خبرگزاری هرانا

    خانه  > اندیشه و بیان, سایر گروهها  >  علی ربیعی؛ اعتراضات دی ماه سال گذشته در ۱۶۰ شهر شکل گرفت

علی ربیعی؛ اعتراضات دی ماه سال گذشته در ۱۶۰ شهر شکل گرفت

خبرگزاری هرانا – علی ربیعی، وزیر سابق تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره اعتراضات دی‌ماه ۹۶ گفته است که نارضایتی مردم، بی عدالتی در سطوح جامعه و رقابت‌های سیاسی ریشه‌های این اعتراضات بوده‌اند. وی گفته است که این اعتراضات ۱۶۰ شهر کل کشور را در بر گرفت. وی همچنین گفته که جنس اعتراضات دیماه شورش از نوع محدود و منطقه ای اما خطرناک است و آژیر خطری را به صدا در می آورد که می تواند گسترده تر شود. آقای ربیعی علیرغم هزاران بازداشت و تعداد زیادی کشته و زخمی در نهایت مواجهه دولت با این اعتراضات را “مدارایی بزرگ” خوانده است!

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایسنا، امروز ۲۴ دی‌ماه ۱۳۹۷، علی ربیعی، وزیر سابق تعاون، کار و رفاه اجتماعی، به عنوان یک تحلیلگر حوزه سیاسی و امنیت ملی، تحلیلی از حوادث دی ماه ۹۶ ارائه داد. وی در اظهارات خود معترف شد که این اعتراضات به ۱۶۰ شهر کشور کشیده شد.

علی ربیعی با بیان اینکه اتفاق دی ماه ۹۶ از نظر حجم، اندازه، وسعت و جمعیت درگیر در اعتراضات و همچنین خصوصیت این افراد با اعتراضات قبل سابقه نداشت، گفت: “در ماه‌های منتهی به دی ماه ۹۶ با حصول برجام گرچه یک فرصت اقتصادی خوب در کشور ایجاد شد، اما مانند آنچه که از ۶۰ سال قبل در توزیع نابرابر ثروت شاهد آن بوده‌ایم، توزیع درآمدی که بعد از گشایش برجام صورت گرفت، این نابرابری را کاهش نداد”.

وی با بیان اینکه بخشی از دلایل اتفاقات دی ماه ۹۶ با نابرابری و بخشی دیگر با فقر قابل بررسی است، تأثیر نابرابری و بی عدالتی را بیشتر دانست و درباره موضوع بیکاری هم گفت: بیکاری جوانانی که در شهرهای اعتراض کننده حضور داشتند و فقر موجود در آن شهرها، شاید چیزی شبیه بیکاری جوانان در سایر شهرها بود، با این تفاوت که این شهرها نابرابری ادراک شده بیشتری داشتند.

وی علت اینکه این اعتراضات در دی‌ماه ۹۶ رخ داد را اینطور بیان کرد: علت اینکه چرا این اعتراضات تا پیش از دی ماه ۹۶ بروز نکرد و در دی ماه خود را نشان دادند، نتیجه یک شوک اجتماعی است که اثر پروانه‌ای نامگذاری می‌شود؛ اثر  پروانه‌ای اثری است که در نقطه‌ای فضا را می‌شکند و اعتراضات را به سطح می‌آورد. این ضربه شکننده می‌توانست یک عامل خارجی باشد، اما گروه‌های سیاسی که علیه دولت اقدام کردند، باعث شکسته شدن فضای موجود شدند؛ در دی ماه ۹۶ یک جریان سیاسی نقش اثر پروانه‌ای را ایفا کرد و باعث شد که اعتراضات در ۱۶۰ شهر خود را نشان دهد و حتی تعدادی نیز در این شهرها کشته شوند.

ربیعی درباره مفهوم «ادراک نابرابری» به ویژگی‌های فرهنگی شهرهای فعال در اعتراضات اشاره کرد و افزود: شهرهایی که در آنها اعتراضات شکل گرفت، اغلب از لحاظ فرهنگی فاقد تئاتر، سینما، مجموعه‌های فرهنگی و به نوعی مجموعه‌هایی برای تخلیه انرژی و گذران اوقات فراغت هستند و از ساعت ۵ بعد از ظهر به بعد تبدیل به شهری مرده می‌شوند و افراد ساکن در آنها زندگی اجتماعی و فرهنگی شبانه در شهر ندارند، بلکه در خانه‌های خود حضور دارند و با تلفن‌های هوشمند در دست‌شان در دنیایی زندگی می‌کنند که با واقعیت آنها مطابق نیست.

ربیعی همچنینی با ادعای اینکه اعتراضات دی‌ماه ۹۶ ویژگی‌های یک انقلاب را نداشت گفت: “در انقلاب مردم به نقطه‌ای می رسند که بنیان‌های ساختار موجود دیگر پاسخگو نیست و در حقیقت نوعی دگرگونی بنیادین و اساسی را از ساختارها و نهادهای سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی طلب می‌کند؛ در این زمینه فکر می‌کنم که جامعه هنوز به این نقطه نرسیده است. در انقلاب چیزی که باید جایگزین وضع موجود شود، وجود دارد و انقلاب دارای رهبری است و همچنین در انقلاب طبقات اجتماعی مختلف درگیر هستند، اما در اتفاقات دی ماه ۹۶ و اعتراضات بعد از آن هیچ کدام از این عوامل وجود ندارد؛ بنابراین جنس نا آرامی‌های سال ۹۶ شورش از نوع محدود و منطقه‌ای اما خطرناک است و آژیر خطری را به صدا درمی‌آورد که می‌تواند گسترده‌تر شود”.

ربیعی شعار «نه اصلاح‌طلب و نه اصولگرا» را هم ناشی از ناامیدی از این دو جریان و به نوعی بیان تمایل برای گذر از این جریانات دانست، اما تأکید کرد که توده‌های ناراضی اساساً شعارشان در حوزه معیشت و بر اساس ادراک شخصی‌شان از مسائل است. به نظر من باید شعارهای نخبگان را از شعارهای توده‌ها جدا کرد.

عضو سابق دولت درعین حال، با اشاره به اینکه در مواجهه با اعتراضات، مدارایی بزرگ صورت گرفت و بیشتر نیروی انتظامی وارد شد، این امر را ناشی از استراتژی دولت دانست و تصریح کرد: به طور اساسی هیچ دستوری برای سرکوب بیشتر وجود نداشت و بنا بر مدارا بود.

لازم به ذکر است که علی ربیعی در حالی مواجهه با اعتراضات را “مدارایی بزرگ” می‌خواند که در اعتراضات اواخر سال گذشته که بعضاً با عنوان «اعتراضات دیماه» از آن یاد می‌شود، تعداد پرشماری از افراد در شهرهای مختلف بازداشت و مورد بازجویی قرار گرفتند. طی این اعتراضات در سراسر ایران دستکم ۲۵ تن کشته و حدود ۵ هزار نفر نیز بازداشت شدند و به گفته خود وی در ۱۶۰ شهر شکل گرفته است.

پیشتر رحمانی فضلی، وزیر کشور در آخرین گفتگوی خود در این باره اذعان کرد: “اعتراضات دیماه ۹۶ در ۱۰۰ شهر ایران روی داد که این اعتراضات در ۴۰ شهر به خشونت کشیده شد”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید