خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  انفجار مین در روانسر؛ یک کولبر مجروح شد

انفجار مین در روانسر؛ یک کولبر مجروح شد

خبرگزاری هرانا – روز گذشته، بر اثر انفجار مین به جا مانده از دوران جنگ در شهرستان روانسر، یک کولبر مجروح شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، انفجار مین باعث مصدومیت یک کولبر در روانسر کرمانشاه شد.

روز گذشته، انفجار یک مین به جا مانده از دوران جنگ، یک کولبر ۱۹ ساله را مصدوم و روانه بیمارستان کرد.

هویت فرد مصدوم را یک جوان ۱۹ ساله به نام «حدید باباجانی» از اهالی قشلاق از توابع بخش شاهو شهرستان روانسر اعلام کردند و از قرار معلوم، او از ناحیه پای چپ به شدت آسیب دیده است.

بخشدار نوسود نیز در این رابطه گفته است: “بر اساس اخبار دریافتی متاسفانه وضعیت این جوان ۱۹ ساله رضایت‌بخش نیست و این جوان سریعاً به مراکز درمانی در شهرستان پاوه اعزام شده است”.

در اسفندماه سال گذشته نیز یک کولبر ۳۰ ساله به نام  لقمان وحید، اهل شین آباد پیرانشهر در اثر انفجار مین یک چشم و یک پایش را از دست داد و در دادگاه پیرانشهر به اتهام عبور غیر قانونی از مرز و خسارت مین منفجر شده به پرداخت ۱۱ میلیون تومان جریمه نقدی محکوم شد.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت‌بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت‌های شغلی به آن روی می‌آورند و سالانه ده‌ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی یا انفجار مین و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می‌شوند.

مین های برجای مانده از دوران جنگ همه ساله موجب مرگ و مصدومیت تعدادی از هموطنان مناطق مرزی در آذربایجان غربی می شود.

در حدود ۴۲۰۰۰ کیلومتر مربع از اراضی ایران آلوده به مین‌های به‌جا مانده و عمل‌نکرده جنگ ایران و عراق است که نظامیان عراقی در زمان اشغال این مناطق در زمین تعبیه کرده‌اند.

دولت ایران نیز همچنان به تولید، استفاده و صادرات مین‌های ضدنفر ادامه می‌دهد و معتقد است استفاده از این مین‌ها تنها راه مؤثر برای تأمین امنیت مرزهای طولانی این کشور است.

بر همین اساس بخش‌هایی از مرزهای ایران با افغانستان، پاکستان و عراق مین‌گذاری شده‌است؛ در جریان درگیری‌های دهه ۱۳۶۰ در کردستان هم بسیاری از اراضی این منطقه مین‌گذاری شدند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید