خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اقلیت های ملی, اندیشه و بیان  >  احضار علی واثقی، فعال ترک به دادگاه انقلاب اردبیل/ سند

احضار علی واثقی، فعال ترک به دادگاه انقلاب اردبیل/ سند

خبرگزاری هرانا – روز جاری، علی واثقی فعال ترک (آذربایجانی) طی ابلاغیه ای به شعبه دوم دادگاه انقلاب اردبیل احضار شد. در این ابلاغیه از وی خواسته شده صبح روز ۳ بهمن ماه در این دادگاه حاضر شود و اتهام مطرح شده علیه وی “تشکیل دسته غیرقانونی جهت برهم زدن امنیت کشور” عنوان شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز یکشنبه ۲۳ دی‌ماه ۹۷، علی واثقی، فعال ترک به شعبه دوم دادگاه انقلاب اردبیل احضار شد.

طی این احضاریه از وی خواسته شده است که در خصوص گزارش مرجع انتظامی مبنی بر تشکیل دسته غیر قانونی جهت بر هم زدن امنیت کشور ساعت ۱۰ صبح روز ۳ بهمن ماه در این دادگاه حاضر شود.

لازم به ذکر است این شهروند اهل اردبیل در تاریخ ۱۱ تیرماه به همراه سه تن دیگر به نامهای “عسگر اکبرزاده”، “سعید صادقی‌فر” و “عباس لسانی” توسط ماموران اداره اطلاعات این شهرستان در رابطه با مراسم قلعه بابک بازداشت و در تاریخ ۱۹ تیرماه با تودیع قرار وثیقه آزاد شد.

این شهروند اهل اردبیل پیشتر نیز در آذرماه سال ۹۴ در خلال تجمعات اعتراضی مربوط به یک برنامه تلویزیونی بازداشت و در تاریخ ۱۸ آذرماه ۹۴ با قرار کفالت آزاد شده بود. آقای واثقی در سال ۹۵ نیز همراه با سیزده شهروند اهل اردبیل به اتهام تبلیغ علیه نظام از طریق روشن کردن شمع برای حادثه دیدگان قطار تبریز-مشهد با نگه داشتن پلاکارد و بارگذاری تصاویر مربوط در «سایت های معاند»، تحت تعقیب قضایی قرار گرفت و نهایتا به دلیل عدم وجود ادله اثباتی تبرئه شد بود.

روز گذشته هرانا در گزارشی از احضار یک شهروند دیگر در اردبیل به نام رحیم غلامی با اتهام مشابه و در همان زمان به شعبه دوم دادگاه انقلاب اردبیل خبر داده بود.

ترک (آذربایجانی) های ایران مانند سایر جمعیت‌های اتنیکی کشور در معرض تضییع نظام‌مند حقوق پایه‌ای قرار دارند، هر چند این تبعیض در مورد آنها کمتر شکل مذهبی دارد و عمدتا بر مباحث فرهنگی و هویتی استوار است.

هرانا پیشتر در گزارشی تفضیلی به بررسی برخوردهای امنیتی با فعالان ترک و افزایش فشار بر روی این شهروندان از ابتدای سال جاری تا تاریخ ۸ آذرماه ۹۷ پرداخته بود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید