خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اصناف, کارگران  >  اعتصاب کامیون داران؛ واکنش وزیر راه به جدیدترین دور اعتراضات کامیون داران

اعتصاب کامیون داران؛ واکنش وزیر راه به جدیدترین دور اعتراضات کامیون داران

خبرگزاری هرانا – وزیر و راه و شهرسازی ضمن تایید آغاز دور جدید اعتصاب کامیون داران از تاریخ اول دی ماه، افزایش قیمت لاستیک و قطعات یدکی و مدل محاسبه کرایه بر اساس تن‌-کیلومتر را از دلایل اعتراضات آنها برشمرد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از هفته‌نامه حمل و نقل، روز دوشنبه ۱۰ دی‌ماه ۱۳۹۷، محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی با تایید دور جدید اعتصاب کامیون‌داران گفت که موارد گوناگونی موجب این نارضایتی‌ها شده است و مشکلات کامیون‌داران استان به استان با یکدیگر فرق دارد.

وزیر راه و شهرسازی در خصوص شکل‌گیری دور جدید اعتصابات کامیون‌داران گفت: “موارد گوناگونی است که موجب این نارضایتی‌ها شده است و مشکلات کامیون‌داران، استان به استان با یکدیگر فرق دارد. نکته مهمی که وجود دارد این است که تصمیماتی که گرفته شده از جنس تعهد وزارت راه‌وشهرسازی یا وعده ‌و وعیدها بوده است که همه این وعده‌ها محقق خواهد شد و تردیدی در تحقق وعده‌ها نیست”.

وی همچنین مدعی شد که که از حدود ۹۰۰ هزار نفر راننده حمل‌ونقل جاده‌ای و درون‌شهری، سازمان تأمین اجتماعی بیش از ۸۰۰ هزار نفر را تحت پوشش قرار داده است و باقی رانندگان هم در حال تشکیل پرونده و سیر مراحل قانونی هستند.

اسلامی در ادامه افزود: مشکل بعدی که ریشه در افزایش نرخ ارز دارد افزایش قیمت لاستیک و قطعات یدکی است. با هماهنگی‌های انجام‌شده دلار ۴۲۰۰ تومانی برای واردات لاستیک اختصاص یافته است. اکنون مرغوب‌ترین لاستیک به قیمت ۲۰۰ دلار محاسبه می‌شود که معادل ۸۴۰ هزار تومان می‌شود و اصلاً دلیلی ندارد که لاستیک ۳ میلیونی به فروش برسد.

او با اشاره به عدم تناسب تعداد کامیون‌ها و بار گفت: “متأسفانه بین میزان کامیونی که وجود دارد و بار رابطه برابری وجود ندارد. در برخی استان‌ها این تناسب وجود ندارد و بار کمتر از تعداد کامیون است و در برخی استان‌ها برعکس است. ما به دنبال متناسب‌سازی میزان بار و ناوگان هستیم که راه‌حل این است که ناوگان ما تحت کنترل شرکت‌های قدرتمندی باشد که این شرکت‌ها وضعیت بازار را مانیتور کنند”.

لازم به ذکر است که از ابتدای سال جاری شاهد دستکم سه دور از اعتصابات سراسری کامیون‌داران بوده‌ایم. کامیون‌دارن در آخرین دور این اعتصابات از روز شنبه ۳۱ شهریورماه در اعتراض به برآورده نشدن مطالبات صنفی‌شان دست به اعتصاب سراسری زدند. طی این اعتصاب دستکم ۲۶۱ تن از رانندگان معترض در ۱۹ استان‌ مختلف کشور بازداشت و از سوی مقامات قضایی به صدور احکام سنگین حتی اعدام تهدید شدند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید