خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها, کارگران  >  شهرداری تهران؛ ۲۰۰ خانواده در کوره‌های آجرپزی متروکه سکونت دارند/ کمک‌های مردمی عادلانه توزیع نمی‌شود

شهرداری تهران؛ ۲۰۰ خانواده در کوره‌های آجرپزی متروکه سکونت دارند/ کمک‌های مردمی عادلانه توزیع نمی‌شود

خبرگزاری هرانا – شهردار ناحیه ۳ منطقه ۱۹ تهران از سکونت مخاطره‌آمیز ۲۰۰ خانوار در ۲۸ کوره‌ی آجرپزی غیرفعال و متروکه در این ناحیه خبر داد و گفت “این کوره‌ها حدود ۹۰ سال پیش ساخته شده‌اند، مردم ساکن در این کوره‌ها تا چندی پیش به آب آشامیدنی و وسایل گرمایشی دسترسی نداشتند و امکان لوله‌کشی گاز هم در این نواحی وجود ندارد”. وی همچنین با تاکید بر توزیع ناعادلانه کمک‌های مردمی در میان ساکنین گفت “وقتی ماشین توزیع اقلام وارد منطقه می‌شود خانواده‌ها به آن حمله‌ور می‌شوند، چند روز پیش یک ماشین خاور با یکی از زنان حین تلاش برای دریافت اقلام توزیعی و در حالی که می‌خواست از عرض خیابان رد شود، تصادف کرد و قلم پایش را خرد کرد”.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، امروز سه‌شنبه ۴ دی‌ماه ۱۳۹۷، مهدی رضایی‌فر، شهردار ناحیه ۳ منطقه ۱۹ تهران از سکونت ۲۰۰ خانوار در محل کوره‌های متروکه و غیرفعال و خطراتی که همواره بر سر راه زندگی این خانواده‌ها قرار دارد پرده برداشت.

مهدی رمضانی‌فر درباره کوره‌های آجرپزی ناحیه ۳ منطقه ۱۹ و سکونت در آنها گفت: نقطه انتهایی شهر تهران اینجاست. این ناحیه ۳۱ کوره آجرپزی دارد که در گذشته فعال بودند، اما اکنون تعطیل و متروکه شده‌اند. افرادی که قبلا در این کوره‌ها کار می‌کردند، هنوز ساکن هستند و در این مناطق زاد و ولد کرده‌اند و به همین دلیل کودکان آنان نیز در همین کوره‌های آجرپزی بزرگ می‌شوند. زندگی این افراد سبب شده از بعضی شهرستان‌های اطراف یا افغانستان نیز به این مکان‌ها مهاجرت کنند و مکانی آسیب‌پذیر تحت عنوان کوره‌های خلازیر به وجود آید.

وی خاطرنشان کرد: بالای ۲۰۰ خانوار در کوره‌های آجرپزی زندگی می‌کنند که هر یک چند فرزند دارند. از ۳۱ کوره‌ای که در ناحیه ۳ وجود دارند، حدود ۳ کوره تبدیل به مجتمع‌های مسکونی شده‌اند و ۲۸ کوره همچنان متروکه هستند.

مهدی رمضانی‌فر در پاسخ به این سوال که چرا کوره‌ها غیرفعال شده‌اند، گفت: یکی از مسائلی که سبب غیرفعال شدن این کوره‌ها شد، بحث آلودگی محیط زیستی بود. همچنین پس از اینکه تولید سفال به وجود آمد، کمتر از آجر استفاده شد. و در واقع با وجود سفال، آجرسازی‌ها تعطیل شد. ساکنان و شاغلان در کوره‌های آجرپزی کار خود را تغییر دادند. یک دسته از آنان دستفروش شدند و یک دسته در حال جمع‌آوری مواد بازیافتی هستند. پیش از این زنان این خانواده‌ها هم کار می‌کردند، اما اکنون خانه‌دار هستند و فرزندان این خانواده‌ها نیز کار نمی‌کنند.

شهردار ناحیه ۳ منطقه ۱۹ اضافه کرد: یک دسته از ان‌جی‌اوها به این ناحیه می‌آیند و میان کوره‌های آجرپزی کالا و غذا توزیع می‌کنند. این اقلام به بعضی از خانواده‌ها می‌رسد و به برخی نمی‌رسد. توزیع اقلام از سوی ان‌جی‌اوها عادلانه نیست. وقتی ماشین توزیع اقلام وارد محل می‌شود، خانواده‌ها حمله‌ور می‌شوند و هرکس بتواند بیشتر دریافت می‌کند و در نتیجه برخی از افراد بهره کمتری از اقلام توزیعی می‌برند.

رمضانی‌فر با بیان اینکه ما چند روز پیش تصادف شدیدی در منطقه داشتیم، گفت: یک ماشین خاور با یکی از زنان حین تلاش برای دریافت اقلام توزیعی و در حالی که می‌خواست از عرض خیابان رد شود، تصادف کرد و قلم پایش را خرد کرد. البته این شخص زنده ماند. ما به ان‌جی‌اوها اعلام کرده‌ایم که اگر می‌خواهند کمکی به مردم کنند، از طریق شهرداری یا سازمان خدمات اجتماعی اقدام کنند که این توزیع اقلام به صورت سازماندهی‌شده‌تر اتفاق بیفتد.

وی در پاسخ به این سوال که شهرداری چه کارهایی برای ساکنان کوره‌های آجرپزی انجام داده است، گفت: در گذشته این مردم حتی آب آشامیدنی یا دسترسی به وسایل گرمایشی نداشتند. به این کوره‌ها نمی‌توان لوله‌های گاز کشید؛ چراکه اداره گاز ضوابط خاص خودش را دارد و برای لوله‌کشی گاز لازم است خانه‌ها دارای پایان کار شهرداری و تایید مهندس ناظر باشند اما این کوره‌ها برای حدود ۹۰ سال پیش است و نمی‌توانند به این ضوابط عمل کنند.

رمضانی‌فر مدعی شد: با شرکت نفت هماهنگ کرده‌ایم تا نفت این خانه‌ها به موقع بیاید. همچنین این خانواده‌ها از کپسول گاز استفاده می‌کنند و هماهنگ کرده‌ایم تا کپسول‌های گاز در محل تحویل داده شوند. سازمان آب برای یک سری از حفاری‌ها در این منطقه نیاز به مجوزهای شهرداری داشت که ما در این راستا با این سازمان همکاری کردیم. برای بعضی از کوره‌ها لوله‌های آب کشیده شد. برای آن دسته از کوره‌ها که لوله‌کشی آب انجام نشده است، سازمان آب با تانکر آب آشامیدنی می‌آورد که مجبور نباشند آب چاه استفاده کنند. البته سازمان آب همچنان در حال کار در این ناحیه است و آمار دقیق از کوره‌هایی که لوله‌کشی آب در آنها انجام شده نداریم.

وی تاکید کرد: تنها ناحیه‌ای که در سطح تهران کوره آجرپزی دارد، ناحیه ۳ منطقه ۱۹ است. ناحیه ۴ از لحاظ مهاجرت‌پذیری بدتر است و ساخت‌وسازهای غیرمجاز زیادی در آن انجام شده است، اما این ناحیه کوره آجرپزی ندارد. از آنجا که ناحیه ۴ حریم شهر تهران محسوب می‌شود، تجمع و مهاجرت در آن ناحیه بیشتر است.در شمس‌آباد نیز تعدادی کوره آجرپزی وجود داشته که ظاهرا جمع‌آوری شده است. اکنون هیچ کوره فعالی در سطح تهران نداریم و وقتی می‌گویند به بچه‌های کوره‌پزی کمک کنید، منظور بچه‌های همین خانواده‌هایی هستند که در کوره‌های غیرفعال سکونت دارند.

وی در پاسخ به این سوال که شهرداری به جز هماهنگی برای آب و گاز کوره‌های آجرپزی و پروانه ساخت و ساز برای بافت‌های فرسوده چه فعالیت‌های دیگری انجام می‌دهد؟ گفت: تنها فعالیت‌هایی که از دست ما برمی‌آمده، همین است اما به تمام نهادها اعلام کرده‌ایم که برای رسیدگی به کوره‌های آجرپزی ورود کنند و شهرداری هرجا بتواند کمکی کند، دریغ نمی‌کند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید