خبرگزاری هرانا

    خانه  > سایر گروهها  >  زخمی شدن دو کولبر بر اثر سقوط از ارتفاع در مناطق مرزی بانه و سردشت

زخمی شدن دو کولبر بر اثر سقوط از ارتفاع در مناطق مرزی بانه و سردشت

خبرگزاری هرانا – دو کولبر در مناطق مرزی شهرستانهای بانه و سردشت در پی سقوط از ارتفاع  به شدت زخمی شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، یک کولبر از ارتفاعات مرزی منتهی به کانی‌زرد شهرستان سردشت سقوط کرده و از ناحیه‌ی پشت به شدت دچار مصدومیت شد.

هویت این کولبر «کریم فرجی» ۲۴ ساله فرزند عبید عنوان شده است که پس از مصدومیت، جهت رسیدگی پزشکی به بیمارستانی در ارومیه منتقل شده و طبق اطلاع پزشکان، احتمال دارد دچار قطعی نخاع شود.

همزمان در حادثه‌ی مشابهی در بانه، گروهی از کولبران راهی ارتفاعات مرزی بودند که یک تن از آنان به نام «مسعود احمدزاده» فرزند هاشم در پی سقوط از صخره‌ها از ناحیه‌ی پاها و زانو‌ به شدت مصدوم شد.

مسعود احمدزاده از اهالی بخش نمشیر بانه است که از مدتی پیش جهت امرار معاش به کولبری روی آورده‌ بود.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت‌بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت‌های شغلی به آن روی می‌آورند و سالانه ده‌ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می‌شوند.

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، به تازگی با انتشار یک گزارش مشترک به بررسی عملکرد نیروهای نظامی و تلفات وارده به شهروندان به خصوص در نقاط مرزی کشور در محدوده زمانی سال ۲۰۱۸ پرداخته است.

بر اساس این گزارش به غیر خسارت های مادی، قتل حیوانات بارکش و حوادث روی داده از جمله سرمازدگی و بهمن، قتل ۴۸ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۱۰۴ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی در محدوده غرب و شمال غربی کشور مستند شده است.

بر اساس این آمار، در کنار افرادی که هویت آنان به عنوان کولبر روشن شده، ۳۰۰ شهروند در ۱۱ استان کشور به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به واسطه عمل قوای نظامی دچار حادثه شدند.

متن کامل این گزارش در رابطه با نقض قوانین به کارگیری سلاح و عملکرد قوای نظامی (ویژه سال ۲۰۱۸ میلادی) را مطالعه کنید.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید