خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اقلیت های دینی  >  آزادی مشروط یک زندانی سنی مذهب از زندان ارومیه

آزادی مشروط یک زندانی سنی مذهب از زندان ارومیه

خبرگزاری هرانا – مولود شایر، زندانی اهل سنت محبوس در زندان اومیه پس از تحمل حدود دو سال حبس به صورت مشروط از این زندان آزاد شد. این زندانی پیش‌تر توسط شعبه ۱۰ دادگاه تجدیدنظر استان آذربایجان غربی، به تحمل پنج سال حبس محکوم شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز پنجشنبه ۲۹ آذرماه ۹۷، مولود شایر زندانی سنی مذهب محبوس در زندان ارومیه به صورت مشروط آزاد شد.

گفته می‌شود مولود شایر که پس از تحمل حدود دو سال حبس از زندان ارومیه آزاد شده است پیش از بازداشت معلم بوده و یک هفته پیش از آزادی حکم اخراج خود را از اداره آموزش و پرورش دریافت کرده است.

دو همپرونده‌ای دیگر این زندانی، برادرش رسول شایر و عبدالواحد سلامت نیز در تاریخ ۱۸ آذرماه به صورت مشروط از این زندان آزاد شده بودند.

در بهار سال ۱۳۹۶ این افراد توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب ارومیه به ریاست قاضی علی شیخلو به اتهام “عضویت در گروه‌های سلفی” هر یک به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شدند. پس از اعتراض به رأی صادره، حکم هر سه آنها توسط شعبه ۱۰ دادگاه تجدیدنظر استان آذربایجان غربی عیناً تائید شد.

این سه تن اوایل دی‌ماه ٩۵ توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از طی مراحل بازجویی بە زندان ارومیە منتقل شده بودند.

لازم به ذکر است در تاریخ ۱۵ آذرماه ۹۷ نیز دو تن از زندانیان سنی مذهب محبوس در زندان ارومیه به نام‌های محمد محمدی و رحمان فتاحی پور پس از تحمل ۱ سال و ۶ ماه حبس به صورت مشروط از این زندان آزاد شده بودند. روز یکشنبه ۱۰ آذرماه، نیز هرانا از آزادی مشروط سه تن از زندانیان سنی مذهب محبوس در زندان ارومیه به نام‌های نادر ناصری. عبدالوهاب سیداحمدی و چیا نیکوند، خبر داده بود.

زندان ارومیه علاوه بر تعداد پرشمار زندانیان سیاسی و امنیتی محل نگهداری تعداد زیادی از زندانیانی است که به ارتباط با گروه‌های دارای ایدئولوژی جهادگرایی سلفی متهم هستند.

هرانا پیش‌تر طی گزارشی هویت و جزئیات محکومیت ۶۰ تن از زندانیان محبوس در بند سیاسی زندان ارومیه را احراز کرده بود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید