خبرگزاری هرانا

    خانه  > بهداشت و محیط زیست  >  محیط زیست؛ دستگیری دو شکارچی متخلف در مازندران

محیط زیست؛ دستگیری دو شکارچی متخلف در مازندران

خبرگزاری هرانا – رییس اداره محیط زیست شهرستان کیاسر در استان مازندران، از دستگیری دو شکارچی مختلف در این شهرستان خبر داد و گفت که از متخلفین لاشه یک مرال نر جوان (حدودا دو ساله) و لاشه یک مرال ماده آبستن که یک جنین درون بدن خود داشت کشف و ضبط شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران، نیروهای محیط زیست شهرستان کیاسر حین گشت و کنترل در ارتفاعات جنگلی حاشیه پارک ملی کیاسر متوجه ردپای مشکوک بر روی برف شدند.

رییس اداره محیط زیست کیاسر در این باره گفت: “محیط‌بانان بر روی رد پا حرکت کرده و پس از مدتی پیاده روی متوجه رد خون و آثار شکار شده و در ادامه دو شکارچی مسلح را مشاهده کردند”.

علیرضا ابراهیمی اظهار داشت: “محیط بانان جهت برخورد قانونی با متخلفین وارد عمل شدند اما شکارچیان با توجه به اینکه در ارتفاع بالاتر و به مامورین مسلط بودند لاشه‌های شکار را رها کرده و متواری شدند”.

محیط بانان ۶ ساعت به تعقیب و گریز با متخلفین در ارتفاعات صخره‌ای و برفگیر هم مرز با شهرستان دیباج پرداخته و در نهایت شکارچیان را که در برف و سرما خسته و ناتوان شده بودند محاصره و بدون هیچگونه مقاومتی دستگیر نمودند.

از متخلفین لاشه یک مرال نر جوان (حدودا دو ساله) و لاشه یک مرال ماده آبستن که یک جنین درون بدن خود داشت به همراه یک اسلحه گلوله زنی، یک اسلحه شکاری ساچمه زنی و تعداد زیادی فشنگ کشف و ضبط شد.

متخلفین که پدر و پسر بودند پس از تنظیم صورت جلسه و تشکیل پرونده جهت رسیدگی به جرم به مراجع قضایی معرفی شدند.

با دستور قاضی بخش چهاردانگه کیاسر متهم ردیف اول (پسر) روانه زندان و پدر با قید ضمانت تا زمان تشکیل دادگاه آزاد شد.

بر اساس آخرین نرخ بهای جانوران وحشی به لحاظ مطالبه ضرر و زیان وارده به محیط زیست، جریمه قابل پرداخت از بابت صید و شکار غیرمجاز هر یک مرال معادل ۳۵۰ میلیون ریال تعیین شده است.

همچنین بر اساس مصوبه شماره ۳۸۰ شورای عالی محیط زیست بهای هر عدد نوزاد پستانداران وحشی که به هنگام شکار در رحم مادر باشد، معادل بهای پستاندار مربوطه تعیین می گردد.

بنابراین متهم می بایست مبلغ ۱۰۵ میلیون تومان به حساب دولت واریز نمایند.

همچنین متهمین در دادگاه به جرم شکار غیرمجاز جانوران وحشی حمایت شده محاکمه و بر اساس ماده ۱۲ قانون شکار و صید به حبس از سه ماه تا سه سال و یا بر اساس مصوبه جدید هیات دولت به جزای نقدی از سی میلیون ریال تا پنجاه میلیون ریال محکوم خواهند شد.

بر اساس ماده ۱۴ قانون شکار و صید اسلحه‌ها و ادوات کشف شده از متخلف تا اتمام رسیدگی به پرونده و تعیین تکلیف از سوی دادگاه، توقیف و در اختیار اداره محیط زیست است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید