خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اقلیت های ملی, اندیشه و بیان  >  احضار رحیم غلامی، فعال ترک به دادگاه انقلاب اردبیل/ سند

احضار رحیم غلامی، فعال ترک به دادگاه انقلاب اردبیل/ سند

خبرگزاری هرانا – رحیم غلامی، فعال ترک (آذربایجانی) اهل اردبیل روز پنجشنبه طی ابلاغیه ای به شعبه دوم دادگاه انقلاب اردبیل احضار شده است. طی این ابلاغیه از وی خواسته شده است که در ساعت ۱۰ صبح تاریخ ۳ بهمن ماه به این شعبه مراجعه کند. اتهام عنوان شده در این ابلاغیه “تشکیل دسته غیر قانونی جهت بر هم زدن امنیت کشور” عنوان شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز پنجشنبه ۲۰ دی‌ماه ۹۷، رحیم غلامی، شاعر، نویسنده و فعال ترک اهل اردبیل به شعبه دوم دادگاه انقلاب این شهر احضار شد.

در احضاریه ای که به صورت الکترونیکی به وی ابلاغ شده است از وی خواسته شده راس ساعت ۱۰ صبح روز ۳ بهمن‌ماه در خصوص گزارش مراجع انتظامی مبنی بر “تشکیل دسته غیر قانونی جهت بر هم زدن امنیت کشور” در این دادسرا حاضر شود.

رحیم غلامی پیشتر نیز در تاریخ ۱۱ تیرماه ۹۷ در ارتباط با تجمع سالانه قلعه بابک در شهر اردبیل بازداشت و مدتی بعد با قرار وثیقه آزاد شده بود.

گفته می‌شود رحیم غلامی نیز مانند بسیاری از فعالین ترک بازداشت شده در تجمعات قلعه بابک در زمان بازداشت مورد ضرب و شتم مامورین قرار گرفته که باعث شکستن دندان وی شده بود.

رحیم غلامی پیش‌تر نیز در جریان برگزاری مراسم پاسداشت روز جهانی زبان مادری در سال ۱۳۹۲، همراه با شمار دیگری از فعالان ترک بازداشت شده بود. وی نهایتا در مهرماه ۹۶ به علت نبود ادله در دادگاه انقلاب شهرستان اهر از اتهامات مطروحه تبرئه شده بود.

این فعال ترک، در سال ۸۸ نیز به اتهام تبلیغ علیه نظام به ۱ سال حبس تعزیری محکوم شده بود و در فروردین ماه سال ۸۹ همراه با سه فعال ترک دیگر در بند ۷ زندان اردبیل دست به اعتصاب غذا زده بودند.

از آثار رحیم غلامی، شاعر و نویسنده آذربایجانی می‌توان به کتاب‌های “فولکلوروموزدان بیر یارپاق” و “فولکلور ناغیل لاری” اشاره کرد که طی سال‌های ۹۳ و ۹۶ توسط انتشارات “یایلیق” به چاپ رسیده‌اند.

ترک (آذربایجانی) های ایران مانند سایر جمعیت‌های اتنیکی کشور در معرض تضییع نظام‌مند حقوق پایه‌ای قرار دارند، هر چند این تبعیض در مورد آنها کمتر شکل مذهبی دارد و عمدتا بر مباحث فرهنگی و هویتی استوار است.

هرانا پیشتر در گزارشی تفضیلی به بررسی برخوردهای امنیتی با فعالان ترک و افزایش فشار بر روی این شهروندان از ابتدای سال جاری تا تاریخ ۸ آذرماه ۹۷ پرداخته بود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید