خبرگزاری هرانا
امروز سه شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۷, 26th of April 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۷/۱۰/۱۸ ساعت ۲۲:۴۵:۱۷

    خانه  > سایر گروهها  >  مرگ یک کولبر بر اثر سقوط از ارتفاعات نواحی مرزی سردشت

مرگ یک کولبر بر اثر سقوط از ارتفاعات نواحی مرزی سردشت

خبرگزاری هرانا – شب گذشته یک کولبر جوان در مناطق مرزی روستای “بیتوش” شهرستان سردشت در پی سقوط از ارتفاعات جان خود را از دست داد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، دوشنبه ۱۷ دی‌ماه ۱۳۹۷، یک کولبر به نام “هدی فقه محمودی” ۲۵ ساله فرزند کریم از اهالی روستای کوشگه‌ده‌ره از توابع خلیفان مهاباد، بر اثر سقوط از ارتفاعات نواحی مرزی روستای “بیتوش” سردشت جان خود را از دست داد.

بر اساس این گزارش، این کولبر به همراه گروهی از کولبران از دهستان کانی‌بازار مهاباد جهت کولبری به مناطق مرزی سردشت می‌رفت که در کمین نیروهای مرزبانی افتاده و در پی تعقیب و گریز این نیروها از کوه سقوط کرده است.

پیشتر در روز ۱۶ دی‌ماه دو کولبر در مناطق مرزی سردشت و ارومیه بر اثر شلیک نیروهای مرزبانی زخمی و ۱۴ دی‌ماه نیز یک کولبر دیگر در مناطق مرزی ارومیه در پی شلیک مستقیم نیروهای مرزبانی جان خود را از دست داده بود. در روز ۱۲ دی‌ماه هم دو کولبر در دو حادثه ی جداگانه در مناطق مرزی شهرهای نوسود و بانه در پی شلیک نیروهای مرزبانی زخمی شده بودند.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت‌بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت‌های شغلی به آن روی می‌آورند و سالانه ده‌ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می‌شوند.

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، به تازگی با انتشار یک گزارش مشترک به بررسی عملکرد نیروهای نظامی و تلفات وارده به شهروندان به خصوص در نقاط مرزی کشور در محدوده زمانی سال ۲۰۱۸ پرداخته است.

بر اساس این گزارش به غیر خسارت های مادی، قتل حیوانات بارکش و حوادث روی داده از جمله سرمازدگی و بهمن، قتل ۴۸ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۱۰۴ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی در محدوده غرب و شمال غربی کشور مستند شده است.

بر اساس این آمار، در کنار افرادی که هویت آنان به عنوان کولبر روشن شده، ۳۰۰ شهروند در ۱۱ استان کشور بصورت مستقیم یا غیرمستقیم بواسطه عمل قوای نظامی دچار حادثه شدند.

متن کامل این گزارش در رابطه با نقض قوانین به کارگیری سلاح و عملکرد قوای نظامی (ویژه سال ۲۰۱۸ میلادی) را مطالعه کنید.

هدی فقه محمودی

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید