خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, زندانیان  >  مخالفت دادستانی با درخواست مرخصی علیرضا توکلی

مخالفت دادستانی با درخواست مرخصی علیرضا توکلی

خبرگزاری هرانا – دادستانی تهران با درخواست مرخصی علیرضا توکلی، فعال تلگرامی و زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین علیرغم این که ۲۸ ماه از محکومیت ۳۰ ماهه خود را پشت سر گذاشته است، مخالفت کرد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، دادستانی تهران با درخواست مرخصی علیرضا توکلی، فعال تلگرامی محبوس در بند ۸ زندان اوین مخالفت کرده است.

درخواست علیرضا توکلی برای اعزام به مرخصی در حالی با مخالفت دادستان روبرو شده است که چندی پیش با نیز درخواست آزادی مشروط او و محمد مهاجر و محمدمهدی زمان‌زاده دو هم‌پرونده‌ای دیگرش با دخالت وزارت اطلاعات از سوی مراجع قضایی مخالفت شده بود. این در حالی است که امتیاز آزادی مشروط به محکومانی که یک سوم از دوران حبس خود را گذرانده باشد تعلق می‌گیرد.

گفتنی است که این فعال تلگرامی محبوس در زندان اوین در روز ۱۴ مردادماه از اندرزگاه ۸ زندان اوین به بازداشتگاه وزارت اطلاعات موسوم به “بند ۲۰۹” این زندان منتقل شد و سه روز بعد مجددا به اندرزگاه ۸ این زندان بازگردانده شده بود.

هرانا پیشتر گزارش کرده بود، علیرضا توکلی، فعال تلگرامی در تاریخ ۳۱ تیر ماه با نگارش نامه‌ای سرگشاده خطاب به سید محمود علوی، وزیر اطلاعات با اشاره به حکم ۵ سال حبس خود، این حکم را ظالمانه خوانده بود.

وی در بخشی از این نامه گفته بود: “برخی از عوامل و نااهلان در وزارت تحت امر حضرتعالی بوده که به جای توجه به حرفه و کارشان که ایجاد امنیت است، تنها به کار پرونده‌سازی مشغول‌اند تا بدین‌سان رزومه‌های کاری سنگین و درخشان برای خود ایجاد کنند؛ حال برایشان اهمیتی ندارد که محتوای پرونده‌ها چه باشند”.

لازم به یادآوری است، علیرضا توکلی، محمد مهاجر و محمد مهدی زمان صالح، سه تن از فعالان تلگرامی هستند که در سال ۹۵ بازداشت و هر کدام به ۱۲ سال حبس تعزیری محکوم شدند. حکم زندان این افراد پس از اعتراض در دادگاه تجدیدنظر با اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی تجمیع یافته و اتهام توهین به مقدسات به عنوان اشد مجازات برای آنها در نظر گرفته شده و حکم هر کدام به ۵ سال حبس تعزیری تقلیل یافته است.

حکم این افراد در اسفندماه سال ۹۶ در جریان عفو عمومی از ۵ سال به دو سال و شش ماه حبس کاهش پیدا کرد.

آقای توکلی که به بیماری‌هایی نظیر درد مفاصل و درد در ناحیه روده دچار است، با وجود تجویز دارو توسط پزشک بهداری زندان، هیچ تغییری در شرایط او صورت نگرفته است زیرا که برخی از داروهای مورد نیاز آقای توکلی خارجی بوده و باید از خارج از زندان تهیه شود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید