خبرگزاری هرانا

    خانه  > اندیشه و بیان  >  نسرین ستوده دوم دیماه محاکمه می شود

نسرین ستوده دوم دیماه محاکمه می شود

خبرگزاری هرانا – پیام درفشان وکیل مدافع نسرین ستوده وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر، گفت که بر اساس تاریخ تعیین شده از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه، دادگاه رسیدگی به پرونده موکلم در روز دوم دی (یکشنبه هفته آینده) برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایرنا، نسرین ستوده وکیل دادگستری که پیشتر به ۵ سال حبس محکوم شده و در زندان به سر می‌برد، دوم دی امسال (یکشنبه هفته آینده) در دادگاه انقلاب محاکمه می‌شود.

به گفته درفشان، نسرین ستوده دو پرونده مطرح در دادسرای امنیت داشت که یک پرونده مربوط به شکایت بازپرس دادسرای کاشان از اوست و پرونده دیگر نیز تحت عنوان اتهامی عضویت در کمپین لگام (لغو گام به گام مجازات اعدام) تشکیل شده است.

وکیل مدافع نسرین ستوده با اشاره به شکایت قبلی موکلش از قاضی به خاطر صدور حکم بر خلاف کیفرخواست گفت: “در پرونده‌ای که موکلم در حال حاضر بابت آن به صورت غیابی به ۵ سال حبس محکوم شده، قاضی خارج از کیفرخواست صادره، برای موکلم به اتهام جاسوسی ۵ سال حبس صادره کرده بود که نسبت به این موضوع اعتراض کردیم و دادیار اجرای احکام دادسرای امنیت نیز به موضوع ایراد گرفت اما قاضی توجه نکرد”.

وی اضافه کرد: “نهایتاً به خاطر صدور حکم خارج از کیفرخواست، از قاضی پرونده به دادسرای انتظامی قضات شکایت کردیم و پیرو این شکایت، قاضی پرونده را از اجرای احکام پس گرفت و حکم خود را در خصوص نوع اتهام موکل، اصلاح کرد”.

درفشان توضیح داد: “در کیفرخواست صادره از سوی دادسرا، اتهامات موکلم اجتماع و تبانی به جهت ارتکاب جرم ضد امنیت کشور و فعالیت تبلیغی علیه نظام عنوان شده بود اما قاضی پرونده بدون توجه به مفاد کیفرخواست، بزه انتسابی را مشمول ماده ۵۱۰ قانون مجازات اسلامی دانسته و موکل را به تحمل ۵ سال حبس محکوم کرد”.

وکیل مدافع نسرین ستوده توضیح داد: “هر چند قاضی در حکم اصلاحی خود همچنان همان ۵ سال حبس را مدنظر قرار داد و فقط از لحاظ نوع اتهام، حکم را اصلاح کرده است اما این مسئله نشان می‌دهد که نظارت‌ نهادها و ارکان نظارتی در دستگاه قضایی بی تاثیر نیست”.

گفتنی است که پرونده نسرین ستوده، وکیل و فعال حقوق بشر به دادگاه انقلاب ارسال شده است. در شرح کیفرخواست نسرین ستوده “گذاشتن دسته گل کنار یک سکوی برق” در خیابان انقلاب هم یکی از دلایل مجرم بودن او عنوان شده است.

نسرین ستوده وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر که در تاریخ ۲۳ خردادماه در منزل خود بازداشت و روانه زندان شده است از تاریخ ۵ آذرماه در اعتراض نسبت به وضعیت نامناسب فرهاد میثمی کنشگر مدنی در بند، دست به اعتصاب غذا زده است.

هنگام بازداشت به خانم ستوده گفته شد که “بابت حکم ۵ سال حبس تعزیری بازداشت شده” است. اما پس از حضور در دادسرای مستقر در اوین برای او روشن شده که وکالت پرونده تنی از مخالفان حجاب اجباری و دیگر فعالیت‌های حقوق بشری چون عضویت در انجمن لغو مجازات اعدام علت بازداشت او بوده است.

رضا خندان همسر نسرین ستوده نیز صبح روز سه‌شنبه ۱۳ شهریورماه ۹۷ توسط نیروهای امنیتی در منزل شخصی بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.

نسرین ستوده شهریورماه سال ۸۹ نیز بازداشت و به ۱۱ سال حبس، ۲۰ سال محرومیت از وکالت و ۲۰ سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شده بود که این حکم در دادگاه تجدیدنظر به ۶ سال حبس و ۱۰ سال محرومیت از وکالت کاهش یافت.

این وکیل دادگستری ستوده از ۱۳ شهریور ۱۳۸۹ تا ۲۷ شهریور ۱۳۹۲ به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی»، در زندان اوین به سر برد. پس از آزادی، بنابر دستور دادگاه انتظامی وکلا، مجوز وکالت وی از تاریخ مهر ۱۳۹۳، به مدت ۳ سال، باطل شد.

نسرین ستوده پس از آزادی در آبان ماه ۱۳۹۳ در اعتراض به محرومیت سه‌ساله‌اش از وکالت برای چندین روز مقابل کانون وکلای دادگستری تحصن کرد. این اعتراض که با حمایت و همراهی گروهی از وکلای دادگستری روبرو شد، سرانجام به نتیجه رسید و پروانه وکالت او تمدید شد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید