خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اعدام  >  انتقال دستکم چهار زندانی جهت اجرای حکم اعدام در زندان ارومیه

انتقال دستکم چهار زندانی جهت اجرای حکم اعدام در زندان ارومیه

خبرگزاری هرانا – صبح امروز، دست‌کم چهار زندانی محکوم به اعدام جهت اجرای حکم به سلول‌های انفرادی زندان ارومیه منتقل شدند. این زندانیان از بابت اتهامات مربوط به جرائم مواد مخدر و قتل به اعدام محکوم شده بودند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز یکشنبه ۹ دی‌ماه ۹۷، دستکم چهار زندانی محکوم به اعدام محبوس در زندان ارومیه جهت اجرای حکم به سلول‌های انفرادی این زندان منتقل شدند.

هویت ۳ تن از این زندانیان” پژمان پیری از بند ۳ و ۴ عمومی، چنگیز ایرانی و زمان (نام خانوادگی احراز نشده) از بند ۱ روان درمانی، هر سه نفر با اتهام قتل و یک زندانی دیگر از بند ۱۵ با اتهامات مربوط به مواد مخدر” توسط هرانا احراز شده است.

گفته می‌شود احتمال دارد بر تعداد منتقل شدگان افزوده شود و هرانا کماکان در حال بررسی این موضوع است.

لازم به ذکر است یکی از این زندانیان به نام چنگیز ایرانی پیشتر نیز در تاریخ ۹ مهرماه ۹۷ جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شده و روز بعد با کسب مهلت جهت تامین وثیقه از اولیای دم مقتول از پای چوبه دار به بند بازگشته بود.

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس داده‌های ۳۶۷۷ گزارش ثبت شده در مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۱۸ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۱۸) دست‌کم ۲۳۶ شهروند اعدام شدند و ۱۹۵ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۶ کودک-مجرم اشاره کرد و همین‌طور به محل اجرای ۱۳ حکم اعدام که در ملأعام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۲ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که اصطلاحاً آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

برای اطلاعات بیشتر به گزارش سالانه میلادی هرانا (ویژه ۲۰۱۸) مراجعه کنید.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید