خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > حقوق آکادمیک, کودکان  >  نامه انجمن حمایت از حقوق کودکان به حسن روحانی؛ تهدید حقوق کودکان در پی بی‌توجهی مسئولین

نامه انجمن حمایت از حقوق کودکان به حسن روحانی؛ تهدید حقوق کودکان در پی بی‌توجهی مسئولین

خبرگزاری هرانا – انجمن حمایت از حقوق کودکان با اشاره به حادثه آتش سوزی مدرسه «اسوه حسنه» زاهدان و فوت ۴ دانش‌آموز، نامه‌ای خطاب به حسن روحانی رئیس جمهور ایران منتشر کرد. در بخشی از این نامه آمده بود “آنچه امروز کودکانمان را تهدید می‌کند، بی‌توجهی مسئولین نسبت به حقوق آنان است”. مریم نوکندی، مونا خسرو پرست، صبا عربی و یکتا میرشکار، ۴ دانش‌آموز فوت شده حادثه آتش‌سوزی زاهدان بودند که در پی این حادثه جان خود را از دست دادند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایسنا، در متن این نامه، آمده است: «جناب آقای حسن روحانی، ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران، ضمن ابراز تاسف و تاثر بسیار از کشته و مجروح شدن تعدادی از  دانش آموزان  در حادثه دردناک آتش سوزی مدرسه‌ای واقع در استان سیستان و بلوچستان، این انجمن مراتب اعتراض جدی خود را  نسبت به عملکرد مجریان قانون و دستگاه‌های اجرایی در پاسداری و صیانت از جسم و جان کودکان این  مرز و بوم اعلام می دارد.

تکرار چنین فجایع دلخراشی در مدارس فرسوده بویژه در مناطقی که از حداقل امکانات اولیه برخوردار هستند، حاکی از آن است که فراهم آوردن استانداردهای لازم جهت حفظ امنیت کودکان جزو برنامه‌های اساسی متولیان امر نیست، به رغم اختصاص بودجه جهت بازسازی و تامین امکانات مدارس و منصرف از میزان تحقق منابع مالی آن، کاملا مشهود است که همت مجریان قانون در صرف و هزینه کرد همان منابع حداقلی در راستای  بازسازی و تامین امکانات مدارس استان های محرومی همچون سیستان و بلوچستان بسیار اندک است و هم اکنون هزاران کلاس درس دیگر به علت عدم امکانات و غیراستاندارد بودن در معرض چنین مخاطراتی قرار دارد.

ریاست محترم قوه مجریه، مستحضر باشید آنچه امروز کودکانمان را تهدید می کند بی توجهی مسئولین نسبت به حقوق آنان است، این در حالی است که دولت حسب اصول متعدد قانون عالی اساسی از جمله اصول سوم ، بیست و نهم،سی ام و یکصد و بیست و یکم نسبت به چنین فجایعی دارای مسئولیت مطلق است. لذا پیش از آنکه سهم هر یک از مدیران میانی را در میزان تقصیر نسبت به وقوع آتش سوزی در مدارس محاسبه کنیم، نقش دولت و مدیران عالی را در توجه به ایمن سازی مدارس حسب بودجه سالانه بایست به چالش کشید، افزون بر آن نقش مراجع نظارتی بر اجرای مقررات و دستورالعمل هایی چون  دستورالعمل راه اندازی، تعمیر و نگهداری تاسیسات گرمایشی مدارس نیز شایان توجه بوده و قابل اغماض نیست. از این رو انجمن حمایت از حقوق کودکان بعنوان سازمانی مردم نهاد و دیده‌بان حقوق کودک توجه سیاست گذاران و برنامه‌ریزان  را به خوانش و اجرای صحیح قوانین و مقررات و نیز توجه مراجع نظارتی را بر نظارت به حسن اجرای قوانین جلب می دارد. مقام عالی محترم پاسدار قانون اساسی، آیا سهم کودکان این سرزمین از منابع و ثروت‌های خدادادی موجود، تامین و تجهیز حداقلی امکانات محیط های آموزشی نیست؟، امید که با اتخاذ تدابیر شایسته نه تنها مانع از وقوع چنین اتفاقاتی گردید، بلکه پاسخ درخوری نیز به پرسش ها و مطالبات بحق جامعه به ویژه کودکان معصوم ارائه فرمایید».

گفتنی است که مونا خسروپرست، صبا عربی، یکتا میرشکار و مریم نوکندی چهار دانش آموز فوت شده در این حادثه بوده‌اند.

طی روزهای گذشته، روابط عمومی آموزش و پرورش استان سیستان و بلوچستان از فوت سومین دانش آموز حادثه آتش سوزی زاهدان خبر داده بود.

پیش‌تر سید محمد هاشمی رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفته بود: “علت آتش‌سوزی، استفاده از چراغ نفتی برای گرم کردن یکی از کلاس‌های درس بود. با وجود آنکه استفاده از این چراغ‌ها و بخاری‌های چکه‌ای ممنوع است اما مدرسه از آن استفاده می‌کرد و بر اثر آتش‌سوزی چراغ نفتی و سرایت آتش به کلاس درس ۴ دانش‌آموز دچار سوختگی شدند”.

به گفته دادستان شهر زاهدان دستور بازداشت مدیر و مربی آموزشی مدرسه اسوه حسنه صادر شده است.

موحدی راد، دادستان عمومی و انقلاب زاهدان در این زمینه گفته بود: “در حال حاضر معاون و بازپرس ویژه قتل در محل حاضر هستند و با بررسی‌های صورت گرفته قصور مدیر و مربی آموزشی محرز شده و در این زمینه دستور بازداشت آن‌ها صادر شد”.

همچنین روابط عمومی آموزش و پرورش استان اعلام کرد؛ “مدیر آموزش و پرورش ناحیه ۲ زاهدان در پی حادثه پیش دبستانی و دبستان دخترانه اسوه حسنه و به منظور ابراز همدردی با خانواده های داغدیده و مصدوم از سمت خویش استعفا کرد”.

این نخستین بار نیست که استفاده از وسایل گرمایشی در داخل مدارس ایران موجب آتش سوزی و جان باختن دانش آموزان می‌شود.

در آذرماه سال ۱۳۹۱ یک دبستان دخترانه در روستای شین‌آباد در پیرانشهر، استان آذربایجان غربی ایران آتش گرفت. بیش از ۲۹ دختر دانش آموز در این سانحه دچار سوختگی شدند و دو نفر از آنها بر اثر شدت جراحات، جان خود را از دست دادند.

محمدعلی بطحایی، وزیر آموزش و پرورش سال گذشته اعلام کرد که ۴۲درصد مدارس ایران سیستم گرمایشی ایمن ندارند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید