خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, زندانیان  >  هشت سال به دنبال درمان؛ عدم رسیدگی پزشکی به مطلب احمدیان در زندان اوین

هشت سال به دنبال درمان؛ عدم رسیدگی پزشکی به مطلب احمدیان در زندان اوین

خبرگزاری هرانا – مطلب احمدیان، زندانی محبوس در زندان اوین از سالها پیش از بیماری ارکیتیس (عفونت بیضه) و انتقال عفونت به مثانه رنج می‌ برد. علیرغم پیگیری این زندانی طی ۸ سال اخیر در زندانهای سنندج و زندان اوین اقدام جدی بابت رسیدگی پزشکی در دمان بیماری این زندانی صورت نگرفته است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، مطلب احمدیان، زندانی محبوس در زندان اوین به دلیل عدم رسیدگی پزشکی با شدت گرفتن بیماری عفونت بیضه مواجه شده است.

یک منبع نزدیک به این زندانی به گزارشگر هرانا گفت: “مطلب احمدیان پیش از انتقال به زندان اوین، در زندان سنندج نیز بارها جهت مداوای بیماری خود درخواست داده بود؛ با این حال تا زمان انتقال به زندان اوین با بی توجهی مسئولین مواجه بود. پس از انتقال به زندان اوین نیز این وضعیت ادامه دارد و فقط یک بار جهت انجام سونوگرافی به بیمارستان منتقل شد که آن هم به دلیل اشتباه پزشکی در نوشتن آزمایشات انجام نگرفت”.

این منبع مطلع ادامه داد: “در تمام ۸ سالی که مطلب احمدیان تحمل حبس کرده با این مشکل مواجه بوده و بیماری او به دلیل عدم رسیدگی پزشکی روز به روز پیشرفت کرده است. بی توجهی مسئولین در حالی است که پزشک عمومی و متخصص عفونی در بهداری زندان بارها تاکید کرده‌اند که حتما باید توسط جراح ویزیت شود و شیمی تراپی، سونوگرافی و آزمایشات مربوطه صورت گیرد”.

به گفته این منبع نزدیک به این زندانی، احمدیان طی هفته‌های اخیر بارها با رئیس اندرزگاه راجع به این موضوع صحبت کرده و درخواست خود را جهت شروع درمان به وی داده است؛ با این حال تاکنون فقط با آمپول و داروهای مسکن دردهای شدیدی که دچار آن می‌شود را تحمل کرده است”.

مطلب احمدیان زندانی محبوس در زندان اوین، مردادماه سال جاری توسط شعبه ۱ دادگاه کیفری یک استان کردستان به اتهامات “مشارکت در قتل” به ۸ سال حبس تعزیری و پرداخت نصف دیه کامل (دو دیه کامل برای ۴ متهم پرونده) و به اتهام “ضرب و جرح عمدی” از بابت همان پرونده به ۱ سال حبس و پرداخت ۲۰ میلیون تومان (۸۰ میلیون تومان برای ۴ متهم پرونده) بابت دیه فرد مجروح شده درگیری محکوم شد.

مطلب احمدیان پس از ابلاغ این حکم در ابتدای شهریورماه سال جاری به دلایل نامعلومی از زندان مرکزی سنندج به زندان اوین انتقال داده شد.

پیشتر هرانا در گزارش مربوط به خردادماه سال جاری از محرومیت آقای احمدیان از خدمات درمانی در زندان سنندج با وجود ابتلای این زندانی به بیماری ارکیتیس (عفونت بیضه) خبر داده بود.

مطلب احمدیان، ۳۱ ساله اهل بانه، در ۱۳ مهرماه ۱۳۸۹ بازداشت و در پرونده اول خود پس از حدود ۲۳۰ روز تحمل سلول انفرادی، به اتهام محاربه از طریق عضویت در یکی از احزاب اپوزیسیون کردستان، به ۳۰ سال حبس در تبعید به زندان میناب محکوم شد.

مورخ ۱۴ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۵، این زندانی امنیتی به زندان سقز منتقل شد و پرونده جدیدی علیه اش مفتوح شد که درنهایت از اتهام مطروحه تبرئه و دوباره به زندان سنندج منتقل شد.

یک منبع مطلع در مورد اتهامات مطروحه در پرونده جدید به گزارشگر هرانا گفته بود: “گفته‌اند اسلحه‌ای در زندان سقز پیدا شده و یکی از زندانیان در مورد آقای احمدیان اعتراف کرده است. این درحالی است که وی مدت یک سال بود در زندان سنندج نگهداری می‌شد و نمی‌توانسته در مورد چنین اتهامی مشارکت داشته باشد.”

وی همچنین در دو پرونده در سال‌های ۱۳۸۷ و ۱۳۹۰ با اتهام تردد غیرمجاز از مرزهای کشور به پرداخت یک میلیون ریال جزای نقدی در حق صندوق دولت و یک سال حبس تعزیری محکوم شد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید