خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, اندیشه و بیان  >  دادگاه انقلاب یاسوج با تبرئه متهم؛ هر انتقادی از عملکرد مسئولین، فعالیت تبلیغی علیه نظام نیست / سند

دادگاه انقلاب یاسوج با تبرئه متهم؛ هر انتقادی از عملکرد مسئولین، فعالیت تبلیغی علیه نظام نیست / سند

خبرگزاری هرانا – شعبه اول دادگاه انقلاب یاسوج، اتهامات مطروحه علیه مهراورنگ قائدی استاد و عضو هیأت علمی گروه شیمی دانشگاه یاسوج را رد و رای بر برائت وی داده است. این دادگاه با استناد به اینکه صرف انتقاد از مسئولین و مقامات دولتی فعالیت تبلیغی علیه نظام نیست وی را از این اتهام تبرئه کرد. مهراورنگ قائدی پیشتر به دلیل صحبت های انتقادی در کلاس دانشگاه، از سوی سازمان اطلاعات سپاه با این اتهام مواجه شده بود. بخشی از صحبت‌های آقای قائدی در کلاس درس که در گزارش اطلاعات سپاه به آن استناد شده این است که وی گفته بود «۱۱۴ اسکله که قاچاق کالا ازشون انجام میشه برید ببینید در اختیار کی هستن یکی وقتی خودش را پشت خدا و پیغمبر قایم میکنه هر مخالفتی بکنی میگن با خدا مخالفت میکنی حکم مخالفت با خدا محاربه است».

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، در تاریخ ۲۸ مردادماه ۹۷، شعبه یک دادگاه انقلاب یاسوج رای بر برائت مهراورنگ قائدی، از اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام با مصداق انتقاد از مقامات و مسئولین دولتی داد.

یک منبع نزدیک به آقای قائدی در گفتگو با گزارشگر هرانا گفت: “آقای قائدی سال گذشته سر کلاس درس در ارتباط با عملکرد مسئولین و مقامات صحبت‌های انتقادی را مطرح کرده بود. این صحبت‌ها به دست مامورین سازمان اطلاعات سپاه رسیده و وی را جهت بازجویی احضار کرده و برای وی اقدام به گشایش پرونده کرده بودند”.

در پی گزارش بهمن ماه سال گذشته توسط سازمان اطلاعات سپاه، دادیار شعبه ۴ دادگاه عمومی و انقلاب یاسوج با این استدلال که متهم صرفا به بیان اعتراضات و انتقادات پرداخته و اعتراض فعالیت تبلیغی محسوب نمی‌شود، قرار منع تعقیب ایشان را صادر کرده بود. با این حال معاون دادستان یاسوج در مقام اعتراض با این موضوع مخالفت کرده و اعتقاد به قرار جلب داشته است.

در بخشی از این دادنامه آمده است: “بر اساس گزارش ۱۸ بهمن ۹۶ رئیس سازمان اطلاعات سپاه استان کهگیلویه و بویراحمد مبنی بر اینکه آقای مهراورنگ قائدی عضو هیئت علمی گروه شیمی یاسوج در کلاس درس شیمی دانشگاه برخی توهین‌ها و تهمت‌های ناروا به مسئولین جمهوری اسلامی داشته است و اقدامات متهم را در نه بند بیان داشته برای نمونه در بند هشتم از موارد مذکور بیان داشته «۱۱۴ اسکله که قاچاق کالا ازشون انجام میشه برید ببینید در اختیار کی هستن یکی وقتی خودش را پشت خدا و پیغمبر قایم میکنه هر مخالفتی بکنی میگن با خدا مخالفت میکنی حکم مخالفت با خدا محاربه است» و یا در بند نهم تحت حمایت از جریان فتنه اعلام داشته «خاتمی را اذیت کردن طرف رئیس جمهور یک کشور بوده ۸ سال. میخواد بره دستشویی با ۴ تا دوربین می پاینش نه یک وقت تو دستشویی انقلاب کنه و…»”.

در ادامه دادنامه صادره توسط دادگاه انقلاب یاسوج در تاریخ ۲۸ مردادماه ۹۷، آمده است که پس از دفاعیات وکیل در ارتباط با ماده ۵۰۰ قانون مجازات اسلامی و اینکه هر انتقادی در مورد عملکرد یک مقام یا مسئول یا نهاد دولتی بدون اینکه قصد کمک به براندازی حکومت وجود داشته باشد شامل ماده ۵۰۰ نمی‌شود و از طرفی دیگر در اتهام فعالیت تبلیغی که در قانون ذکر شده کلمه فعالیت یک امر مستمر است و لازمه آن تکرار در عمل است و یک بار انتقاد در کلاس درس شیمی فعالیت تبلیغی محسوب نمی‌شود شعبه اول دادگاه انقلاب یاسوج به ریاست قاضی سید مصطفی محمودی مقدم بر اساس این دفاعیات و اینکه کلیه افعال و اعمال متهم فعالیت تبلیغی محسوب نمی‌شود رای بر برائت متهم صادر کرده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید