خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, اندیشه و بیان  >  مصطفی برومند به حبس و شلاق محکوم شد

مصطفی برومند به حبس و شلاق محکوم شد

خبرگزاری هرانا – مصطفی برومند، شهروند اهل مشهد که در جریان اعتراضات سراسری دیماه سال گذشته بازداشت و به زندان وکیل آباد منتقل شده بود، پس از حدود ۱۱ ماه بلاتکلیفی در آذرماه سال جاری محاکمه و در دو پرونده جداگانه از سوی شعبه ۱۳۱ دادگاه کیفری مشهد و شعبه ۴ دادگاه انقلاب این شهر مجموعا به ۶ سال و نیم حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، مصطفی برومند، پس از حدود ۱۱ ماه بازداشت و بلاتکلیفی در زندان وکیل آباد مشهد، در آذرماه سال جاری محاکمه و به ۶ سال و نیم حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد.

آقای برومند در آذرماه ۱۳۹۷، از بابت اتهامات “اخلال در نظم عمومی از طریق شرکت در تجمعات غیر قانونی” و “تشویق دیگر هم‌پرونده‌ای‌ها به تمرد از مامور قانون” از سوی شعبه ۱۳۱ دادگاه کیفری مشهد به تحمل ۱ سال و نیم حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده است.

وی همچنین در تاریخ ۱۸ آذرماه، به اتهامات “اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت ملی”، “فعالیت تبلیغی علیه نظام” و “آتش زدن عمدی وسائل نظامی موتورسیکلت‌های پلیس به قصد مقابله با نظام” از سوی شعبه ۴ دادگاه انقلاب مشهد به ریاست قاضی منصوری به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد.

مصطفی برومند بر اساس رای دادگاه بدوی کیفری و انقلاب شهر مشهد مجموعا به تحمل ۶ سال و نیم حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده است.

لازم به ذکر است که در ماه‌های اول بازداشت، برای آزادی موقت مصطفی برومند قرار وثیقه ۷۰۰ میلیون تومانی تعیین شده بود که خانواده وی تاکنون نتوانسته‌اند سندی با این اعتبار را تهیه کنند.

مرتضی پرهیزگار، یکی از هم‌پرونده‌ای‌های آقای برومند است که در جریان اعتراضات دیماه سال گذشته بازداشت و به زندان وکیل آباد منتقل شده بود، پس از حدود ۱۱ ماه بلاتکلیفی در آذرماه سال جاری محاکمه و از بابت اتهامات مطروحه علیه وی در دو پرونده جداگانه از سوی شعبه ۱۳۱ دادگاه کیفری مشهد و شعبه ۴ دادگاه انقلاب این شهر مجموعا به ۹ سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده است.

هرانا پیشتر در آذرماه سال جاری طی گزارشی در باره زندان وکیل‌آباد مشهد از عدم رعایت اصل تفکیک جرائم در مورد زندانیان سیاسی این زندان و وضعیت نامناسب نگهداری آنها در بندهای مربوط به جرایم دیگر خبر داده بود.

در اعتراضات اواخر سال گذشته که بعضاً با عنوان «اعتراضات دی‌ماه» از آن یاد می‌شود، تعداد پرشماری از افراد در شهرهای مختلف بازداشت و مورد بازجویی قرار گرفتند. طی این اعتراضات در سراسر ایران دست‌کم ۲۵ تن کشته و حدود ۵ هزار نفر نیز بازداشت شدند.

رحمانی فضلی، وزیر کشور در آخرین گفتگوی خود در این باره اذعان کرد: “اعتراضات دی‌ماه ۹۶ در ۱۰۰ شهر ایران روی داد که این اعتراضات در ۴۰ شهر به خشونت کشیده شد”.

چندی پیش نیز علی ربیعی، وزیر سابق تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره اعتراضات دی‌ماه ۹۶ گفت که این اعتراضات ۱۶۰ شهر کل کشور را در بر گرفت.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید