خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  حمیدرضا باقری درمنی، متهم اقتصادی اعدام شد

حمیدرضا باقری درمنی، متهم اقتصادی اعدام شد

خبرگزاری هرانا – بامداد روز جاری حکم اعدام «حمیدرضا باقری درمنی» متهم اقتصادی، با اتهام “مفسد فی‌الارض” اجرا شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دادسرای عمومی و انقلاب تهران، سحرگاه امروز شنبه ۱ دی‌ماه ۱۳۹۷، حکم «حمیدرضا باقری درمنی» فرزند محمدباقر که به اتهام “افساد فی‌الارض از طریق ارتشاء، اختلاس و کلاهبرداری” به اعدام محکوم شده بودند، به اجرا گذاشته شد.

در این گزارش به محل دقیق اجرای حکم اعدام این متهم اقتصادی اشاره‌ای نشده است.

وی سومین متهم اقتصادی است که طی ۴۰ روز گذشته با اتهام “افساد فی الارض” در ایران اعدام شده است.

پیشتر محسنی اژه‌ای سخنگو و معاون اول قوه قضاییه در خصوص پرونده حمید باقری درمنی گفته بود: حمید باقری درمنی فرزند محمد که دارای سابقه کیفری بوده و در این پرونده در دادگاه بدوی به عنوان “مفسد فی الارض” محکوم به اعدام شده است. منابع قضایی در ایران از حمید باقری درمنی، به عنوان سلطان قیر یاد کرده‌اند.

باقری درمنی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی تهران مورد محاکمه قرار گرفت و در پایان این دادگاه او را به عنوان مفسد فی‌الارض به اعدام و رد مال محکوم شد. حمید باقری درمنی به رای دادگاه اعتراض کرد اما دیوان عالی ایران هم حکم اعدام آقای باقری درمنی را تائید کرد.

عباس جعفری دولت آبادی دادستان تهران در رابطه با پرونده باقری درمنی گفته بود که پرونده باقری درمنی پس از ۹ جلسه محاکمه و اعتراض محکوم و وکلا به حکم در دیوان عالی کشور تایید و برای اجرا به دادستانی اعاده شده و با رضایت شکات هم اجرا می‌شود.

پیش از این نیز در تاریخ ۲۳ آبان ۱۳۹۷ حکم “وحید مظلومین” (معروف به سلطان سکه) فرزند حبیب‌الله و “محمد اسماعیل قاسمی” فرزند غلامعلی دو متهم اقتصادی دیگر که به اتهام “افساد فی‌الارض از طریق تشکیل شبکه فساد اخلال در نظام اقتصادی و ارزی و پولی کشور با انجام معاملات غیرقانونی و غیرمجاز و قاچاق عمده و کلان ارز و سکه” به اعدام محکوم گردیده‌ بودند، در زندان رجایی شهر کرج به اجرا درآمد.

دادگاه‌های «ویژه مبارزه با فساد اقتصادی» برای رسیدگی فوری به متهمان جرایم اقتصادی با توجه به فضای ملتهب کشور ایجاد شده است، این دادگاه‌ها هر چند بررسی اتهامات این متهمان را تسریع می‌کند اما در عین حال، امکان تجدیدنظر را از متهمان می‌گیرد که در تضاد با قوانین جاری و حقوق متهم است.

لازم به ذکر است بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

نهاد آمار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران به روال هر ساله همزمان با ۱۰ اکتبر (۱۸ مهرماه)، روز جهانی مبارزه علیه مجازات اعدام گزارش یک ساله خود از وضعیت اجرای حکم اعدام در ایران منتشر کرد. بنا بر این گزارش، در بازه زمانی یکساله (مهر ۹۶ تا مهر ۹۷) حکم اعدام ۲۵۶ نفر در ایران به اجرا در آمده است که از این تعداد ۱۵ نفر در ملاء عام اعدام شدند.

همچنین ۶۸ درصد اعدام‌های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمیشوند که اصطلاحاً آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید