خبرگزاری هرانا

    خانه  > اصناف, بهداشت و محیط زیست  >  کمبود پرستار در ایران؛ مرگ پرستار جوان بر اثر خستگی ناشی از شیفت های متعدد اجباری

کمبود پرستار در ایران؛ مرگ پرستار جوان بر اثر خستگی ناشی از شیفت های متعدد اجباری

خبرگزاری هرانا – سازمان نظام پرستاری اعلام کرد که یک پرستار ۲۴ ساله لارستانی بر اثر انجام شیفت های متعدد و خستگی ناشی از ساعت کار زیاد، در حین خدمت دچار پارگی آئورت و مرگ مغزی شد. پیشتر معاون توسعه و مدیریت منابع انسانی سازمان نظام پرستاری با اشاره به اینکه تعداد پرستاران در ایران یک چهارم استاندارد متوسط دنیا است از کمبود جدی پرستار در ایران خبر داده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از الف، امروز ۱۸ دی‌ماه ۱۳۹۷، سازمان نظام پرستاری اعلام کرد: سعید عالیان، پرستار ۲۴ ساله بخش داخلی مرکز درمانی امام رضا در شهر لار، تنها ۱۸ ماه سابقه کار داشت که بر اثر انجام شیفت‌های متعدد و خستگی ناشی از ساعت کار زیاد، در حین خدمت دچار پارگی آئورت و مرگ مغزی شد و جان خود را از دست داد.

در همین حال، خانواده این پرستار جوان، رضایت داده‌اند که اعضای بدن او برای بیماران نیازمند عضو اهدا شود.

این اتفاق در حالی رخ داده است که جامعه پرستاری معتقد است اگر متولیان نظام سلامت اقدام ویژه و برجسته‌ای در جهت رفع کمبود پرستار انجام ندهند، بی‌شک جان باختن این پرستار جوان، آخرین مورد از حوادث حرفه پرستاری نخواهد بود.

آسیب‌های سختی کار و کمبود نیرو در بخش پرستاری، سال های سال است که مرگ و میرهای پنهانی را به دنبال داشته که مرگ پرستار جوان در اثر خستگی ناشی از شیفت‌های متعدد، می‌تواند نمونه‌ای از ده‌ها و صدها مرگ و میر پرستاران کشور باشد.

طی هفته جاری معاون توسعه و مدیریت منابع انسانی سازمان نظام پرستاری با اشاره به سختی کار پرستاری گفته بود: تعداد پرستاران در ایران یک چهارم استاندارد متوسط دنیا است و در این زمینه با کمبود جدی مواجهیم.

وی در ادامه گفت: در حالی که بیشترین خدمات به بیماران در بیمارستانها و مراکز درمانی توسط پرستاران ارائه می شود، در کشور ما به ازای هر یک هزار جمعیت، یک و نیم پرستار وجود دارد.

شریفی مقدم همچنین گفت: این در حالی است که در کشورهایی همچون گرجستان و تاجیکستان ۶ نفر به ازای هر یک هزار نفر است.

طی ماه گذشته نیز دبیر کل خانه پرستاری ایران با بیان اینکه به دلیل محدودیت مالی و ندادن مجوز استخدام ۳۰ هزار نفر نیروی پرستار بیکار در ایران داریم، گفته بود که “برای دریافت خدمات پرستاری مناسب باید نسبت جمعیت به پرستار ۴ باشد که متوسط دنیا به ازای هر هزار نفر ۶ پرستار است؛ اگر بخواهیم حداقل نیروی پرستار به ازای جمعیت ۸۰ میلیونی داشته باشیم، باید ۲۴۰ هزار پرستار در سراسر ایران مشغول به فعالیت باشند این در حالی است که تنها در حدود ۱۶۰ هزار پرستار مشغول به ارائه خدمات بهداشتی درمانی هستند”. همچنین رئیس نظام پرستاری اصفهان، از کمبود نیرو پرستار خبر داد و گفت که “کمبود پرستار، علاوه بر فشار کاری، باعث فرسودگی شغلی و افزایش میزان خطاهای پرستاری و در نتیجه افزایش مرگ و میرهای بیمارستانی خواهد شد”.

دبیر کل خانه پرستاری ایران در ادامه گفته بود: “ایران به شدت نیازمند خدمات پرستاری است و دولت باید با سرمایه گذاری، فارغ التحصیلان این رشته را در بخش‌های خصوصی و دولتی جذب کنند. وقتی حقوق و مزایای پرستاران و همچنین ساعت کاری آنها مطابق با استانداردهای دنیا باشد، پرستاران کشورمان هیچوقت مجبور به ترک وطن و کار در کشورهایی مانند آلمان، استرالیا، کانادا، آمریکا و حتی حوزه خلیج فارس نمی‌شوند”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید