خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  کشته و زخمی شدن پنج کولبر در مناطق مرزی استان آذربایجان غربی

کشته و زخمی شدن پنج کولبر در مناطق مرزی استان آذربایجان غربی

خبرگزاری هرانا – یک کولبر در مناطق مرزی شهرستان خوی در پی شلیک مستقیم نیروهای مرزبانی کشته و سه کولبر دیگر در مناطق مرزی شهرستانهای سردشت، ارومیه و خوی در پی شلیک مستقیم این نیروها زخمی شدند. همچنین یک کولبر در مناطق مرزی شهرستان چالدران در پی سرمازدگی جان خود را از دست داد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، گروهی از کولبران در ترگور ارومیه هدف شلیک مستقیم نیروهای مرزبانی قرار گرفتند و در نتیجه‌ی آن، یک کولبر به نام «افشین علی‌پور» ۳۳ ساله فرزند امین از اهالی بخش نازلو از ناحیه‌ی زانو به شدت زخمی شد.

افشین علی‌پور جهت رسیدگی پزشکی به بیمارستانی در تبریز منتقل شده ‌و وضعیت جسمی‌اش وخیم گزارش شده است.

پیش از آن روز سه‌شنبه ۲۵ دی‌ماه هم در نتیجه‌ی شلیک نیروهای مرزبانی خوی، یک کولبر به نام «عبدالله یوسفی» ٣٧ ساله فرزند صبری جان خود را از دست داده و یک کولبر دیگر به نام «احسان خالدی» ٢٣ ساله فرزند حسین به شدت زخمی شده بود.

این افراد در میان گروهی از کولبران از اهالی روستای «رازی» از توابع بخش قطور شهرستان خوی هدف شلیک مستقیم مرزبانی قرار گرفته‌ بودند.

همزمان از سردشت گزارش شده است که یک کولبر به نام «ناصر عمری» ۲۹ ساله فرزند رحیم در نتیجه‌ی شلیک همین نیروها از ناحیه‌ی پشت مورد اصابت گلوله قرار گرفته و به شدت زخمی شده است.

در تمامی این موارد، گشودن آتش بر روی کولبران به ظن حمل کالای قاچاق، بدون اخطار قبلی و از فاصله‌ی نزدیک صورت گرفته است.

از سوی دیگر روز دوشنبه ۲۴ دی‌ماه، یک کولبر جوان به نام «امیر طاهری» ۲۰ ساله فرزند جمال از اهالی روستای گرگره از توابع شهرستان چالدران در حین کولبری، بر اثر سرمازدگی جان خود را از دست داد.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت‌بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت‌های شغلی به آن روی می‌آورند و سالانه ده‌ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می‌شوند.

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، به تازگی با انتشار یک گزارش مشترک به بررسی عملکرد نیروهای نظامی و تلفات وارده به شهروندان به خصوص در نقاط مرزی کشور در محدوده زمانی سال ۲۰۱۸ پرداخته است.

بر اساس این گزارش به غیر خسارت های مادی، قتل حیوانات بارکش و حوادث روی داده از جمله سرمازدگی و بهمن، قتل ۴۸ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۱۰۴ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی در محدوده غرب و شمال غربی کشور مستند شده است.

بر اساس این آمار، در کنار افرادی که هویت آنان به عنوان کولبر روشن شده، ۳۰۰ شهروند در ۱۱ استان کشور به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به واسطه عمل قوای نظامی دچار حادثه شدند.

متن کامل این گزارش در رابطه با نقض قوانین به کارگیری سلاح و عملکرد قوای نظامی (ویژه سال ۲۰۱۸ میلادی) را مطالعه کنید.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید