خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اندیشه و بیان  >  موسسه راه معرفت؛ نقض مجدد حکم اعدام مرجان داوری، نویسنده محبوس در زندان قرچک ورامین

موسسه راه معرفت؛ نقض مجدد حکم اعدام مرجان داوری، نویسنده محبوس در زندان قرچک ورامین

خبرگزاری هرانا – حکم اعدام مرجان داوری محقق و مترجم ۵۲ ساله محبوس در زندان قرچک ورامین (زندان زنان شهرری) برای دومین بار در دیوان عالی کشور نقض شد و اکنون در هیئت عمومی این دیوان در حال بررسی است. پیش از این یک بار دیگر خانم داوری به اعدام محکوم شده بود که حکم در شعبه ۴۷ دیوان عالی کشور نقض شده بود و برای دادرسی دوباره به دادگاه بازگردانده شد اما شعبه ۲۴ دادگاه انقلاب تهران مجددا رای بر اعدام این زندانی داد، حکمی که اکنون برای دومین بار نقض شده است. مدتی پیش کریم زرگر، از مدیران سابق صدا و سیما و هم پرونده ای خانم داوری در یک پروسه دادرسی مبهم مرتبط با تبلیغ و ترویج عرفان “اکنکار” بعنوان “مفسد فی الارض” اعدام شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، در تاریخ ۱۷ آذرماه ۹۷، شعبه ۴۷ دیوان عالی کشور برای بار دوم حکم اعدام مرجان داوری، نویسنده و مترجم محبوس در زندان زنان شهرری را نقض کرد.

محمدهادی عرفانیان کاسب، وکیل مرجان داوری در گفتگو با گزارشگر هرانا گفت: “پس از اینکه شعبه ۴۷ دیوان عالی کشور در مهرماه سال گذشته حکم اعدام مرجان داوری را نقض کرد، پرونده مجددا در شعبه ۲۴ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی عموزاد مورد بررسی قرار گرفت و در اردییهشت‌ماه سال جاری برای بار دوم حکم اعدام برای موکلم صادر شد. در خرداد ماه امسال اعتراض به رای این دادگاه ثبت شد و نهایتا پانزده روز قبل شعبه ۴۷ دیوان عالی کشور مجددا رای بر نقض حکم صادره داده است”.

این وکیل دادگستری افزود: “به دلیل اینکه برای دومین بار این حکم توسط دیوان عالی کشور نقض شده است، پرونده جهت بررسی به هیئت عمومی دیوان ارجاع شده است. با این حال خوش‌بین و امیدواریم که نقض این حکم به تائید هیئت عمومی دیوان عالی کشور برسد و رای نهایی به زودی ابلاغ شود”.

لازم به یادآوری است مرجان داوری (۴ اردیبهشت ماه ۱۳۴۵ – تهران) تحصیلات ابتدایی را در انگلستان و در بازگشت به ایران، در مدرسه بین المللی تیزهوشان پارتیان به اتمام رساند. در سیزده سالگی موفق به اخذ دیپلم ترجمه زبان انگلیسی شد. تحصیلات دانشگاهی را با رتبه دو رقمی وارد دانشگاه هنر الزهرا در رشته گرافیک و نقاشی و همچنین تحقیق و ترجمه در زمینه علوم باطنی و هستی شناسی مشرق و مغرب زمین ادامه داد.

مرجان داوری درسال ۱۳۸۹ اقدام به ترجمه آثار نویسندگان مکاتب فکری اشراقیون در سرتاسر جهان، گردآوری و تدوین مجموعه ای در این زمینه نمود. از جمله آثار ترجمه شده توسط وی می توان به «پنجه زمان اثر پال توئیچل، جوینده اثر فیل موریمیتسو، تمرینات معنوی اک اثر هارولد کلمپ» اشاره کرد.

وی که فارغ التحصیل رشته گرافیک دانشکده هنر- دانشگاه الزهرا تهران، مترجم کتب علوم باطنی و الهی و اشراقیون و یکی از محققان موسسه مطالعات و تحقیقات متافیزیک راه معرفت است در مهرماه ۱۳۹۴با تعطیلی و بازداشت مسئولان موسسه راه معرفت، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به اتهام افساد فی الارض، رابطه نامشروع، اجتماع و تبانی علیه نظام، عضویت در فرقه عرفانی اکنکار، به همراه کریم زرگر، دیگر متهم پرونده از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی به اعدام محکوم شد.

همزمان با ابلاغ این حکم مرجان داوری از بند زنان زندان اوین به زندان زنان شهرری (قرچک ورامین) منتقل شد.

هرانا مدتی بعد در گزارشی از نخستین نقض حکم اعدام این زندانی توسط شعبه ۴۷ دیوان عالی کشور خبر داده بود.

لازم به ذکر است در تاریخ ۱۰ بهمن‌ماه سال گذشته کریم زرگر، رئیس سابق دانشکده صدا و سیما که چندی پیش به همراه مرجان داوری در ارتباط با تبلیغ و ترویج جنبش نوپدید عرفانی “اکنکار”، به اتهاماتی از جمله فساد فی الارض به اعدام محکوم شده بود در زندان رجایی شهر کرج اعدام شد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید