خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, کارگران  >  یازده تن از کارگران بازداشت‌شده شرکت فولاد اهواز با قرار کفالت آزاد شدند

یازده تن از کارگران بازداشت‌شده شرکت فولاد اهواز با قرار کفالت آزاد شدند

خبرگزاری هرانا – یازده نفر از کارگران بازداشت‌شده شرکت فولاد اهواز که طی روز‌های اخیر توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بودند ساعاتی پیش با قرار کفالت آزاد شدند. پس از نیمه شب یکشنبه و طی چند روز پس از آن دست کم ۴۳ کارگران توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند. در روزهای اخیر جمعی از کارگران در اعتراض به بازداشت همکاران خود در مقابل اداره اطلاعات اهواز دست به تجمع زده و خواستار آزادی فوری آنها شده بودند. از سوی دیگر پس از هفته‌ها اعتصاب کارگران شرکت فولاد اهواز، نماینده ویژه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفته که با تامین ۴۰ هزار تن مواد اولیه، از امروز کارگران به محل کار خود باز می‌گردند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز چهارشنبه ۲۸ آذرماه ۹۷، یازده تن از کارگران معترض بازداشتی شرکت فولاد اهواز با قرار کفالت آزاد شدند.

هویت این افراد “سیدحبیب طباطبایی، جواد غلامی، محسن بلوطی، مهدی طهماسبی، کوروش اسماعیلی، علی امامی (اتمامی)، عبدالرضا دستی، سهراب نعامی، حسین عساکره، فریبرز شیخ رباط و سید علی جواد پور” احراز شده است.

به گفته منابع کارگری، سید حبیب طباطبایی شب گذشته و ده تن دیگر بعد از ظهر روز جاری آزاد شده‌اند.

لازم به ذکر است از حوالی نیمه شب یکشنبه تا روز گذشته ده‌ها تن از کارگران فولاد اهواز توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده بودند.

با احتساب آزادی این افراد و احراز هویت سهراب نعامی که پیشتر احراز نشده بود، از مجموع ۴۳ کارگر بازداشتی حداقل ۳۲ تن دیگر کماکان در بازداشت هستند:

۱- مرتضی اکبریان، از بخش نورد میلگرد مفتول و صنایع فلزی، بخش یک
۲- امین علوانی، از بخش نورد میلگرد مفتول و صنایع فلزی، بخش یک
۳- کریم سیاحی، از بخش نورد تیرآهن، بخش دو
۴- غریب حویزاوی، از بخش نورد تیرآهن، بخش دو
۵- جعفر سبحانی، از بخش نورد تیرآهن، بخش دو
۶- عیسی مرئی، از بخش نورد تیرآهن، بخش دو
۷- مجید جنادله، از بخش نورد تیرآهن، بخش دو
۸- سید احمد سید نور، از بخش نورد تیرآهن، بخش دو
۹- میثم علی قنواتی، از بخش فولادسازی، ذوب
۱۰-حامد جودکی قنواتی، از بخش فولادسازی (ذوب)
۱۱- طارق خلفی، از بخش نورد کوثر
۱۲- کاظم حیدری، از کارخانه لوله سازی
۱۳- مسعود عفری نژاد، از کارخانه لوله سازی
۱۴- علی عقبا، از کارخانه لوله سازی
۱۵- مصطفی عبیات، از کارخانه لوله سازی
۱۶- حسین داوودی، از کارخانه لوله سازی
۱۷- محسن پهبانی (بهبهانی)، از کارخانه لوله سازی
۱۸- محمد پورحسن، از کارخانه لوله سازی
۱۹- جاسم سفر رومزی، از کارخانه لوله سازی
۲۰- یاسر ابراهیمیان، از کارخانه لوله سازی
۲۱- حافظ کنعانی، از کارخانه ماشین‌سازی
۲۲- حامد باصری
۲۳- احسان یوسفی
۲۴- میثم آل مهدی
۲۵- سیدمجیدموسوی
۲۶- امیر دهقان
۲۷- احمد باوی
۲۸- بهزاد علیخانی
۲۹- سیدمصطفی موسوی
۳۰- مجید جلالی
۳۱- آرش محمدپور
۳۲- بهزاد شهبازی

به گفته منابع کارگری در فولاد اهواز، همزمان با این بازداشت‌ها نیروهای امنیتی به منزل تعدادی دیگر از کارگران نیز رفته بودند ولی به دلیل عدم حضور آنان موفق به بازداشت آنها نشده‌اند.

باقری مسئول عملیات سپاه استان خوزستان روز دوشنبه با حضور در جمع کارگران معترض مدعی شده بود که افراد بازداشتی که از بدنه کارگران باشند تا پایان روز ۲۶ آذر ماه آزاد خواهند شد با این حال پس از گذشت ۳ روز کماکان ۳۲ تن دیگر از کارگران معترض در بازداشت هستند.

علیرضا محجوب، نماینده تهران و رئیس فراکسیون کارگری مجلس طی سخنانی در جلسه علنی روز چهارشنبه ضمن درخواست برای رسیدگی به این موضوع در مجلس شورای اسلامی و فراهم شدن ترتیبات آزادی کارگران بازداشت شده گفت: “تعدادی از کارگران گروه ملی فولاد که اعتراض صنفی داشتند از پریروز در بازداشت هستند که این نقض قانون اساسی است”.

علیرغم احضار، تهدید و بازداشت کارگران از سوی اداره اطلاعات اهواز و حضور گسترده نیروهای نظامی، در حدود چهل روز اخیر، کارگران معترض به خیابان آمده و با سر دادن شعارهایی خواهان رسیدگی به مطالبات خود و آزادی کارگران بازداشتی شدند.

پس از هفته‌ها اعتصاب کارگران شرکت فولاد اهواز، نماینده ویژه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفته که با تامین ۴۰ هزار تن مواد اولیه، از امروز کارگران به محل کار خود باز می‌گردند.

کریم یاوری گفته بود این مواد اولیه با تعهد بانک ملی که سهامدار اصلی شرکت فولاد اهواز است تامین شده است.

خواسته اصلی کارگران معترض این شرکت ”لغو خصوصی سازی، واگذاری شرکت به بخش دولتی، آزادی کارگران زندانی و پرداخت دستمزدهای معوقه” است.

گروه ملی صنعت فولاد توسط گروه سرمایه‌گذار امیرمنصور آریا در اهواز اداره می‌شد. به گفته کارگران بعد از تشکیل پرونده قضایی برای متهم پرونده که اعدام شد، این واحد صنعتی زیر نظر قوه قضاییه قرار گرفت و بعد به بخش خصوصی منتقل شد.

کارگران فولاد خوزستان، چند ماه است که حقوق نگرفته‌اند. آنها اواخر سال گذشته نیز در اعتراض به عدم دریافت حقوق، دست به تجمع اعتراضی زده بودند.

کارگران گروه ملی فولاد در آبان و آذر سال جاری، با پیوستن به کارگران معترض نیشکر هفت تپه، تجمعات بزرگی را در شهرستان شوش و اهواز سازماندهی کردند.

در برخی از این راهپیمایی‌های اعتراضی خانواده‌های کارگران نیز به آنها پیوستند. آنها برای بیان اعتراضات‌شان بارها در مقابل ساختمان‌های مقامات و نهادهای حکومتی از جمله مصلاهای نماز جمعه، استانداری و دفتر نماینده رهبری جمع شدند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید