خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  زخمی شدن ۲ کولبر در مناطق مرزی

زخمی شدن ۲ کولبر در مناطق مرزی

خبرگزاری هرانا – دو کولبر در دو حادثه ی جداگانه در مناطق مرزی شهرهای نوسود و بانه در پی شلیک نیروهای مرزبانی زخمی شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، روز چهارشنبه ۱۲ دی‌ماه ۱۳۹۷، یک کولبر از اهالی شهرستان نوسود به نام «آمانج شکری» فرزند توفیق بر اثر شلیک مستقیم نیروهای مرزبانی در مناطق مرزی این شهرستان زخمی شد.

همزمان شلیک نیروهای مرزبانی در ارتفاعات مرزی شهرستان بانه به سوی جمعی از کولبران در این منطقه به زخمی شدن یک کولبر به نام «صابر محسنی» ۲۱ ساله فرزند عمر از ناحیه‌ی پشت، منجر شد.

این دو کولبر جهت معالجه پزشکی به مراکز درمانی نوسود و بانه منتقل شده‌اند.

این افراد در حالی که هیچگونه کالای قاچاقی همراه نداشته‌اند، به ظن حمل کالای قاچاق و بدون اخطار قبلی در فاصله‌ی نزدیک هدف شلیک نیروهای مورد ذکر قرار گرفته‌‌اند.

پیش‌تر در روز شنبه ۸ دی‌ماه نیز دو کولبر در دو حادثه ی جداگانه در مناطق مرزی شهرهای ارومیه و خوی در پی شلیک نیروهای مرزبانی زخمی شدند.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت‌بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت‌های شغلی به آن روی می‌آورند و سالانه ده‌ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می‌شوند.

بر اساس گزارش سالیانه منتشر شده مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در طول سال ۱۳۹۶، گزارش قتل ۴۶ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۵۸ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی ثبت شده که عمدتا این تلفات انسانی در مناطق کردنشین گزارش شده است.

بر اساس این آمار، در کنار افرادی که هویت آنان به عنوان کولبر روشن شده، ۲۲۴ شهروند هدف تیراندازی نیروهای انتظامی و مرزبانی قرار گرفتند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید