خبرگزاری هرانا
امروز سه‌شنبه 25 دسامبر 2018, 8th of December 2019      آخرين بروز رسانی در 2018/12/25 ساعت 19:17:17

    خانه  > slide, زندانیان  >  زندان رجایی‌شهر؛ لغو اعزام تمام زندانیان بیمار به مراکز درمانی در پی فرار یک زندانی

زندان رجایی‌شهر؛ لغو اعزام تمام زندانیان بیمار به مراکز درمانی در پی فرار یک زندانی

خبرگزاری هرانا – از اوایل هفته‌ی گذشته اعزام به مراکز درمانی همه‌ی زندانیان محبوس در زندان رجایی‌شهر به دلیل فرار یک زندانی متهم به قتل حین اعزام به بیمارستان، به دستور رئیس این زندان لغو شده است. گفته می‌شود ده‌ها تن از این زندانیان که اکنون از دریافت خدمات پزشکی محروم شده اند از مدت‌ها قبل نوبت اعزام به بیمارستان داشته‌اند. لغو تمام اعزام تمام زندانیان بی توجه به شرایط پزشکی آنان جان و سلامت تعداد زیادی از این شهروندان محبوس را در معرض خطر قرار داده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، اعزام به بیمارستان همه‌ی زندانیان زندان رجایی‌شهر از سوی رئیس زندان لغو شده است، این دستور به بهانه فرار یک زندانی پس از اعزام به بیمارستان صادر شده است.

یک منبع مطلع در این خصوص به گزارشگر هرانا گفت: “همه‌ی اعزام‌های زندانیان به بیمارستان از هفته‌ی گذشته به دستور رئیس زندان رجایی‌شهر لغو شده است. این دستور پس از اینکه یک زندانی متهم به قتل پس از اعزام به بیمارستان با هم‌دستی چند فرد مسلح مامورین را خلع سلاح کرده و موفق به فرار شد، صادر شده است. در این مدت از اعزام ده‌ها زندانی به بیمارستان که نوبت پزشکی داشتند ممانعت شده است”.

این منبع در ادامه افزود:”همچنین با وجود اینکه افراد هم‌دست زندانی متواری مسلح به کلاشینکف و سلاح کمری بودند، مامورانی که در حین فرار زندانی همراه او بوده و خلع سلاح شده بودند، به دستور رئیس زندان بازداشت و هم‌اکنون در پلیس آگاهی به سر می‌برند”.

هر چند دستور قاطع لغو تمام اعزام های پزشکی در این زندان کمتر سابقه دارد با اینحال اعمال محدودیت بر اعزام زندانیان رجایی شهر کرج به بیمارستان محدود به چند هفته اخیر نیست. طی سال‌های اخیر گزارشات متعددی از سوی سازمان‌های مدافع حقوق بشر در خصوص رفتارهای سلیقه‌ای و نقض قوانین از سوی مسئولان زندان رجایی‌شهر منتشر شده است.

هرانا پیش‌تر طی گزارشی از برجسته‌ترین چهره‌های ناقض حقوق بشر در زندان رجایی شهر کرج، پرده برداشته بود.

لازم به ذکر است که نهادهای بین‌المللی از جمله انجمن پزشکی جهانی طی سالیان اخیر بارها از مقامات ایرانی درخواست کرده‌اند که به محرومیت زندانیان از خدمات پزشکی به عنوان نوعی تنبیه در زندان های ایران از جمله زندان رجایی شهر کرج استفاده می‌شود پایان دهند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید