وی ادامه داد: “در حال حاضر تیمی تشکیل شده است که یکایک مدارس زاهدان را به لحاظ ایمنی مورد بررسی قرار می دهد، مدرسه آتش گرفته نیز در حال حاضر پلمپ شده و دانش آموزان مدرسه در مدارسی که والدین انتخاب کرده اند ثبت نام شده اند”.

مدیرکل اطلاع رسانی آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: “تخلفات مدیر و معلم مدرسه مذکور  از سوی آموزش و پرورش و نهادهای ذیربط در حال بررسی است”.

وی با اشاره به حضور معاون اجرایی معاونت درمان وزیر بهداشت به همراه یک تیم سوختگی در بیمارستان محل بستری شدن دانش آموزان قربانی حادثه عنوان کرد: “این تیم پس از بررسی تشخیص داده که امکان جابه‌جایی دانش آموز سوخته و انتقال او به تهران برای ادامه درمان وجود ندارد”.

گفتنی است که روز گذشته، روابط عمومی آموزش و پرورش استان سیستان و بلوچستان از فوت سومین دانش آموز حادثه آتش سوزی زاهدان خبر داد و افزود: “حال جسمی چهارمین دانش آموز نیز خوب نبوده و وضعیت وخیمی دارد”.

پیش‌تر سید محمد هاشمی رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفته بود: “علت آتش‌سوزی، استفاده از چراغ نفتی برای گرم کردن یکی از کلاس‌های درس بود. با وجود آنکه استفاده از این چراغ‌ها و بخاری‌های چکه‌ای ممنوع است اما مدرسه از آن استفاده می‌کرد و بر اثر آتش‌سوزی چراغ نفتی و سرایت آتش به کلاس درس ۴ دانش‌آموز دچار سوختگی شدند”.

به گفته دادستان شهر زاهدان دستور بازداشت مدیر و مربی آموزشی مدرسه اسوه حسنه صادر شده است.

موحدی راد، دادستان عمومی و انقلاب زاهدان در این زمینه گفته بود: “در حال حاضر معاون و بازپرس ویژه قتل در محل حاضر هستند و با بررسی‌های صورت گرفته قصور مدیر و مربی آموزشی محرز شده و در این زمینه دستور بازداشت آن‌ها صادر شد”.

همچنین روابط عمومی آموزش و پرورش استان اعلام کرد؛ “مدیر آموزش و پرورش ناحیه ۲ زاهدان در پی حادثه پیش دبستانی و دبستان دخترانه اسوه حسنه و به منظور ابراز همدردی با خانواده های داغدیده و مصدوم از سمت خویش استعفا کرد”.

این نخستین بار نیست که استفاده از وسایل گرمایشی در داخل مدارس ایران موجب آتش سوزی و جان باختن دانش آموزان می‌شود.

در آذرماه سال ۱۳۹۱ یک دبستان دخترانه در روستای شین‌آباد در پیرانشهر، استان آذربایجان غربی ایران آتش گرفت. بیش از ۲۹ دختر دانش آموز در این سانحه دچار سوختگی شدند و دو نفر از آنها بر اثر شدت جراحات، جان خود را از دست دادند.

محمدعلی بطحایی، وزیر آموزش و پرورش سال گذشته اعلام کرد که ۴۲درصد مدارس ایران سیستم گرمایشی ایمن ندارند.