خبرگزاری هرانا

    خانه  > اعدام, سایر گروهها  >  صدور حکم اعدام برای ۶ زندانی در تهران و خوی

صدور حکم اعدام برای ۶ زندانی در تهران و خوی

خبرگزاری هرانا – یک زندانی متهم به “قتل” از سوی شعبه چهارم دادگاه کیفری تهران به اعدام محکوم شد. این زندانی به همراه متهم ردیف دوم این پرونده نیز به اتهام رابطه خارج از ازدواج هر یک به ۹۹ ضربه شلاق محکوم شدند. همچنین در خبری دیگر رئیس دادگاه های انقلاب شهرهای شمال آذربایجان غربی گفت که پنج نفر با اتهامات مربوط به مواد مخدر در شهرستان خوی به اعدام محکوم شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از روزنامه ایران، با شکایت مرد جوانی به اداره پلیس و اعلام خبر ناپدید شدن برادرش رسیدگی به پرونده که سه سال پیش در حوالی اسلامشهر رخ داد، آغاز شد.

او به افسر پرونده گفت: “برادرم سهیل به تازگی ازدواج کرده اما چند روزی است که خبری از او نداریم. همسرش می‌گوید برای کاری از خانه خارج شده و دیگر بازنگشته‌ است”. با شروع تحقیقات پلیسی جسد سهیل در اطراف اسلامشهر پیدا و قتل وی تأیید شد. تیم ویژه‌ای از کارآگاهان جنایی بررسی‌های خود را آغاز کردند.

در نخستین گام فرزانه- ۱۶ساله- همسر سهیل تحت بازجویی قرار گرفت و لب به اعتراف گشود. او گفت: “من با همدستی مرد مورد علاقه‌ام به‌نام فرید شوهرم را به قتل رساندیم”.

وی درباره ازدواجش با سهیل گفت: “من به اجبار پدر و مادرم با سهیل ازدواج کردم درحالی که به او هیچ علاقه‌ای نداشتم. من فرید را دوست داشتم حتی چند بار خواهان طلاق شدم اما خانواده‌ام مانع این کار شدند. بعدها برای خلاص شدن از دست سهیل که همیشه آزارم می‌داد نقشه قتل او را با فرید کشیدیم. ولی من او را نکشتم این فرید بود که او را کشت من فقط شب حادثه در خانه را باز گذاشتم و فرید داخل شد. به او چکشی دادم که با چند ضربه او را کشت. البته خودم با متکا دهانش را گرفته بودم که صدایش نیاید بعد جسد را داخل یک ملافه پیچیدیم و با پلاستیک بسته‌بندی کردیم و با خودروی فرید به اطراف اسلامشهر برده و رهایش کردیم”.

متهم دیگر پرونده به نام فرید نیز بازداشت شد و طی مراحل بازجوئی به قتل اعتراف کرد.

با صدور کیفرخواست صبح دیروز ۱۱ دی‌ماه این دو متهم در شعبه چهارم دادگاه کیفری به ریاست قاضی عبداللهی و با حضور قاضی واعظی تحت محاکمه قرار گرفتند.

در آغاز جلسه اولیای‌دم در جایگاه قرار گرفته و درخواست صدور حکم اعدام کردند. فرید به‌عنوان متهم ردیف اول پشت میز دفاع ایستاد و گفت: “من دلباخته فرزانه بودم نمی‌توانستم طاقت بیاورم که او متعلق به مرد دیگری باشد. او از من خواست که سهیل را بکشم تا با هم ازدواج کنیم.من باورم نمی‌شد و حتی فکر کردم شوخی می‌کند اما نمی‌دانم چه شد که دستم به خون این مرد بی‌گناه آغشته شد”.

سپس متهم ردیف دوم که از کانون اصلاح وتربیت به دادگاه منتقل شده بود در جایگاه قرار گرفت.

وی به قضات گفت: “همیشه با سهیل مشکل داشتم او اصلاً به من محبت نمی‌کرد دائماً کتکم می‌زد و همیشه تحقیرم می‌کرد. من می‌خواستم طلاق بگیرم و پدرم هم به این جدایی راضی شده بود اما مادرم قبول نمی‌کرد و می‌گفت اگر بخواهی طلاق بگیری من هم از زندگی شما می‌روم. شب حادثه من و سهیل در خانه مادرم بودیم و بعد از چند ساعت به خانه برگشتیم در همین هنگام فرید وارد خانه شد و به محض اینکه شوهرم را دید با چکش به سرش کوبید و از من خواست بالش روی دهانش بگذارم که فریاد نزند و من هم از ترس این کار را کردم”.

فرزانه گفت: “من حالا پشیمان هستم و به خاطر اتفاقی که افتاده‌ است از اولیای‌دم عذرخواهی می‌کنم و تقاضای عفو و بخشش دارم. باز هم می‌گویم من قصدی برای کشتن سهیل نداشتم و نقشه‌ای در کار نبود، فرید خودش اقدام به این کار کرد و من از این اتفاق بسیار ناراحتم”.

قضات پس از دقایقی شور متهم ردیف اول را بر اساس محتوای پرونده و اظهارات خود متهمان به اعدام و متهم ردیف دوم را به پنج سال نگهداری در کانون اصلاح و تربیت محکوم کردند.

همچنین هر دو متهم به خاطر رابطه خارج از ازدواج به ۹۹ ضربه شلاق محکوم شدند.

لازم به یادآوری است میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی صراحتا استفاده از مجازات‌های غیر‌انسانی و موهن از جمله اعدام و شلاق را ممنوع کرده است.

صدور حکم اعدام برای ۵ نفر در استان آذربایجان غربی

به گزارش ایرنا، رئیس دادگاه‌های انقلاب شهرهای شمال آذربایجان غربی گفت: “پنج نفر از اعضای یک باند توزیع و پخش مواد مخدر در این شهرستان به اعدام محکوم شدند”.

محمد عرفانی روز چهارشنبه ۱۲ دی‌ماه در این خصوص افزود: “به دلیل دارا بودن شرایط اختصاصی و عمومی جرم و آنچه قانون‌گذار در قانون مربوط به آن (مواد مخدر، تهیه و توزیع سازمان یافته آن) متصور شده بود، اعضای این باند به اعدام محکوم شدند و رای جهت ابرام به دیوان ارسال شد”.

این قاضی دادگستری در ادامه به تشریح نحوه رسیدگی به این پرونده پرداخت و بیان کرد: “اعضای این باند پنج نفری به صورت سازمان یافته از شهرهای جنوب استان نسبت به ورود مواد مخدر اقدام می‌کردند و به صورت خرده فروشی به توزیع آن در سطح شهر می‌پرداختند”.

وی افزود: “۲ نفر از متهمان این پرونده در دوران مرخصی از زندان این عمل مجرمانه را با مشارکت سایر اعضای شبکه مرتکب می‌شده‌اند”.

قانون جدید مجازات جرایم مرتبط با مواد مخدر که در آن مجازات اعدام کاهش پیدا کرده بود، طبق رویه از روز سه‌شنبه ۲۳ آبان ۹۶ اجرایی شده است.

بر اساس قانون جدید، فقط افرادی که درباره تولید یا توزیع بیش از ۵۰ کیلوگرم مواد مخدر سنتی، یا بیش از ۲ کیلوگرم هروئین یا ۳ کیلوگرم متامفتامین (شیشه) محکوم شوند، به اعدام محکوم خواهند شد.

این مقدار در قانون قبلی، ۵ کیلوگرم مواد مخدر سنتی و ۳۰ گرم مواد مخدر صنعتی بود.

استفاده از سلاح به قصد مقابله با مأموران پلیس، داشتن نقش سردستگی یا سرمایه‌گذاری در گروه‌های مواد مخدر و استفاده از کودکان کمتر از ۱۸ سال در این راه، همچنان مجازات اعدام در پی خواهد داشت.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید