خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > زندانیان  >  ممانعت دادستانی از اعزام مصطفی دانشجو به بیمارستان خارج از زندان

ممانعت دادستانی از اعزام مصطفی دانشجو به بیمارستان خارج از زندان

خبرگزاری هرانا – دادستانی تهران از اعزام مصطفی دانشجو وکیل دادگستری و از فعالان حقوق دراویش گنابادی محبوس در زندان اوین ممانعت می کند. این در حالی است که پزشکان بهداری زندان بر ضرورت عمل جراحی وی تاکید می کنند. مصطفی دانشجو در حال سپری کردن محکومیت ۸ سال حبس خود در زندان اوین است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مجذوبان نور، با وجود تاکید و توصیه پزشکان بهداری زندان مبنی بر ضرورت عمل جراحی مصطفی دانشجو در بیمارستان‌های خارج از زندان مسئولان دادستانی از اعزام وی جلوگیری می‌کنند.

جلوگیری از اعزام آقای دانشجو به بیمارستان در حالی انجام شده است که پزشکان بهداری بر ضرورت اعزام وی به بیمارستان و عمل جراحی وی تاکید کرده و سوابق بیماری او در بهداری زندان اوین موجود است.

آقای دانشجو به بیماری حاد قلبی و آسم شدید مبتلاست و سینکوپ‌های متعدد بارها وی را روانه‌ی بیمارستان کرده است؛ به گفته پزشکان تشدید بیماری وی نتیجه حبسی است که از سال ۹۰ تا ۹۴ متحمل شده است.

لازم به ذکر است مصطفی دانشجو، در تاریخ ۲۵ آذرماه سال جاری به اتهامات «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور، تشویش اذهان عمومی و فعالیت تبلیغی علیه نظام» جمعاً به هشت سال حبس محکوم شده بود.

علی شریف‌زاده، وکیل مدافع مصطفی دانشجو پیشتر با اشاره به قبول وکالتش از بابت پرونده وی با انتشار یادداشتی گفته بود: علیرغم بیماری شدید قلبی و ریوی مصطفی دانشجو، با درخواست وی مبنی بر تقلیل یا تبدیل قرار بازداشت موقت به وثیقه به واسطه شرایط جسمانی ایشان از طرف قاضی مقیسه مورد پذیرش واقع نشد”.

همچنین در شهریورماه سال جاری نیز علیرغم دستور مستقیم دادیار ناظر بر زندان اوین مبنی بر اعزام این وکیل دادگستری زندانی به مراکز درمانی تخصصی، مقام‌های مسئول زندان اوین از اعزام او به بیمارستان جلوگیری کرده‌ بودند.

لازم به یادآوری است سازمان عفو بین‌الملل نیز در شهریورماه سال جاری طی بیانیه‌ای در واکنش به سرکوب جامعه مدنی و بازداشت‌های غیرقانونی وکلا و فعالان حقوق بشر از مقامات ایرانی درخواست کرده بود تا این افراد را فورا آزاد کرده و تضمین کنند که هر فرد بازداشت شده از زمان دستگیری به وکیل دسترسی داشته باشد.

این وکیل زندانی شامگاه ۱۶ تیر در خانه مادری خود توسط هفت مامور مسلح بازداشت و پس از ۴۵ روز نگهداری در سلول انفرادی ۲۰۹ بازداشتگاه وزارت اطلاعات به قرنطینه زندان اوین منتقل و از آنجا به بند ۴ که مخصوص نگهداری مجرمان مالی و اقتصادی است منتقل شده بود.

مصطفی دانشجو در تاریخ ۳۰ تیر ماه نیز به دلیل وخامت حال از سلول انفرادی بند ۲۰۹ زندان اوین به بیمارستان طالقانی تهران منتقل شده و بدون دریافت خدمات درمانی لازم به زندان بازگردانده شده بود.

این فعال حقوق دراویش اردیبهشت ماه سال گذشته بنا بر نامه‌ حراست کل دانشگاه آزاد از ادامه تحصیل محروم شد. همچنین پروانه وکالت وی نیز در جریان دفاع از حقوق دراویش طریقت نعمت‌اللهی گنابادی با گزارش نهادهای امنیتی لغو و سال‌های ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۴ را همراه سایر مدیران وبسایت مجذوبان نور و وکلا و فعالان حقوق دراویش تحت عناوین اتهامی “عضویت در فرقه ضد امنیتی دراویش، اقدام علیه امنیت ملی، تبلیغ علیه نظام و تشویش اذهان” در بند ۳۵۰ زندان اوین محبوس بود و در اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۴ با پایان یافتن مدت محکومیتش از زندان آزاد شد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید