خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اقلیت های ملی, اندیشه و بیان  >  چهار فعال ترک بازداشت شده در سراب آزاد شدند

چهار فعال ترک بازداشت شده در سراب آزاد شدند

خبرگزاری هرانا – چهار فعال ترک (آذربایجانی) به نامهای سهند معالی، وحید نوراحمدی، حیدر مزینی و محمد رنجبری که روز دوشنبه در شهر سراب از توابع استان آذربایجان شرقی توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بودند، روز جاری با قرار وثیقه و تعهد کتبی تا پایان مراحل دادرسی آزاد شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز پنجشنبه ۱۳ دی‌ماه ۹۷، چهار فعال ترک (آذربایجانی) بازداشت شده در سراب با قرار وثیقه و تعهد کتبی آزاد شدند.

یک منبع مطلع در این خصوص به گزارشگر هرانا گفت: “امروز سهند معالی با تودیع قرار وثیقه ۳۰۰ میلیون تومانی، حیدر مزینی با تودیع قرار وثیقه ۱۵۰ میلیون تومانی و وحید نوراحمدی و محمد رنجبر با تعهد کتبی آزاد شدند. اتهامات مطروحه علیه این شهروندان «اقدام علیه امنیت ملی» و «تبلیغ علیه نظام» عنوان شده است”.

در تاریخ ۱۰ دیماه نیروهای امنیتی سهند معالی، حیدر مزینی، محمد رنجبری و وحید نوراحمدی را بازداشت کرده بودند. آقای معالی در محل کار خود و باقی افراد در منازل شخصی بازداشت شده بودند.

لازم به ذکر است از میان این افراد سهند معالی پیشتر به صورت غیابی توسط دادگاه انقلاب شهرستان سراب به ریاست قاضی مهدی شمس به اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق پخش اعلامیه در تبلیغ گروه‌های قوم‌گرا به منظور دعوت به تجمع در قلعه بابک” به تحمل ۱۰ ماه حبس تعزیری با احتساب ایام بازداشت قبلی محکوم شده بود که این حکم پس از رد درخواست واخواهی در دادگاه بدوی تائید شد.

ترک (آذربایجانی) های ایران مانند سایر جمعیت‌های اتنیکی کشور در معرض تضییع نظام‌مند حقوق پایه‌ای قرار دارند، هر چند این تبعیض در مورد آنها کمتر شکل مذهبی دارد و عمدتا بر مباحث فرهنگی و هویتی استوار است.

هرانا پیشتر در گزارشی تفضیلی به بررسی برخوردهای امنیتی با فعالان ترک و افزایش فشار بر روی این شهروندان از ابتدای سال جاری تا تاریخ ۸ آذرماه ۹۷ پرداخته بود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید