خبرگزاری هرانا

    خانه  > سایر گروهها  >  محکوم به قطع دست با بخشش شاکی از قطع عضو نجات یافت

محکوم به قطع دست با بخشش شاکی از قطع عضو نجات یافت

خبرگزاری هرانا – امروز دوشنبه، معاون دادستان مشهد اعلام کرد فردی که از سوی دادگاه این شهر به قطع دست محکوم شده بود و قرار بود امروز ۳ دی‌ماه حکم او اجرا شود، پیش از اجرای حکم با گذشت شاکی از قطع عضو نجات یافت. حکم قطع دست از جمله مواردی است که نافی اصل کرامت انسانی است. کنوانسیون بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی صراحتا استفاده از مجازات‌های تحقیر آمیز و نافی کرامت انسانی مانند شلاق را ممنوع کرده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایرنا، به گفته مجتبی عندلیب، معاون دادستان مشهد در امور اجرای احکام کیفری، امروز ۳ دی‌ماه اجرای حکم قطع دست یک محکوم با بخشش شاکی لغو شد.

مجتبی عندلیب گفت: فرد محکوم به قطع عضو متهم است سال ۱۳۹۴ در منطقه رضویه مشهد دو بند انگشت دست راست شاکی را قطع کرده بود”.

او افزود: “رسیدگی به این اتهام در دادگاه کیفری ۱ مشهد صورت گرفت و حکم قطع عضو صادر شد، این حکم پس از تایید دیوان عالی قرار بود صبح امروز سوم دی در زندان مرکزی مشهد اجرا شود”.

معاون دادستان مشهد در امور اجرای احکام کیفری همچنین گفت: “پیش از اجرای حکم، با مصالحه‌ی صورت گرفته و رضایت فرد شاکی از اجرای حکم قطع عضو صرف نظر شده و لغو اجرای آن صورت گرفت”.

علاوه بر حکم اعدام، حکم قطع دست نیز از جمله مواردی که است که نافی اصل کرامت انسانی است. کنوانسیون بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی صراحتا استفاده از مجازات‌های غیر‌انسانی و موهن را ممنوع کرده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید