خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  زخمی شدن سه کولبر در مناطق مرزی بانه و ارومیه

زخمی شدن سه کولبر در مناطق مرزی بانه و ارومیه

خبرگزاری هرانا – یک کولبر در مناطق مرزی ارومیه و دو کولبر دیگر در مرزهای بانه در پی شلیک مستقیم نیروهای مرزبانی زخمی شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، یک کولبر به نام «عقیل ابراهیمی» ۲۶ ساله فرزند عبدال از اهالی مرگور ارومیه در حالی که راهی ارتفاعات مرزی «چل‌مر‌شهیدان» بود، در جریان تیراندازی نیروهای مرزبانی از ناحیه‌ی پا زخمی شد.

بر اساس این گزارش عقیل ابراهیمی که در میان جمعی از کولبران به ظن حمل کالای قاچاق و بدون اخطار قبلی هدف شلیک مستقیم قرار گرفته، جهت رسیدگی پزشکی به بیمارستانی در ارومیه منتقل شده است.

در خبری دیگر روز ۲۰ دی‌ماه، جمعی از کولبران در نقطه‌ی صفر مرزی بانه هدف شلیک مستقیم نیروهای مرزبانی قرار گرفتند و در نتیجه‌ی آن، یک کولبر به نام «هدایت محمدی» ۳۵ ساله فرزند طاهر از اهالی بخش آرمرده و ساکن شهر بانه به شدت زخمی شد.

پیش از آن روز چهارشنبه ۱۹ دی‌ماه نیز یک کولبر به نام «حسن رسولی» ۴۰ ساله در منطقه‌ی مرزی بانه هدف تیراندازی همین نیروها قرار گرفته و زخمی شده بود.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت‌بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت‌های شغلی به آن روی می‌آورند و سالانه ده‌ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می‌شوند.

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، به تازگی با انتشار یک گزارش مشترک به بررسی عملکرد نیروهای نظامی و تلفات وارده به شهروندان به خصوص در نقاط مرزی کشور در محدوده زمانی سال ۲۰۱۸ پرداخته است.

بر اساس این گزارش به غیر خسارت های مادی، قتل حیوانات بارکش و حوادث روی داده از جمله سرمازدگی و بهمن، قتل ۴۸ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۱۰۴ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی در محدوده غرب و شمال غربی کشور مستند شده است.

بر اساس این آمار، در کنار افرادی که هویت آنان به عنوان کولبر روشن شده، ۳۰۰ شهروند در ۱۱ استان کشور به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به واسطه عمل قوای نظامی دچار حادثه شدند.

متن کامل این گزارش در رابطه با نقض قوانین به کارگیری سلاح و عملکرد قوای نظامی (ویژه سال ۲۰۱۸ میلادی) را مطالعه کنید.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید