خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اندیشه و بیان, سایر گروهها  >  زندان وکیل آباد مشهد؛ یک شهروند آمریکایی از شش ماه پیش بازداشت شده است

زندان وکیل آباد مشهد؛ یک شهروند آمریکایی از شش ماه پیش بازداشت شده است

خبرگزاری هرانا – نیویورک تایمز از بازداشت یک شهروند آمریکایی در ایران خبر داده است. این شهروند آمریکایی که در تابستان سال جاری به ایران سفر کرده بود، به کشورش بازنگشته است. به نوشته نیویورک تایمز، او در مشهد بازداشت شده و از آن زمان تا کنون در زندان وکیل‌آباد به سر می‌برد. وزارت خارجه آمریکا نیز با انتشار بیانیه کوتاهی اعلام کرده که از بازداشت یک شهروند  آمریکایی دیگر در ایران مطلع است اما از او نام نبرده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از دویچه‌وله، روزنامه نیویورک تایمز با مادر یک شهروند آمریکایی گفتگو کرده است که می‌گوید پسرش پس از سفر به ایران هرگز به خانه بازنگشته است.

خانم وایت به نیویورک تایمز گفته است پسرش مایکل ر. وایت، ۴۶ ساله، تابستان سال جاری برای چندمین بار به ایران سفر کرده بود تا دوست‌‌دختر ایرانی ‌خود را ببیند، اما هرگز به پرواز بازگشت خود نرسیده است. مایکل وایت قرار بوده ۶ تیرماه از دبی به آمریکا پرواز کند. به نوشته نیویورک تایمز، او در مشهد بازداشت شده و از آن زمان تاکنون در زندان وکیل‌آباد به سر می‌برد.

مادر او که خبر ناپدید شدن پسرش را به وزارت خارجه آمریکا اطلاع داده، به نیویورک تایمز گفته است که تا سه هفته پیش نمی‌دانسته چه بر سر پسرش آمده است تا اینکه مقامات وزارت خارجه آمریکا به او خبر دادند که پسرش در ایران زندانی است.

مایکل وایت که سابقه خدمت در نیروی دریایی آمریکا را دارد، به گفته مادرش “پنج یا شش بار” برای دیدار با زنی که او دوست‌دختر خود معرفی ‌کرده‌ به ایران سفر کرده بود.

پیش از گزارش نیویورک تایمز سایت “ایران‌وایر” از حضور یک زندانی آمریکایی در زندان وکیل‌آباد مشهد خبر داده بود.

در این گزارش به نقل از یک شاهد عینی آمده بود که این زندانی مردی ۴۵ ساله است که خود را ساکن شهر سن‌دیگوی ایالت کالیفرنیای آمریکا معرفی کرده و گفته برای آشنایی بیشتر با دختری ایرانی که با او اینترنتی آشنا شده بود به ایران سفر کرده و هنگامی که قصد داشته با آن دختر به ترکیه سفر کند، در فرودگاه هاشمی‌نژاد شهر مشهد بازداشت و زندانی شده است.

 وزارت خارجه آمریکا با انتشار بیانیه کوتاهی اعلام کرده که از بازداشت یک شهروند  آمریکایی دیگر در ایران مطلع است اما از او نام نبرده است.

دستکم ۴ شهروند آمریکایی و ۱ مقیم قانونی ایالات متحده در حال حاضر در ایران در زندان به سر می‌برند.

“زیو وانگ” دانشجوی چینی ۳۷ ساله متولد آمریکا که دانشجوی دکتری تاریخ در دانشگاه پرینستون است به اتهام جاسوسی به ۱۰ سال زندان محکوم شده و دوران بازداشت خود را در تهران می‌گذراند.

سیامک نمازی ۴۶ ساله به اتهام جاسوسی و همکاری با ایالات متحده آمریکا به ۱۰ سال زندان محکوم شده است. در تاریخ ۲۸ آذرماه دیوان عالی کشور درخواست اعاده دادرسی وی را رد کرد. پدر وی، باقر نمازی، نیز که برای پیگیری وضعیت فرزندش به ایران سفر کرده بود پس از بازداشت و سپس آزادی، از کشور ممنوع‌الخروج شده است.

گروه‌های حقوق بشری می‌گویند این بازداشت‌ها خودسرانه و بی‌پایه هستند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید