خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اندیشه و بیان, فرهنگی  >  رئیس پلیس؛ ۳۸ هزار جلد کتاب «بدون مجوز» در پایتخت کشف شد

رئیس پلیس؛ ۳۸ هزار جلد کتاب «بدون مجوز» در پایتخت کشف شد

خبرگزاری هرانا – رئیس پایگاه هشتم پلیس امنیت عمومی از کشف ۳۸ هزار جلد کتاب که آنها را “بدون مجوز و غیر مجاز” نامید در انباری در جنوب شرق تهران خبر داد. به گفته وی کارشناسان ارزش این کتب کشف شده را بیش یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال برآورده کرده اند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از ایرنا، امروز سه‌شنبه ۱۱ دی‌ماه ۹۷، صادق قره‌باقری، رئیس پایگاه هشتم پلیس امنیت عمومی گفت: «با دریافت خبری مبنی بر اینکه فردی در جنوب شرق تهران اقدام به انبار کردن مقادیر زیادی کتاب بدون مجوز کرده است، بررسی موضوع در دستور کار قرار گرفت».

وی با اشاره به اینکه در این تحقیقات مشخص شد که این فرد مقادیر زیادی کتاب بدون مجوز و آماده توزیع در انباری نگهداری کرده است ادامه داد: با هماهنگی مقام قضائی ماموران در بازرسی از محل مورد نظر، ۳۸ هزار جلد کتاب بدون مجوز و غیر مجاز کشف کردند.

وی خاطرنشان کرد: کارشناسان ارزش این کتب کشف شده را بیش یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال برآورده کرده اند.

پیشتر در تاریخ ۱ آبان ۹۷، در جریان طرحی دیگر، رئیس پلیس تهران، زوایای دیگری از این موضوع را بازگو کرده و گفته بود: “برخورد با ناشران کتب ضاله و غیر مجاز از اقدامات ما در اجرای یک طرح بود و در همین راستا در عملیاتی که در نقاط مختلف پایتخت به مرحله اجرا در آمد بیش از ۳۳۳ هزار جلد کتب غیر مجاز و ضاله کشف و ضبط شد”.

در خردادماه سال جاری نیز پلیس تهران گزارش داد که ۱۰ وانت کتاب را که “به شکل غیر قانونی منتشر و تکثیر شده بودند” توقیف و در همین رابطه ۳ نفر را بازداشت کرد. با این حال این نهاد انتظامی اقدام خود را در پاسخ به “اعتراضات امت حزب‌الله” دانست و تاکید کرده بود “در این بازرسی حدود ۲۰ هزار جلد کتاب غیرمجاز که بعضاً کتبی خاص سیاسی علیه حاکمیت بودند کشف و ضبط شد”.

شرایط نامناسب نشر و وضعیت سانسور کتاب باعث شده‌ برخی شاعران و نویسندگان و مترجمان به جای انتشار رسمی کتاب‌های خود آنها را در بدون سانسور در فضای مجازی یا کشورهای خارجی منتشر کنند و یا به صورت غیررسمی و بدون مجوز و اصطلاحاً به صورت زیرزمینی به چاپ برسانند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید