به تحقیق پرداخت. او در سالهای اخیر در دانشگاه ملبورن استرالیا مشغول فعالیت پژوهشی بوده است.

مقالات او در تحلیل شاخص‌های باروری در مجلات معتبر علمی بین‌المللی به چاپ رسیده و نتایج آن در گزارشهای علمی به زبان فارسی نیز موجود است. دستاوردهای علمی او و اطلاعاتی که در زمینه تحقیقاتی استفاده کرده در سایت‌ها و مراکز اطلاعاتی علمی در دسترس هستند. تحقیقات وی در سالهای گذشته در مورد تحولات باروری و الگوی فرزندآوری بوده است و تخصص اصلی او جمعیت و سلامت است.

لازم به ذکر است آیت الله خامنه‌ای در سال ۹۱ تاثیر اجرای سیاست‌های کاهش رشد جمعیت را مخرب توصیف کرده و در سفر استانی به خراسان شمالی، ضمن گلایه از مسئولان گفته بود که همه از جمله خودش باید در پیشگاه خداوند به واسطه این موضوع طلب عفو کنند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید