خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, اندیشه و بیان  >  گزارشی از آخرین وضعیت امیر امیرقلی؛ انتقال به بند ۲۰۹ زندان اوین و تداوم بازجویی ها

گزارشی از آخرین وضعیت امیر امیرقلی؛ انتقال به بند ۲۰۹ زندان اوین و تداوم بازجویی ها

خبرگزاری هرانا – امیر امیرقلی زندانی سیاسی سابق که طی روزهای گذشته بازداشت شده بود، از بابلسر به تهران منتقل شده و اکنون در بازداشتگاه وزارت اطلاعات موسوم به بند ۲۰۹ زندان اوین بسر می برد. خانواده امیرقلی با توجه به سابقه بیماری این زندانی نگرانی وضعیت سلامتی او هستند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر، امروز جمعه ۲۸ دی‌ماه ۹۷، عباس امیرقلی، پدر امیر امیرقلی به گزارشگر هرانا گفت که فرزندش پس از بازداشت در بابلسر توسط نیروهای وزارت اطلاعات به تهران منتقل شده و اکنون در بند ۲۰۹ زندان اوین تحت بازداشت این نهاد بسر می‌برد.

عباس امیرقلی در این رابطه گفت: “امیر دیروز طی یک تماس تلفنی کوتاه با نظارت بازجو به ما خبر داد که از بابلسر به تهران منتقل شده و اکنون در بند ۲۰۹ زندان اوین در بازداشت و تحت بازجویی است”.

پدر این فعال سیاسی روز گذشته ضمن تایید خبر بازداشت پسرش گفته بود فرزندش توسط وزارت اطلاعات و به دلیل عضویت در هیات تحریریه نشریه گام بازداشت شده است. اما هنوز منابع رسمی خبری در این باره منتشر نکرده‌اند و اتهام او روشن نیست.

امیر امیرقلی از اعضای تحریریه نشریه گام است که به شکل دیجیتال در اینترنت منتشر می‌شود.

لازم به ذکر است که حدود دو هفته پیش (۱۹ دی‌ماه)، امیر حسین محمدی فر، سردبیر و ساناز الله‌یاری، دو تن دیگر از اعضای هیات تحریریه گام نیز بازداشت شده بودند. این افراد طی ماه‌های اخیر در حمایت از کارگران و به ویژه تجمعات اعتراضی کارگران شرکت ملی فولاد اهواز و مجتمع کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه در این نشریه مطالبی نوشته بودند.

پیشتر نیز در تاریخ ۱۳ آذرماه، عسل محمدی یکی دیگر از اعضای تحریریه این نشریه توسط نیروهای امنیتی و در منزل شخصی در تهران بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات اهواز منتقل شده بود. وی نهایتا در تاریخ ۱۵ دی‌ماه با قرار وثیقه و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شده بود.

گفتنی است که امیر امیرقلی فعال دانشجویی و زندانی سیاسی سابق، پیشتر در دی‌ماه ۱۳۹۴ از بابت اتهامات «توهین به مقدسات»، «توهین به رهبری»، «اجتماع و تبانی برای اقدام علیه امنیت ملی»، «اخلال در نظم عمومی از طریق شرکت در تجمعات» و «تبلیغ علیه نظام» از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی به ۱۹ سال و شش ماه حبس تعزیری محکوم شد. سپس با اعتراض به رای صادره در شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران از اتهامات «اجتماع و تبانی علیه نظام» و «اخلال در نظم عمومی» تبرئه و به اتهامات «توهین به مقدسات» به ۵ سال و «توهین به امام و رهبری» به ۱ سال و «تبلیغ علیه نظام» به ۲ سال و جمعا به ۸ سال حبس محکوم شد که با اجرایی شدن ماده ۱۳۴ (تجمیع احکام) مدت ۵ سال از آن قابل اجرا بود.

آقای امیرقلی نهایتا با توجه به اعطای عفو نوروزی از بابت اتهام “توهین به مقدسات” محکومیتش به دوسال و نیم حبس تعزیری تقلیل یافت و در تاریخ ۲۷ اردیبهشت ماه ۱۳۹۶، از زندان رجایی شهر کرج آزاد شد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید