خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  یک زندانی در ملاعام در کازرون اعدام شد

یک زندانی در ملاعام در کازرون اعدام شد

خبرگزاری هرانا – سحرگاه امروز پنج شنبه، یک زندانی به اتهاماتی از جمله “لواط به عنف” و “آدمربایی” در میدان بعثت شهرستان کازرون و در ملا عام اعدام شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از میزان، سحرگاه امروز ۲۰ دی‌ماه ۱۳۹۷، یک زندانی متهم به “آدم ربایی” و “لواط به عنف” در میدان بعثت شهرستان کازرون در ملا عام اعدام شد.

بر اساس گزارش میزان، این زندانی ٣١ ساله، دارای سوابق متعدد کیفری بوده و متهم است در سال ٩۵ اقدام به ربودن دو نوجوان ۱۵ ساله و “لواط به عنف” کرده است. وی در شعبه ۴ دادگاه کیفری یک استان فارس مستقر در شهرستان کازرون به اعدام محکوم و حکم او نهایتا در شعبه ۴٢ دیوان عالی کشور تایید شده بود.

بر اساس مادهٔ ۲۳۴ قانون مجازات اسلامی (مصوب ۱۳۹۲): «حد لواط برای فاعل در صورت عنف، اکراه و وجود شرایط احصان، اعدام و در غیر این صورت صد ضربه شلاق است. حد لواط برای مفعول در هر صورت (وجود یا عدم احصان) اعدام است.» تبصره- در صورتی که فاعل غیر مسلمان و مفعول مسلمان باشد حد فاعل اعدام است».

وی همچنین از بابت “ارتکاب به آدم‌ربایی” نیز به ١۵ سال حبس محکوم شده بود.

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۱۸ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۱۸) دست‌کم ۲۳۶ شهروند اعدام شدند و ۱۹۵ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۶ کودک-مجرم اشاره کرد و همین‌طور به محل اجرای ۱۳ حکم اعدام که در ملأعام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۲ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که اصطلاحاً آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

برای اطلاعات بیشتر به گزارش سالانه میلادی هرانا (ویژه ۲۰۱۸) مراجعه کنید.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید