خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > فرهنگی  >  مستند زندگی فائزه هاشمی توقیف شد

مستند زندگی فائزه هاشمی توقیف شد

خبرگزاری هرانا – فیلم مستند “مثل یک زن” که در مورد زندگی و فعالیت های فائزه هاشمی ساخته شده است توقیف شد. در حکم توقیف نمایش این اثر آمده است که به دلیل مفتوح بودن پرونده قضائی فائزه هاشمی تا اطلاع ثانوی هرگونه اکران این اثر توقیف شده است. کارگردان فیلم می‌گوید از طریق وزارت ارشاد در جریان حکم توقیف قرار گرفته است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایسنا، مژگان ایلانلو، کارگردان “مثل یک زن” با تایید این خبر گفت:  امروز آقای حسین پارسایی از طرف وزارت ارشاد به من نامه‌ای را نشان دادند که بر اساس آن متاسفانه هرگونه اکران این اثر توقیف شده است. این در حالی است که اکران شهرستان‌ها از چند روز پیش توقیف شده بود و از امروز صبح هم اکران‌های تهران توقیف شده است.

وی ادامه داد: حتی پروانه تک‌نمایش‌هایی که برای این مستند وجود داشت را هم از ما گرفتند و هرگونه اکران و نمایشی را توقیف کردند. ما تاکنون تنها دو اکران داشتیم که خوشبختانه با استقبال خوبی هم مواجه شد. یکی از نمایش‌ها در خانه هنرمندان و دیگری در سینما فرهنگ بود که هر دو سالن‌ هم پر از جمعیت بودند و حتی بلیت به تعدادی از مراجعه‌کنندگان نرسید.

وی در باره اینکه آیا باید تغییراتی در این اثر صورت بپذیر تا مجوز نمایش آن صادر شود گفت: من تغییرات لازم را در فیلم داده بودم، بنابراین با کلیت موضوع فیلم و شخصیتی که این مستند به آن پرداخته شده است مشکل داشتند  و در متن نامه اشاره شده که به دلیل مفتوح بودن پرونده فائزه هاشمی این توقیف صورت گرفته است.

ایلانلو افزود: وزارت ارشاد و شخص وزیر همکاری لازم را در رابطه با اکران این مستند با من داشته‌اند. بنابراین، این حکم از خارج از اداره ارشاد صادر شده است. با این حال در آن نامه اعلام شده که تا اطلاع ثانوی این اثر توقیف خواهد بود و امیدوارم این اطلاع ثانوی زیاد طول نکشد، سوءتفاهمات برطرف شود و تماشای مجددش روی پرده به عمر من کفاف دهد.

او همچنین اظهار کرد: من به عنوان یک مستندساز حق دارم درباره سوژه‌هایی که در این کشور وجود دارد و افرادی که در این کشور زندگی می‌کنند فیلم بسازم. یعنی فیلمی بسازم، از وزارت ارشاد با تمام چارچوب‌ها و قوانین سفت و سختی که تعیین کرده است، مجوز بگیرم اما با همه این حرف‌ها وقتی در همان چارچوب کار کنی ولی نیروهای فرامتنی وارد شوند و جلوی کار شما را بگیرند شرایط ناامید کننده می‌شود. با این حال امید، بذر هویت ماست!

مژگان ایلانلو در پایان با تاکید بر اینکه “من از توقیف این فیلم سودی نمی‌برم” گفت: اگر صدها بار در ایران فیلم بسازم و توقیف شوند باز هم در همین مملکت و با همین شرایط و درباره همین سوژه‌های سیاسی فیلم خواهم ساخت و برای اکران آن جا نمی‌زنم.

فائزه هاشمی پیش‌تر طی مصاحبه‌ای گفته که خیلی‌ها گفته بودند می‌خواهند از زندگی‌اش فیلم بسازند اما با وجود موافقت او کسی نیامد. او عنوان کرده که اهل “سیاست درهای باز” است و مژگان ایلانلو دو سال برای ساختن این مستند او در بسیاری برنامه‌ها و موقعیت‌ها همراه بود: «چون موضوع مخفی ندارم و همه کارهایم رو است، ورود دوربین به زندگی‌ام کار سختی نبود».

فائزه هاشمی متولد ۱۳۴۱، نماینده سابق تهران در دوره پنجم مجلس و عضو حزب کارگزاران سازندگی است. وی در اسفندماه ۹۵ در دادگاه کیفری ۲، مجتمع قضایی کارکنان دولت، شعبه ۱۰۶۰، به اتهام “نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی نسبت به قوه قضاییه و سپاه و همچنین سیاه‌نمایی علیه نظام” به شش ماه حبس تعزیری محکوم شده بود. خانم هاشمی پیش از این نیز با تشکیل پرونده ای به ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود که در مهرماه سال ۹۱ اجرا شد و این فعال سیاسی دوران محکومیت خود را در بند نسوان زندان اوین طی کرد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید