خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها, کارگران  >  دستکم ۷ تجمع اعتراضی برگزار شد

دستکم ۷ تجمع اعتراضی برگزار شد

خبرگزاری هرانا – امروز شنبه، جمعی از کارگران شهرداری آبادان، جمعی از کارگران واحد بهره‌برداری مجتمع نیشکر هفت تپه در خوزستان، جمعی از کارگران پیمانی پروژه ساخت قطار شهری اهواز، یک کارگر شرکت ملی حفاری اهواز، حدود یکصد نفر از کارگران کارخانه سیمان مسجد سلیمان، جمعی از رانندگان اتوبوس‌های ناوگان حمل و نقل شهری در تهران و جمعی از دانش‌آموزان زاهدانی و دانشجویان دانشگاه سیستان و بلوچستان در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از صدا و سیما، روز شنبه ۱ دی‌ماه ۱۳۹۷، جمعی از کارگران شهرداری آبادان در اعتراض به پرداخت نشدن حقوق و مزایای خود اقدام به برپایی تجمع اعتراضی کردند.

این کارکنان که خواستار پرداخت حقوق و دستمزد خود هستند از وعده‌های عمل نشده ابراز گلایه کردند.

بیش از ۲ هزار نفر، پرسنل شهرداری آبادان ۳ ماه است حقوق خود را دریافت نکرده‌اند.

شهردار نبود نقدینگی در شهرداری و درآمد ثابت در این ارگان را علت تاخیر در پرداخت حقوق و مزایا اعلام کرده است.

کمری سخنگوی شورای اسلامی شهر آبادان هم با بیان اینکه در حال رایزنی برای پرداخت بخشی از حقوق هستیم افزود: “پرسنل موجود در شهرداری آبادان دوبرابر ظرفیت مورد نیاز است و این خود در پرداخت حقوق مشکلات زیادی ایجاد کرده است”.

کارکنان شهرداری اروندکنار هم می‌گویند: “سه ماه است حقوق دریافت نکرده‌اند”.

برخی از این کارکنان که بیش از ۱۴۰ نفر هستند از ماه مهر تاکنون حقوقی دریافت نکرده‌اند.

تعدادی از این کارکنان نیز حقوق ماه‌های اسفند پارسال، فروردین و اردیبهشت امسال را نیز نگرفته‌اند. این افراد نیز خواستار توجه مسئول به وضعیت معیشتی خود شدند.

تجمع کارگران فصلی واحد بهره‌برداری هفت تپه

به گزارش ایلنا، روز شنبه ۱ دی‌ماه ۱۳۹۷، جمعی از کارگران واحد بهره‌برداری مجتمع نیشکر هفت تپه که به صورت فصلی در مزارع نیشکر مشغول کارند، با تجمع مقابل ورودی شرکت خواستار پیگیری فعالیت شغلی خود با کارفرما شدند.

آنها مدعی‌ هستند: “کارگران واحد بهره‌برداری بعد از پایان فصل بهره‌برداری نی در مزارع نیشکر بیکار شده و درآمدی ندارند به همین دلیل در حال حاضر که فصل برداشت نیشکر آغاز شده برای تامین معاش زندگی خانوادگی خود نیاز به کار دارند؛ از این رو از مدیریت مجتمع هفت تپه درخواست داریم هرچه سریع‌تر با تجهیز کارخانه، وضعیت شغلی و استخدامی ما را مشخص کند”.

آنها می‌گویند: “دست‌کم ۲۵۰۰ کارگر فصلی با آغاز فصل بهره‌برداری نیشکر مشغول کار می‌شوند و از این جمعیت، حدودا ۱۵۰۰ نفر به صورت روزمزدی و تحت مسئولیت پیمانکاران مشغول کار خواهند شد”.

به گفته یکی از کارگران هفت تپه، حِرفِه یک کارگر بهره‌بردار همانند نی‌بُری یک شغل فصلی و موقت تلقی می‌شود، کارگرانی که این حرفه را انجام می‌دهند تنها در طول فصل برداشت به صورت موقت استخدام می‌شوند و طبیعی‌ست که بعد از اتمام کار برداشت نی، درآمد و شغل خود را از دست بدهند.

او می‌گوید: “یکی دیگر از مشکلات اساسی کارگران فصلی در مجتمع نیشکر هفت تپه وضعیت پرداخت بیمه اجتماعی آنهاست. کارگرانی که به‌صورت فصلی در مزارع نی مشغول به کارند به دلیل آنکه حق بیمه آنها تنها نیمی از سال پرداخت می‌شود برای دوران بازنشستگی دچار مشکل خواهند شد”.

تجمع کارگران قطار شهری اهواز

به گزارش ایلنا، روز شنبه ۱ دی‌ماه ۱۳۹۷، جمعی از کارگران پیمانی پروژه ساخت قطار شهری اهواز، بار دیگر اعتراض خود را با تجمع مقابل ورودی محل کار خود آغاز کردند.

یکی از کارگران پروژه ساخت قطار شهری اهواز گفت: “گروهی از کارگران پروژه ساخت قطار شهری اهواز امروز، شنبه  (یکم دی ماه) به نشانه اعتراض به محقق نشدن وعده پرداخت مطالباتشان از سوی کارفرما، در محل کارگاه واقع در خیابان فرودگاه اهواز تجمع کردند”.

وی در تشریح جزئیات اعتراض خود و سایر همکارانش گفت: “در آخرین تجمع کارگران قطار شهری که به مدت سه روز (در روز‌های یازدهم، دوازدهم و سیزدهم آذرماه) انجام شد، کارفرما وعده داده بود که مطالبات کارگران را حداکثر تا پایان آذر ماه پرداخت  کند”.

به گفته وی، با وجود اتمام مهلت هنوز تا این لحظه اتفاق خاصی در خصوص پرداخت نوزده ماه مطالبات مزدی مربوط به سال گذشته و سال جاری آن‌ها رخ نداده است.

وی با بیان اینکه تصور ما کارگران این بود که کارفرما به تعهدات خود عمل خواهد کرد، افزود: “با وجود آنکه وضعیت مالی ما کارگران پروژه ساخت قطار شهری اهواز به دلیل تاخیرهای مزدی صورت گرفته بسیار نامناسب است، اما در زمان موردنظر با اعتماد به وعده‌های داده شده به تجمعات سه روزه خود خاتمه دادیم”.

این کارگر معترض با بیان اینکه کارفرما نسبت به پرداخت بدهی‌های مالی خود به کارگران بی‌توجه است، در ادامه گفت: “روز به روز بر بدهی‌های  حدود ۲۰۰ کارگر قطار شهری اهواز افزوده می‌شود ولی آنها شاهد هیچ راه‌حل مناسبی از سوی کارفرما و مسئولان سازمان قطار شهری اهواز نیستند”.

تجمع تک‌نفره کارگر شرکت ملی حفاری اهواز/ فرزند معلول دارم، زندگی‌ام لنگ است

به گزارش ایلنا، صبح روز شنبه ۱ دی‌ماه ۱۳۹۷، یک کارگر شرکت ملی حفاری اهواز، در اعتراض به مشکلات معیشتی خود دست به اعتراض زد.

این کارگر که با در دست داشتن یک پلاکارد، مقابل مجتمع، یک تجمعِ تک‌نفره به راه انداخته بود، از اوضاع زندگی خود نارضایتی دارد.

این کارگر که از قرار معلوم، فرزند معلول در خانه دارد، هزینه‌های بالای نگهداری و درمان فرزندان خود را کمرشکن می‌داند از همین رو خواستار توجه بیشتر مسئولان به معیشت کارگران شده است.

تجمع کارگران کارخانه سیمان مسجد سلیمان

به گزارش ایرنا، روز شنبه ۱ دی‌ماه ۱۳۹۷، حدود یکصد نفر از کارگران کارخانه سیمان مسجد سلیمان به دلیل آنچه که پرداخت نشدن حقوق و حق بیمه خود اعلام شد در مقابل این کارخانه تجمع کردند.

یکی از کارگران گفت: “دلیل تجمع کارگران این کارخانه نداشتن امنیت شغلی، پرداخت نشدن پنج ماه حقوق و همچنین پرداخت نشدن ۲ ماه حق بیمه است”.

به گفته وی، در این کارخانه ۵۰۰ کارگر مشغول به کار هستند و سالانه سه هزار تن تولید سیمان در این شرکت انجام می شود.

مدیر کارخانه سیمان مسجد سلیمان هم مدعی شد: “کارگران این کارخانه هیچگونه معوقه ای ندارند و صحبت های کارگران را تایید نمی کنم”.

بنابراین گزارش پارسال نیز کارگران این کارخانه به دلیل پرداخت نشدن حقوق و معوقات خود چند بار اقدام به تجمع و اعتراض کردند.

کارخانه سیمان کارون مسجدسلیمان در سال ۷۹ فعالیت خود را آغاز کرد.

تجمع رانندگان اتوبوس‌های ناوگان حمل و نقل شهری در تهران

به گزارش ایلنا، امروز شنبه ۱ دی‌ماه ۱۳۹۷، جمعی از رانندگان اتوبوس‌های ناوگان حمل و نقل شهری، مقابل سازمان دهیاری‌ها و شهرداری‌ها در تهران تجمع کردند.

معترضان اتوبوس‌های خود را در همان محل پارک کرده‌اند.

آنها در مورد موارد اعتراض خود می‌گویند: “شرکت‌های خصوصی برای واگذاری اتوبوس‌ها قراردادهایی بسته‌اند که مطلوب ما نیست. شرکت‌ها با این مدل قرارداد بستن ما را تحت فشار گذاشته‌اند”.

تجمع دانش‌آموزان زاهدانی و دانشجویان دانشگاه سیستان و بلوچستان

به گزارش هرانا، امروز شنبه ۱ دی‌ماه ۱۳۹۷، جمعی از دانش‌آموزان زاهدانی و دانشجویان دانشگاه سیستان و بلوچستان در اعتراض به وضعیت آموزشی استان و حادثه آتش‌سوزی دبستان اسوه حسنه اقدام به برگزاری تجمع کردند.

لازم به یادآوری است، روز سه‌شنبه ۲۷ آذرماه ۱۳۹۷، پیش‌دبستان و دبستان غیردولتی دخترانه اسوه حسنه دچار آتش‌سوزی شد.

علت آتش‌سوزی، استفاده از چراغ نفتی برای گرم کردن یکی از کلاس‌های درس بود. با وجود آنکه استفاده از این چراغ‌ها و بخاری‌های چکه‌ای ممنوع است اما مدرسه از آن استفاده می‌کرد و بر اثر آتش‌سوزی چراغ نفتی و سرایت آتش به کلاس درس ۴ دانش‌آموز دچار سوختگی شدند

مونا خسروپرست، صبا عربی، یکتا میرشکار و مریم نوکندی هویت چهار دانش آموزی است که در این حادثه بر اثر شدت جراحات وارده در بیمارستان جان باختند.

روز پنجشنبه ۲۹ آذرماه ۱۳۹۷، روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان اعلام کرد که ساعت ۲۲ و ۴۵ دقیقه پنجشنبه شب متاسفانه «مریم نوکندی» چهارمین دانش آموز حادثه آتش سوزی مدرسه «اسوه حسنه» زاهدان فوت کرد.

صبح روز جاری نیز دادستان زاهدان از بازداشت ۴ نفر در رابطه با پرونده آتش سوزی مدرسه اسوه حسنه زاهدان خبر داد.

موحدی راد دادستان زاهدان گفت: علاوه بر مدیر و معلم این مدرسه، دو کارشناس آموزش و پرورش که در ماه های اخیر از این مدرسه بازدید کرده اند نیز در بازداشت به سر می برند.

وی مدعی شد: این مدرسه بدون اطلاع آموزش و پرورش نسبت به جابجایی مکان اقدام کرده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید