خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اقلیت های دینی  >  هشت تن از دراویش گنابادی از زندان تهران بزرگ آزاد شدند

هشت تن از دراویش گنابادی از زندان تهران بزرگ آزاد شدند

خبرگزاری هرانا – هشت تن از دراویش گنابادی محبوس در زندان تهران بزرگ با پایان دوران محکومیت از این زندان آزاد شدند. این شهروندان به همراه صدها تن از دراویش گنابادی دیگر در حادثه مسوم به “گلستان هفتم” بازداشت و به حبس محکوم شده بودند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از وبسایت مجذوبان نور، با نزدیک شدن سالروز حادثه‌ گلستان هفتم که به دستگیری خشونت‌آمیز و حبس صدها درویش گنابادی انجامیده بود، هشت تن از درویشان گنابادی محبوس در زندان فشافویه با پایان دوره‌ی محکومیت از زندان آزاد شدند.

اصغر گنجی پناهی، محمد پناهی، پویا ایازی، امید قاسمی، سجاد رزمی، بیژن سلطانی، آرش مرادی و سعید عرب، هشت درویشی هستند که پس از گذراندن حکم یکساله‌ حبس خود از زندان آزاد شده‌اند.

اینک بیش از ۷۰ درویش گنابادی با حکم حبس یکساله آخرین روزهای حبس خود را در زندان تهران بزرگ می‌گذرانند و طی ماه جاری از زندان آزاد خواهند شد.

در بخشی از این گزارش آمده است صادق آملی لاریجانی رئیس قوه قضاییه ایران به‌ تازگی از عفو گسترده‌ زندانیان خبر داده است و این در حالی است که درویشان گنابادی که از زندان آزاد خواهند شد همگی دوره‌ محکومیت خود را گذرانده‌اند.

این درویشان بدون بهره‌مندی از حقوق ابتدایی یک متهم و زندانی، دوران حبس خود را در زندانی گذرانده‌اند که مخصوص زندانیان مواد مخدر طراحی شده است.

لازم به ذکر است که در تاریخ ۱۰ آبان‌ماه ۹۷ هرانا در گزارشی جامع ضمن بررسی واقعه گلستان هفتم، هویت ۳۸۲ تن از دستگیر شدگان را منتشر کرده بود. بر اساس اطلاعات قابل دستیابی ۲۰۲ تن از این دراویش گنابادی توسط دادگاه انقلاب تهران جمعاً به ۱ اعدام، ۱۰۸۰ سال و ۲ ماه حبس تعزیری، ۵۹۹۵ ضربه شلاق، ۴۶ سال ممنوع‌الخروجی، ۱۱۴ سال تبعید و ۷۲ سال محرومیت از فعالیت‌های اجتماعی محکوم شدند، از سرنوشت و جزئیات پرونده ۱۸۰ تن دیگر کماکان اطلاعی در دست نیست.

گلستان هفتم به مجموعه وقایعی گفته می‌شود که از نیمه‌شب ۱۴ بهمن‌ماه سال گذشته با حضور پرتعداد نیروهای امنیتی و انتظامی در اطراف منزل دکتر نورعلی تابنده، قطب دراویش گنابادی آغاز شد،

حضوری که با واکنش منفی سایر دراویش مواجه شد، دراویش گنابادی در حمایت از قطب خود تجمعاتی اطراف منزل دکتر تابنده تشکیل دادند، این تجمعات با دخالت نیروهای انتظامی و لباس شخصی به خشونت کشیده شد و صدها تن زخمی و بازداشت شدند؛ این در حالی بود که پیش‌تر در شامگاه چهارشنبه مورخ ۴ بهمن‌ماه نیز مأموران امنیتی در اقدامى مشابه در همین مکان حضور یافتند که موجی از نگرانى‌ها در میان دراویش را رقم زده بود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید