خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, زندانیان  >  زندان اوین؛ نزار زاکا شهروند لبنانی به بند ۲ الف سپاه منتقل شده است

زندان اوین؛ نزار زاکا شهروند لبنانی به بند ۲ الف سپاه منتقل شده است

خبرگزاری هرانا – نزار زاکا، شهروند لبنانی محبوس در اندرزگاه ۷ سالن ۱۲ زندان اوین، از تاریخ ۱۵ دیماه به بند ۲ الف سپاه منتقل شده است. وی به مدت ۱۱ روز در سلول انفرادی و تحت بازجویی بود. روز گذشته قرار وی برای حضور در بازداشتگاه اطلاعات سپاه به مدت ۱۰ روز دیگر تمدید شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران،  نزار زاکا شهروند لبنانی محبوس در زندان اوین از ۱۱ روز پیش به سلول‌های بند ۲ الف سپاه منتقل شده و تحت بازجویی قرار دارد. روز گذشته نیز قرار وی به مدت ۱۰ روز دیگر تمدید شده است.

یک منبع نزدیک به این زندانی در این خصوص به گزارشگر هرانا گفت: “در تاریخ ۱۵ دی ماه، نزار زاکا را از اندرزگاه ۷ سالن ۱۲ زندان اوین به اندرزگاه ۴ سالن ۴ منتقل کردند؛ روز بعد مطلع شدیم که وی به بند ۲ الف سپاه منتقل شده است. الآن مدت ۱۱ روز است که آقای زاکا در بند ۲ الف سپاه در انفرادی و تحت بازجویی است. روز گذشته نیز مدت قرار بازجویی وی در این بند به مدت ۱۰ روز تمدید شده است. خانواده آقای زاکا در این مدت تماسی با وی نداشته‌اند و بیم آن را دارند که این انتقال برای پرونده سازی جدید صورت گرفته باشد و به شدت نگران وضعیت او هستند”.

این منبع در خصوص دلایل انتقال این شهروند به بند ۲ الف سپاه اظهار بی‌اطلاعی کرد.

لازم به یادآوری است نزار زکا، ۵۰ ساله،که دارای اقامت دائم آمریکا است،‌ کارشناس فناوری اطلاعات و ارتباطات است و برای یک مؤسسه غیرانتفاعی فناوری اطلاعات در واشنگتن کار می‌کرد.

این شهروند لبنانی در تاریخ ۲۷ شهریور سال ۹۴ در پنجمین سفر خود به ایران به دست ماموران امنیتی در تهران بازداشت شد و از آن زمان تاکنون در زندان اوین به سر می‌برد.

نزار زکا در مهرماه ۱۳۹۵ به ۱۰ سال زندان و چهار میلیون و ۲۰۰ هزار دلار جریمه نقدی محکوم شده است.

مقام‌های امنیتی ایران و سپاه نزار زکا را به «جاسوسی و همکاری با دولت متخاصم» متهم کرده‌اند، اما خانواده او این اتهامات را رد کرده‌‌اند.

آقای زاکا در تیرماه سال گذشته دست به اعتصاب غذا زده بود و به دلیل وخامت حال در تاریخ ۲۸ تیرماه به بیمارستانی خارج از زندان منتقل و پس از یک روز مجدد به زندان اوین بازگردانده شد. پیشتر یک منبع آگاه در خصوص اعتصاب غذای این زندانی به هرانا گفته بود: “این زندانی با تاکید بر تحقق مطالباتش اعلام کرده است که یا مرگ یا آزادی. برای همین از تزریق سرم و استفاده از دارو و همینطور اعزام به بهداری زندان خودداری می کند.”

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید