خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اقلیت های ملی  >  دو فعال ترک به دادگاه انقلاب ارومیه احضار شدند/ سند

دو فعال ترک به دادگاه انقلاب ارومیه احضار شدند/ سند

خبرگزاری هرانا – دو فعال ترک (آذربایجانی) ساکن ارومیه به نامهای رضا جعفرلو و اکبر قلیزاده روز جاری طی ابلاغیه‌ ای به شعبه سوم دادگاه انقلاب ارومیه احضار شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز سه‌شنبه ۱۱ دی‌ماه ۹۷، رضا جعفرلو و اکبر قلیزاده دو شهروند ساکن ارومیه طی ابلاغیه ای به شعبه سوم دادگاه انقلاب ارومیه احضار شدند.

در این ابلاغیه اتهامات مطروحه علیه این دو شهروند “تبلیغ علیه نظام” و “عضویت در گروه و دسته ها با هدف برهم زدن امنیت ملی” عنوان شده است.

رضا جعفرلو و اکبر قلیزاده پیشتر در تاریخ ۱۹ آذرماه توسط نیروهای امنیتی شهر ارومیه بازداشت و چند روز بعد به زندان ارومیه منتقل شده بودند. این دو شهروند نهایتا روز چهارشنبه ۵ دی‌ماه با قرار وثیقه ۵۰ میلیون تومانی و تا پایان مراحل دادرسی از زندان ارومیه آزاد شده بودند.

ترک (آذربایجانی) های ایران مانند سایر جمعیت‌های اتنیکی کشور در معرض تضییع نظام‌مند حقوق پایه‌ای قرار دارند، هر چند این تبعیض در مورد آنها کمتر شکل مذهبی دارد و عمدتا بر مباحث فرهنگی و هویتی استوار است.

هرانا در تاریخ ۸ آذرماه در گزارش مفصلی به بررسی موارد نقض حقوق این شهروندان از ابتدای سال جاری پرداخته است. از ابتدای امسال بازداشت دستکم ۱۲۳ تن از فعالان ترک، ضرب و شتم دستکم ۲۵ نفر از آنان در حین یا پس از بازداشت، محکومیت ۲۰ تن به ۱۲ سال و ۴ ماه حبس و ۳۳۰ ضربه شلاق علاوه بر جزای نقدی، احضار دستکم ۱۰ نفر به مراجع قضایی و ممانعت از برگزاری ۳ مراسم مختلف تا روز ۸ آذرماه گزارش شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید