خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > کارگران  >  معوقات مزدی و تعدیل کارگران در ۲ واحد صنفی

معوقات مزدی و تعدیل کارگران در ۲ واحد صنفی

خبرگزاری هرانا – کارگران شاغل در خطوط ابنیه فنی راه آهن ناحیه بافق به بندرعباس از تعویق ۲ ماهه در پرداخت حقوق و مزایای خود، خبر دادند و گفتند که “با توجه به اینکه کارگران این ناحیه حداقل های مزدی را دریافت می کنند، پرداخت نشدن دو ماه مزد مشکلات معیشتی آنها را دو چندان کرده است”. بنا بر خبری دیگر کارگران شاغل در کارخانه سیمان کارون با بیان اینکه چندین ماه مطالبات مزدی و بیمه ای پرداخت نشده دارند گفتند که “یک نفر از همکارانمان که پیگیر مطالبات صنفی کارگران این کارخانه بود به بهانه عدم نیاز و با اتمام قرارداد کار تعدیل شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، کارگران شاغل در خطوط ابنیه فنی راه‌آهن ناحیه بافق به بندرعباس که به‌صورت قراردادی تحت مسئولیت شرکت پیمانکاری «تراورس» در خطوط ریلی مشغول کارند، با بیان اینکه مهم‌ترین عامل پرداخت نشدن مزد آنها کمبود نقدینگی و نبود منابع مالی است، گفتند: “با توجه به اینکه کارگران این ناحیه حداقل‌های مزدی را دریافت می‌کنند، پرداخت نشدن دو ماه مزد مشکلات معیشتی آنها را دو چندان می‌کند”.

این گروه از کارگران با بیان اینکه کارفرما مدعی‌ست که دچار کمبود منابع مالی است، در ادامه افزودند: “کارفرما می‌گوید دولت برای پرداخت بدهی‌های مالی شرکت تراورس که بخشی از آن حقوق کارگران است، اوراق مشارکت  واگذار می‌کند و شرکت برای فروش این اوراق در وضعیت فعلی اقتصادی کشور دچار مشکل است و خریدار ندارد”.

به گفته کارگران خطوط ابنیه فنی تراورس ناحیه بافق، آنها جدا از این مطالبات مزدی در زمینه بیمه تکمیلی نیز دچار مشکل هستند. آنها می‌گویند هر ماه کارفرما مبالغی را از دستمزد کارگران خطوط ابنیه بابت بیمه تکمیلی کسر می‌کند اما ما کارگران از خدمات بیمه تکمیلی از امکانات درمانی آن محروم هستیم.

به گفته آنها، کارگران خطوط ابنیه فنی راه‌آهن بافق  به بندرعباس اضافه‌کاری ندارند و ماهانه مبلغی در حدود یک میلیون و  تا ۴۰۰ هزار تومان حقوق دریافت می‌کنند که این رقم باتوجه به افزایش روزانه قیمت بسیاری از اقلام مصرفی و غذایی بسیار ناچیز است.

کارگرانِ «سیمان کارون» ۴ ماه معوقات مزدی طلبکارند

به گزارش ایلنا، حدود ۴۷۰ کارگر شاغل در کارخانه سیمان کارون، تا ۴ ماه مطالبات مزدی پرداخت نشده، دارند.

منابع کارگری در کارخانه سیمان کارون گفتند: “این واحد صنعتی حدود ۴۷۰ کارگر رسمی قراردادی و پیمانکاری دارد که در این میان کارگران رسمی و قراردادی معادل ۴ ماه مزد معوقه و کارگران پیمانی شاغل در فضای سبز و بارگیرخانه حدود سه ماه مطالبات مزدی پرداخت نشده، طلبکارند”.

به نقل از این کارگران گفته می‌شود؛ حدود ۲۰ راننده شاغل در این کارخانه سیمان کارون که مسئولیت سرویس ایاب و ذهاب و جابجایی کارگران را برعهده دارند، در ۴ ماه گذشته مطالبات مزدی خود را دریافت نکرده‌اند.

کارگران کارخانه سیمان کارون درباره سایر مشکلات صنفی خود گفتند: “به غیر از بحث تاخیری که در پرداخت معوقات مزدی کارگران وجود دارد ۲ ماه حق بیمه کارگران به تامین اجتماعی پرداخت نشده است. به همین دلیل دفترچه‌های درمانی کارگران این کارخانه اخیرا فاقد اعتبار شده و تمدید نمی‌شود”.

به گفته آنها؛ کارفرمای این واحد تولیدی علاوه بر تاخیر در پرداخت مطالبه مزدی و بیمه‌ای آنان، یک نفر از همکاران قرادادی کارخانه که منتخب کارگران سیمان کارون است را به بهانه عدم نیاز با اتمام قرارداد کار بیکار کرده و از حدود ۱۰ روز پیش تا هم‌اکنون اجازه حضور در محل کار به او داده نمی‌شود.

کارگران گفتند: “ما احتمال می‌دهیم که تعدیل همکارمان به پیگیری مطالبات صنفی کارگران این کارخانه مربوط می‌شود”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید